Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 26 ПърваПърва ... 61415161718 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 260
  1. #151
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от simo Виж публикацията
    Много си усложнявате живота , за мен обтелването е най досадната част в пчеларството. Обтелвам на четири реда хоризонтално ЛР рамка и лепя с трафа. Макар, че съм още новак в пчеларството/четвърта година/ и въртя пити ,които в болшинството са новоизградени, досега нямам скъсана пита при центрофугиране.
    То зависи и от въртенето, ако ще и с 10 тела да са обтелени рамките, то въртенето ако е неграмотно файда няма. Аз обтелвам магазините пити с три хоризонтални тела (и ми се струва че е много), а плодниковите с 4 и до сега почти не съм имал проблеми. Един колега обтелваше плодниковите рамки само вертикално и дали неграмотно ги лепеше не знам но почти всичките му се смъкваха лятото в жегата ???

  2. #152
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    ........Г-н Матеев, навремето влязохте с гръм и трясък по форумите с идеята за шоково снижаване на стойността на инвентара и себестойността на меда ? И, ако не се лъжа, на първо място, на цената на рамки и основи ? Сега вече слушаме за цени по 2 лъва и тежко обтелване.......
    Аз не се притеснявам да признавам грешките си. Сбърках и платих за това ....... 4 цифрена сума. Но нямаше да съм аз, ако не бях опитал. Всъщност грешката ми е не че пробвах, а че се похвалих за това във форума. Такъв е живота. Младите не вярват на старите, а новобранците не вярват на по-опитните от тях. Това води до непрекъснато повтаряне на едни и същи грешки от много поколения, но това води и до направата на открития (от време на време), които са двигател на прогреса. Ако сляпо се доверявахме на бащите си и на учителите си, още щяхме да сме в каменната ера. Добре че от време на време се появява по някой недоверчив, който да препровери целия натрупан опит на миналите поколения от позицията на новото време и на новите технологии. Аз съм от недоверчивите. Не е достатъчно да знам какво са правили поколенията преди мене. Искам да знам ЗАЩО са го правили. И когато ЗАЩО-то тъне в мъглявина, както е в много сфери от пчеларството, аз запрятам ръкави и го проверявам отново. Цял живот съм правил така и много съм грешил (и съм плащал за грешките си), но малкото случаи, в които съм успявал, са ме изстрелвали на невероятни височини в бизнеса и в живота. Така е и сега в пчеларството. Пътят ми е осеян с грешки, но сами виждате колко бързо напредвам. И може да прозвучи нескромно, но вероятността да стана най-голямата пчеларска фирма в България е съвсем реалистична. Бъдещето ще покаже. Мога да стана и най-големия провал - ха-ха...... Така или иначе в момента съм ви брат и гълтам същата горчилка, която и вие гълтате в борбата с пчеларската мафия и с корумпираната държавна администрация.

  3. #153
    Наблюдател
    Регистриран
    07.03.2013
    Мнения
    9
    Пчеларски район
    с.Ръжево Конаре обл.Пловдив
    И според мен начина по който Ник_м си армира рамките е от най-стабилните. Два пъти повече тел и работа за една рамка, но аз специално така ще ги направя моите. С тази разлика, че няма да ги лепя с ток, защото ще приплета хоризонталните с вертикалните за още по-добро разпледеление на усилията при центрофугиране.После със шпорче, с капки восък ще ги закрепя.Верно е че е много играчката, но се надявам да се късат по-малко питите,особенно новите.Работата е, че става въпрос за 100-150 рамки, но се надявам че ще мога после да ги въртя с пълна газ на макс и да ги подмятам без да се разскапят.

  4. #154
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ...да стана най-голямата пчеларска фирма в България ...
    При стартовия капитал който бяхте обявили, на втората, макс на третата година ако не сте най-най е равно на провал. Каквото и да стане обаче оттам нататък е ясно - чака се инвеститор. Дотук нищо невиждано и нечувано, може би единствено нарастването на бройката може да впечатли някой по-чувствителен.
    Сега за грешките. Напълно закономерни и в реда на нещата. Хубаво е че ги признавате. Даже е и коректно. Както е и коректно понякога да се извинявате на добронамерените колеги които в началото се опитваха да ви подскажат някои нещица. Тези колеги не заслужаваха да бъдат квалифицирани като мързеливи, тъпи, страхливи, ограничени, непредприемчиви и т.н., и т.н. Това няма как да бъде оправдано с приказки за недоверчивост, открития и прогреси.
    И все пак колко часа е труда на кошер ?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #155
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    При стартовия капитал който бяхте обявили...
    И колко е капитала който е обявен?!?

  6. #156
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    И все пак колко часа е труда на кошер ?
    И на мене ми е интересно колко часа е труда (да си сверя часовника)

  7. #157
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    А ако се сложи поцинкована тел никога няма да се скъсат. В какво ще ги въртите тия рамки, че чак толкова ги обтелвате? На плодниковите слагам пет хоризонтални, на магазинните три. Магазинна нямам скъсана. За плодниковите още не мога да кажа, но 3-4-5 рамки на година ако са проблем тогава не е добре зателването. От миналата година пробвам нещо. Основата я слагам до горната летвичка и с разтопен восък я залепям за нея. Струва ми се, че така провисването се елиминира, но ще гледам и тази година как ще е.

  8. #158
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Аз също използвам четири реда тел за плодниковите рамки ,но предварително правя канал на циркуляра от долу на горната летва.Там по - късно втиквам основата и останалата част довършвам с шпорчето. Така закрепена основата не се свлича.Говоря за "дядов" кошер. Стоковите рамки са с три реда тел по същия начин закрепени.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  9. #159
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от спартак Виж публикацията
    но предварително правя канал на циркуляра от долу на горната летва..
    Как чистиш канала от восъка за да влезе пак основата в канала при повторното обтелване на рамката?

  10. #160
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Как чистиш канала от восъка за да влезе пак основата в канала при повторното обтелване на рамката?
    Добър въпрос имам такива рамки със канал,не съм го правил но предполагам че ако рамката се сложи във гореща вода канала се почиства.

 

 
Страница 16 от 26 ПърваПърва ... 61415161718 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •