Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 26 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 260
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    От 30 години зателвам по следния начин: ДБ плодникова 5 хоризонтални 2 вертикални, ДБ магазинна 3 хоризонтални 2 вертикални, ЛР 4 хоризонтални 2 вертикални. Никакви провисвания, увисвания и т.н. И едно уточнение, основата я преплитам! Опитайте!

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    Бургас
    Зателвам ЛП с 5 хоризонтални тела ,а магазинните рамки с 3 хоризонтални реда тел . От тази година започнах да ползвам тел инокс и съм много доволен няма провисвания. Относно вертикалното обтелване ме претеснява, че като се почиства рамката да не се скъса тела.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    А дупките пробивам с това

  4. #14
    Цитат Първоначално публикувано от vankata
    Аз винаги ги обтелвам с 4 хоризонтални.
    Така ми се вижда най-здраво и до сега не съм имал проблем.
    когато слагам само хоризонтални имам провисвания на питата и деформация на част от килийките .....обикновено в долната 1/4 на питата се получава тази деформация ,а горе под горната летва килийките се разтеглят....на ЛР питите от няколко години слагам по 7 или 8 вертикални тела и питите са супер здрави и добре изградени,но е трудоемко/много пробиване/...

  5. #15
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Плодниковите ДБ рамки обтелвам хоризонтално с 5 броя тел. Първия разполагам на 1.5см. от горната летва, последния на растояние 2см. от долната летва, а останалите 3 линии разпределям на еднакви растояния. Магазинните с три хоризонтални и една вертикална, защото новоизградените магазинни пити при цеттрофугиране се късат по средния тел, дори и при по-слабо въртене в началото.Успех на всички.
    Станко, а на колко см от долната летва оставяш основата?!

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от Даниел Йорданов
    Цитат Първоначално публикувано от stanko1972
    Плодниковите ДБ рамки обтелвам хоризонтално с 5 броя тел. Първия разполагам на 1.5см. от горната летва, последния на растояние 2см. от долната летва, а останалите 3 линии разпределям на еднакви растояния. Магазинните с три хоризонтални и една вертикална, защото новоизградените магазинни пити при цеттрофугиране се късат по средния тел, дори и при по-слабо въртене в началото.Успех на всички.
    Станко, а на колко см от долната летва оставяш основата?!
    На горната летва в средата правя каналче около 1-2мм дълбоко в което влиза основата.Отдолу до където стигне.Мисля че остава около 1 см.От Плевен си купих машинка и сега рамките ще ги правя с металните втулки те предотвратяват врязването на телта в дървото, а от там и провисването на основата.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Аз никога не съм слагал вертикални , проблеми не съм имал.Само хоризонтални.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    22.02.2011
    Мнения
    37

    Какъв тел се използва за плодникова и магазинна рамка

    Здравейте!Аз съм начинаещ пчелар.В момента си правя кошери Дадан-Блат и искам да попитам мога ли да използвам 0,6 милиметра кантал за плодниковите и магазинните рамки и на какво разтояние требва да са теловете.Благодаря предварително!

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950

    Re: Какъв тел се използва за плодникова и магазинна рамка

    Цитат Първоначално публикувано от Николай Киров
    Здравейте!Аз съм начинаещ пчелар.В момента си правя кошери Дадан-Блат и искам да попитам мога ли да използвам 0,6 милиметра кантал за плодниковите и магазинните рамки и на какво разтояние требва да са теловете.Благодаря предварително!
    Николай Киров,
    прочети по-нагоре в темата - там може да научиш много работи! А личното ми мнение е, че този кантал който имаш не е подходящ за тази цел. Най-подходящата дебелина на тела, според мен е 0.3 - 0.4 мм.

  10. #20
    Наблюдател
    Регистриран
    21.02.2011
    Мнения
    48
    Плодниковите с 4 хоризонтални като първият е на около 1,5-2см.Поставям основата така че горният и край да е опрял плътно в горната летва,
    след като натисна основата със спорчето и се впие в телта залепвам горният край с восък на 5-6 точки.Восъка предварително съм разтопил на котлона но не много горещ защото стопява основата. wink;

 

 
Страница 2 от 26 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •