Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 26 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 260
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    25.01.2013
    Мнения
    43
    гледах един клип на гръцка презентация , точно там показах такер с скоби кс който отеляваха затова питах

  2. #42
    Наблюдател
    Регистриран
    25.01.2013
    Мнения
    43

    ОБТЕЛВАНЕ НА РАМКИ

    изрязването зависи от топълката моята е за 20 рамки и обтелването няма никакво значение

  3. #43
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Аз ги обтелвам само хоризонтално.Ценрофугирам внимателно.Понякога имам проблеми с прясно изградените пити в горещините,но в рамките но нормалното.Центррофугата ми е хордална за 3 рамки ДБ.При друг вид центрофуга не мога да кажа.Нямам наблюдения.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    За корпусни рамки 6 тела W образно дали са достатъчно, защото пробвах с 8 и ми се струва много гъсто.
    И при закрепване на основата дали да се фиксира до долната лента или до горната?

    Цитата от Венер
    При поставянето на основата в рамката трябва да обърнете внимание на това, долният край на основата да съвпада с междин*ното пространство между двете долни летви по цялата им дълбо*чина, тъй като пчелите при градежа на питата ще изградят и килийките, които са до летвата и ще закрепят добре основата на долния й край. Изградената по този начин пита вече не само виси на горната летва, а здраво се опира и на долната, което силно я ук*репва и я прави здрава

  5. #45
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ако имаш жлеб на долната летва, или двойна долна летва (спомената в цитана от Венер) - ДА, иначе - НЕ
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #46
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m
    За корпусни рамки 6 тела W образно дали са достатъчно, защото пробвах с 8 и ми се струва много гъсто.
    И при закрепване на основата дали да се фиксира до долната лента или до горната?

    Цитата от Венер
    При поставянето на основата в рамката трябва да обърнете внимание на това, долният край на основата да съвпада с междин*ното пространство между двете долни летви по цялата им дълбо*чина, тъй като пчелите при градежа на питата ще изградят и килийките, които са до летвата и ще закрепят добре основата на долния й край. Изградената по този начин пита вече не само виси на горната летва, а здраво се опира и на долната, което силно я ук*репва и я прави здрава
    Достатъчно е обтелената рамка да изглежда така: WW Вече над 10 години, не съм имал провиснала или скъсана от хордиална центруфуга, пита обтелена така.

  7. #47
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup
    Ето как ще изглеждат моите телове, преди да ги "накъдря".

    Колега, до сега по препоръка на познат зателвах с 10 вертикални, но ми се струва ненужно чак толкова. Мисля да премина към W, но се чудя 6 или 8 тела. Това, което си показал на снимката, става ли за ДБ плодникови, и на какво разстояние от страничните летви са вертикалните. Също малката и голямата основа на трапеца по колко са.
    Аз мисля за един от тези два варианта, но тъй като ще си правя приспособление за пробиване и зателване, бих желал да имам информация, за да не се налага да ги правя наново, ако се окаже, че съм избрал неудачен вариант.
    Картинките са от екселска таблица, в която въвеждам разстоянията и автоматично ги сумира, но няма как да я прикача към постинга. Това е скица, а не чертеж и физическите размери на са пропорционални на стойностите. Височината е символично дадена.


  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Честно казано, миналата година, обтелвах с вертикални телове и 2-3 пити се свлякоха. Тогава започнах да се замислям за WW обтелването. По съвет на един опитен пчелар, започнах да пробивам на "6 дупки". Той работи с ЛР. Аз тепърва ще развивам ЛР технологията :D . Но съм убеден, че 6 тела ще са достатъчни и за БД плодникови пити. Разстоянията между дупките са "на око". Гледах страничните да са около 3см от летвата, горе-долу толкова са и малките основи на трапеца. Важното е дупките да са по средата на летвите, за да може основата да легне хубаво (на една равнина от телове) и след като пчелите я изградят, килийките да са оптимално дълбоки, за да стават за пило.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  9. #49
    Наблюдател
    Регистриран
    21.12.2010
    Мнения
    22
    За да не ви пука по какъв начин да обтелвате се снабдете с добри центрофуги. И тогава обтелвайте елементарно - 4 тела хоризонтално за ЛР и 5 за ДБ. Разбира се с хубава иноксова тел (на "Лега") и задължително мината със зеге(пак на "Лега").

  10. #50
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup
    Честно казано, миналата година, обтелвах с вертикални телове и 2-3 пити се свлякоха. Тогава започнах да се замислям за WW обтелването. По съвет на един опитен пчелар, започнах да пробивам на "6 дупки". Той работи с ЛР. Аз тепърва ще развивам ЛР технологията :D . Но съм убеден, че 6 тела ще са достатъчни и за БД плодникови пити. Разстоянията между дупките са "на око". Гледах страничните да са около 3см от летвата, горе-долу толкова са и малките основи на трапеца. Важното е дупките да са по средата на летвите, за да може основата да легне хубаво (на една равнина от телове и след като пчелите я изградят, килийките да са оптимално дълбоки, за да стават за пило.
    Това мога да го потвърдя с 10 годишен опит. Ако питите се ползват за плодникови, може и с по-малко телове, дори и понякога да се центруфугират. Но ако центруфугираш надградени и девствени пити ЛР или ДБ, има вероятност да се скъсат ако са с по-малко тел. Но ако са WW никога не ми се е случвало.

    Ако си го поставя за цел, сигурно ще стане, но не е нужно.

 

 
Страница 5 от 26 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •