Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 26 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 260
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    ОБТЕЛВАНЕ НА РАМКИТЕ

    Пред пчеларя винаги е стояла дилемата-как да се обтелят рамките,кой е най-добрият начин за да не се свличат при изграждането или центрофуженето.
    Начините са 3:
    1.Хоризонтален
    2.Вертикален
    3.Комбиниран
    Нека споделим кой как и защо така го прави.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    225
    Пчеларски район
    Ловеч
    Аз винаги ги обтелвам с 4 хоризонтални.
    Така ми се вижда най-здраво и до сега не съм имал проблем.
    http://pchelarite.com Сайт за пчеларство, пчели, пчелари

    http://obiavitevi.com Публикувайте обявите си в раздел пчеларство http://obiavitevi.com/index.php?page...&sCategory=396

  3. #3
    Аз , обтелвам със 5 хоризонтални , преди като лепях основите със шпорче , беше голям проблем , провисваха често , това се дължеше на факта , че нямах абсолютно никакъв опит, трудно ми се отдаваше опъването без да късам телта и без да я оставя пък хлабава, но със времето всичко си дойде на мястото , купих си такер , купих си трафче и сега питите ми се получават просто перфектно.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Плодниковите ДБ рамки обтелвам хоризонтално с 5 броя тел. Първия разполагам на 1.5см. от горната летва, последния на растояние 2см. от долната летва, а останалите 3 линии разпределям на еднакви растояния. Магазинните с три хоризонтални и една вертикална, защото новоизградените магазинни пити при цеттрофугиране се късат по средния тел, дори и при по-слабо въртене в началото.Успех на всички.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    ДБ рамки зателвам с 4 хоризонтално и 2 вертикално опънати тела , а магазинните с 4 хоризонтални , като запоявам с разтопен восък основите към горната и странични летви . wink;

  6. #6
    Аз обтелвам само W- образно вертикално. Лесно е, питите не се свличат и не се късат при центруфугирани, дори и да са новоизградени и изцяло напълнени с мед. Комбинираното обтелване има същия ефект, но е много по-трудоемко.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    02.10.2010
    Мнения
    46
    обтелвам корпусни рамки с 9 вертикални тела,опъвам телта със пчеларско зага,лепя с траф 16 волта.ползвам само тежки/дебели/основи.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Аз зателвам с 4 хоризонтални и 3 вертикални. Пробвах в началото само с хоризонтално обтелване, но често бракувах пити, заради провисване или късане при транспортиране или вадене на меда. Откакто минах на това смесеното зателване нямам бракувана пита. Единственото неудобство е, че основите се лепят с шпорче, но според мен това не е кой знае какъв проблем.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Дълго време обтелвах с 3 хоризонтлни и 1 V образен тел,но за съжаление се получаваше провисване на питите след напълване с мед или с пило.И тъй като дупките за този вид обтелване вече бяха направени не се наемах да ги преправя за друг вид.От тази година обаче се реших и разпробих нови дупки за вертикално поставяне на 8 тела.Резултата е чудесен-перфектно изградени пити без провисване и късане при центруфугиране и отглеждане на пило.Вече съжалявам,че не съм го сторил преди години.

  10. #10
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Дълго време обтелвах с 3 хоризонтлни и 1 V образен тел,но за съжаление се получаваше провисване на питите след напълване с мед или с пило.И тъй като дупките за този вид обтелване вече бяха направени не се наемах да ги преправя за друг вид.От тази година обаче се реших и разпробих нови дупки за вертикално поставяне на 8 тела.Резултата е чудесен-перфектно изградени пити без провисване и късане при центруфугиране и отглеждане на пило.Вече съжалявам,че не съм го сторил преди години.
    Винаги има първи път. Аз за толко много неща още се колебая дали да пробвам. Човек цял живот се учи, за да разбере, че нищо не знае. А относно теловете мисля, че и 5 са напълно достатъчни, стига да са вертикални. Дори и за ДБ рамка.

 

 
Страница 1 от 26 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •