Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 26 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 260
  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз обтелвам така иначе приятел обтелва вертикално като поста по горе и аз сега си купих изгодно доста обтелени рамки по същият начин. Само къдриш телта малко.

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Stefanbg
    Мисля, че изобщо не трябва да се мисли и коментира вариант без вертикални телове в края. Може би |/\/\/\| което е WW, но крайните чертички да са вертикални. Чудя се обаче дали |\/\/| е достатъчно или да заложа на по-сигурното |\/\/\/| с 8 тела. Но ще отнема повече време за направа. Иска ми се да си направя машинка за пробиване, приспособление за зателване и уред за монтиране на основите с ток. Но не искам после да установя, че не съм проучил добре и всичко трябва да се преправя!
    IVVI е достатъчен вариянт. Устройството за нагряване на телта е задължително. Устройството за дупчене трябва ако се обтелват стотици рамки.Аз все още обтелвам по 60-70 рамки годишно и ми е кеф да разпробивам и обтелвам на ръка.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #63
    Цитат Първоначално публикувано от Stefanbg
    Мисля, че изобщо не трябва да се мисли и коментира вариант без вертикални телове в края. Може би |/\/\/\| което е WW, но крайните чертички да са вертикални. Чудя се обаче дали |\/\/| е достатъчно или да заложа на по-сигурното |\/\/\/| с 8 тела. Но ще отнема повече време за направа. Иска ми се да си направя машинка за пробиване, приспособление за зателване и уред за монтиране на основите с ток. Но не искам после да установя, че не съм проучил добре и всичко трябва да се преправя!
    Аз не бих прекалявал особено с много арматура. Там където минава тела не снасят майките. Ако е много тел се получава намаляване и разделяне на пилото.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  4. #64
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112
    Дупчи с бургията 2,5мм и няма ядове.

  5. #65
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Ако основата е залепена с ток, а не грубо валцована с шпорчето, майката снася навсякъде !!!
    Цитат Първоначално публикувано от Charles Bukowski
    У някои хора няма и грам лудост. Представете си какво противно съществуване водят!

  6. #66
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Като поднових заниманията си с пчели си купих 2 шпорчета - метално и пластмасово, не знаех за варианта с ток. После видях на един клип и си направих приспособление за целта - ставаше перфектно. Не съм забелязал майката да не снася там, макар че слагах по 10 тела. Но съм виждал по клиповете цял ред килийки в които майката не е снасяла - явно когато тела не е добре покрит майката го усеща и не снася в такива килийки.

  7. #67
    Тук например само по тела няма яйца

    Тази снимка съм я слагал и друг път, ама от години вече не правя фотоси, та нямам по-нова. Тя е от няколко години. Колчем се сетя за нея ми става жал за тази майка, защото затрих семейството поради глупост.
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  8. #68
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    Показаното на снимката се получава, когато се работи с леките /по-тънки/ основи и телта не се впива цялата в основата при лепене и с ток. Разделянето на пилото е само при първото снасяне на майката на новоизградена пита. След излюпванего на първото пило, почистването на килийките и подготовката им за ново снасяне майката вече не го разделя по показания на снимката начин.

  9. #69
    Показаното на снимката се получава като се работи с млада, качествена майка (тази не беше купешка), добро семейство,при наличие на нектар, подходящо време и малко грамотност. wink;
    А за страничния ефект с теловете Диян е прав
    "Спокойствие и само спокойствие" - Карлсон който живее на покрива.

  10. #70
    Наблюдател
    Регистриран
    09.12.2010
    Мнения
    49
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз
    Имам такива ДБ рамки, сглобени и пробити, с 6 дупки. Имам голямо притеснение, как да сложа тел - вертикално както на снимката, или по друг начин? Посаветвайте как ще е по - добре.
    Миналото лято обтелвах по този начин и нямаше проблеми

 

 
Страница 7 от 26 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •