Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 14 ПърваПърва ... 311121314 ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 137
  1. #121
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Прав е колегата Бонев, че понякога най-простият вариант е най-удачен. Аз ползвам това дъно, което е почти същото, като неговото. http://pchelari.com/forum/showthread...2922#post32922.
    Когато се събира прашец просто се маха таблата под мрежата и на нейно място се поставя чекмедже.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Дъно.jpg‎  

  2. #122
    Наблюдател
    Регистриран
    07.11.2011
    Мнения
    4
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев Виж публикацията
    Идеята ти има няколко съществени недостатъка. Така, както си направил горната табла възниква въпроса, какво ще правиш когато има силен принос на нектар или, когато прашецоуловителя не е желан в кошера. махаш цялата табла добре, но това не е добро решение. ...[/url]
    Извинявам се, не ми става ясно какъв е проблема при силен принос на нектар и как той ще бъде затруднен? - Няма да махам никаква табла.
    Затваря се прашецоуловителя както съм описал (като летвата на прелката се обръща с прореза нагоре... това по начина по който Ивайло Георгиев си е направил дъното) и пчелите си налитат свободно, директно в плодника, без да им се налага да преминават през прашецоуловителя.
    Няма вариянт, при който прашецоуловителя ще бъде нежелан в кошера, освен при случаите на:
    * Долно подхранване.
    * Бърз преглед на състоянието на семейството през задната вратичка на дъното.
    * Някакъв вид почистване на самата горна табла.
    През останалото време, таблата ще си стои на мястото.


    Цитат Първоначално публикувано от Totevski Виж публикацията
    Прав е колегата Бонев, че понякога най-простият вариант е най-удачен. Аз ползвам това дъно, което е почти същото, като неговото. [URL] ....
    Когато се събира прашец просто се маха таблата под мрежата и на нейно място се поставя чекмедже.
    Идеята ми е, да избегна именно сваляне, поставяне и/или необходимостта от съхранение на друго място, на каквито и да било елементи по дъното и всички те, да си се "съхраняват" на мястото за което са предназначени.
    Този пост е редактиран от toty; 03.03.2014 в 15:46.

  3. #123
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Пролетта съм решил най на края да пусна прашецоуловителите. Сега ще правя 2ро дъно с по ситна мрежа да се събира прашеца защото с дъските няма да стане. През ситната мрежа дали ще може да пада акара ли да направя чекмедже само под прашецоуловителя?

  4. #124
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Ако се страхуваш, че акара ще се връща от чекмеджето в кошера - едва ли.
    Ако се страхуваш, че акара ще замърсява прашеца - не бери грижа. При прашеца ще падат много отпадъци.
    При вътрешен прашецоуловител веялката е задължителна

  5. #125
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Ако се страхуваш, че акара ще се връща от чекмеджето в кошера - едва ли.
    Ако се страхуваш, че акара ще замърсява прашеца - не бери грижа. При прашеца ще падат много отпадъци.
    При вътрешен прашецоуловител веялката е задължителна
    Ползвал ли си външен прашецоуловител. Търся си модел на УНИВЕРСАЛЕН външен, да става на всякакъв вход и на всяка прелка.

  6. #126
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Миналата година на изложбата в Пловдив видях прашецоуловители отворите на които бяха пресечен конус, а не кръгли. някой знае ли нещо по въпроса.

  7. #127
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Ползвал ли си външен прашецоуловител. Търся си модел на УНИВЕРСАЛЕН външен, да става на всякакъв вход и на всяка прелка.
    Ползвал съм, но не какъвто търсиш.

  8. #128
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец

    на Анел са с такива отвори

    Външен пластмасов прашецоуловител на фирма Анел
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри прашецоуловител.jpg‎  

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от vencii Виж публикацията
    Миналата година на изложбата в Пловдив видях прашецоуловители отворите на които бяха пресечен конус, а не кръгли. някой знае ли нещо по въпроса.
    Аз го наричам трапецовиден отвор, като малката основа на трапеца е надоло, ако говорим за едно и също.
    Ползвал съм. Смъква почти всичкия прашец от пчелите.
    Причина за това е по-тясната долна страна, където минават крачетата.
    При кръглите отвори много често пчелите минават с прашеца/говоря само за пластмасови решетки/.
    Поради голямата ефективност, може би не е хубаво да стои с месеци на кошера.

  10. #130
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Поради голямата ефективност, може би не е хубаво да стои с месеци на кошера.
    Дори и кратко да стои, след като сваля всичкия прашец, то това ще е фатално. Така мисля аз, но може и да не съм прав.

 

 
Страница 13 от 14 ПърваПърва ... 311121314 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •