Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 14 ПърваПърва ... 21011121314 ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 137
  1. #111
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    Цитат Първоначално публикувано от Ивайло Георгиев - ingivo
    Ще съм доволен от мненията забележките и препоръките по дъното което направих. За сега ще е само на 4 кошера този модел за тази година за да видя как ще е в процеса на експлоатация. http://www.youtube.com/watch?v=_VWBYOZEWjc
    определено ми хареса но е доста сложно за изпълнение
    и се чудя само няма да заклейват 2 те летви по средата
    но след проба ще си покаже
    но има идея с този голям по размер прашецоуловител

  2. #112
    Наблюдател
    Регистриран
    14.06.2012
    Мнения
    18

    мрежа

    Искам да питам мрежата на това дъно с какви размери е ?

  3. #113
    Цитат Първоначално публикувано от michail76
    Чудесно е.Патентовай го.
    Нищо не съм измислил ново за патент . Ще видиме със заклейването какво ще е положението . Да изпълнението е играчка но не е сложно.
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  4. #114
    Автор
    Регистриран
    14.05.2012
    Мнения
    138
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз

    За колко време се събира това количество прашец което е показано на снимката най отдолу

  5. #115
    Потребител
    Регистриран
    20.04.2012
    Мнения
    55
    Ивайло,дъното е моного хубаво,добре е да помислиш за растоянието между прашецоуловитела и рамките, което трябва да е не по голямо от10 мм.,дълбочината на чекмеджето,която да не е по малка от 40 мм.и отворите за
    търтеите, за които мога да те посъветвам да ги направиш в двата предни ъгъла,
    с тръбички или маркуч, вътрешен размер 8 мм.,които да излизат странично на кошера леко наклонени надолу,успех.

  6. #116
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Дъното е добро с 2 забележки от мен:
    1.Чекмеджето е добре да бъде точно под лентата за прашец за да не се замърсява прашеца с разни неща паднали по дъното.
    2.Тези щифтове с които регулираш прелката няма ли да ти пречат като минаваш покрай кошера.

  7. #117
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    Въпрос : какъв мише предпазител ще ползваш и как ще го поставяш ?

  8. #118
    Благодаря за мненията .
    За чекмеджето и на мен ми се видя излишно да е по цялото дъно но понеже дълбочината му е 24 мм предпочетох да пробвам така .
    От прашецоул. до рамката е 25 мм . Защо да е 10 мм ???
    За маркучетата за търтеите съм абсолютно съгласен .
    Мишепредпазител пласмасов в същия канал където влизат летвичките за реглаж на входа.
    А дали ще пречат летвичките не знам една подробност за тях ще бъдат обработени с восък против поемане на влага.
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  9. #119
    Наблюдател
    Регистриран
    07.11.2011
    Мнения
    4

    Мрежесто, изцяло подвижно дъно, с прашецоуловител

    Здравейте колеги! Умувам върху вариянт на изцяло мрежесто, изцяло подвижно дъно, с прашецоуловител и моля за коментари, критики и предложения, понеже до момента не съм използвал никакви мрежести, подвижни и/или с прашецоуловители дъна. Става въпрос за следното (моля да ме извините за драсканицата, но мисля става ясно каква е основната идея, а после ще доуточнявам подробностите). Дъното няма да си го изработвам сам, понеже нямам тази възможност... взаимствайки идеи от много ваши и чужди дъна, аз само мисля идеята за дъното такова, каквото би ме устройвало и според мен би било максимално универсално и гъвкаво, за всякакъв вид работа с него.
    Значи, дъното е с две табли, които са изцяло мрежести и подвижни (горната с прашецоуловител), плъзгащи се върху летвички заковани по страниците на дъното и излизащи през задна вратичка. Само една единствена прелка отпред и малко независимо чекмедже за прашец под прелката. Таблата с прашецоуловителя ще предтсвлява следното: Върху предната страна на рамката се заковават отгоре прашецоуловителя, следва ограничителна летвичка и назад мрежа. Също в предната част (този път от долната страна на рамката), под прашецоуловителя се заковава отново мрежа, през която да падат топченцата прашец. Така изработено, се получава нещо като касета с височина, равна на дебелината на самата рамка. Прави се прорез на предната летва, през който да налитат пчелите вътре в "касетата", от където имат път единствено нагоре през прашецоуловителя. Така поставена таблата ще сочи към прелката, която ще се затваря с летвичка с прорез. При обърната летвичка с прореза надолу, пчелите ще налитат във прашецоуловителя. С обръщане на летвичката с прореза нагоре, пчелите ще налитат директно в плодника. Третият вариянт на поставяне на летвичката (с прореза навътре примерно) ще затваря изцяло прелката. Понеже, явно е добре да има и отвори през които лесно да излизат пчелите а и търтеите, се поставят и фунийки по модела на сръбското дъно. От тук ми възникна въпроса, как биха могли при необходимост да се затварят тези фунийки на всеки един кошер поотделно, без да е необходимо да се съхраняват отделно тапички или други сваляеми елементи? Аз съм в район (Силистра), където всяко лято почти се пръска против комари и ми се налага да затварям напълно пчелите по няколко пъти в годината за по 24 часа. Затова, би могло тези фунийки да не се прихващат директно към външната страна на дъното, а на отделна летвичка, която монтирана върху предварително пробитите кръгли отвори на страницата на дъното, ще ги затваря просто с едно движение, като се приплъзне леко встрани на разстояние, равно на диаметъра на отворите (не знам дали тази подвижна летвичка няма да я заклейват и да затруднява преплъзването, но пак е по-добре от нищо). По груби сметки (може и да греша), така изработено дъното ще е с височина, не повече от 10 сантиметра.
    * Позволява сваляне на горната мрежа през задната вратичка за бърз преглед отдолу, за състоянието на семейството.
    * Също с отстраняване на горната табла, позволява долно подхранване.
    * Изцяло мрежесто дъно (борба с акара и вентилация).
    * Лесен контрол на опаразитеността на семейството, с поставяне на хартия (примерно) върху долната мрежеста табла.
    * Възможност да се зазими семейството на изцяло мрежесто, плътно или частично закрито (с парче фибран примерно) дъно.
    * Добив на прашец.
    * Възможност за напълно затваряне на семейството при необходимост.
    * Максимално компактно и - тук дърводелците ще кажат - не сложно за изпълнение.
    Сигурно има още плюсове, но тези са които устройват напълно мен лично.

    Минусите: тук сте вие... Може би заклейването на подвижната горна табла (?!) не съм ползвал и не знам.
    Та общо взето това е за сега. Моля за коментари!

    п.с. Има и начин, прашеца да остава абсолютно чист, без отпадъци от кошера в него, чрез поставяне на вид хоризонтална преграда, малко над прашецоуловителя (с достатъчно разстояние да пълзят пчелите и да излизат отстрани) така, че да покрива напълно+още малко целия прашецоуловител. Дупките/фунийките за излитащите пчели - над нивото на преградата.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри Дъно - 1.png‎  
    Този пост е редактиран от toty; 03.03.2014 в 14:21.

  10. #120
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Идеята ти има няколко съществени недостатъка. Така, както си направил горната табла възниква въпроса, какво ще правиш когато има силен принос на нектар или, когато прашецоуловителя не е желан в кошера. махаш цялата табла добре, но това не е добро решение. Това с фунийките е добро решение. виж това дъно аз работя с него. По някога най- простия вариант е най-удачен. http://pcheli.bg/%D1%81%D1%82%D0%B0%...%B5%D1%80-r105

 

 
Страница 12 от 14 ПърваПърва ... 21011121314 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •