Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 25
  1. #1

    ПЧЕЛЕН КЛЕЙ-ПРОПОЛИС

    Дайте актуална цена на прополиса? Струва ли си да се пречиства ,тоест има ли разлика в цената за пречистен и непречистен ? А по принцип на външен вид може ли да се прецени восъчното съдържание например? В София къде го изкупуват?

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Точен отговор за цената едва ли ще получиш-10 грама се продава за 2 лева на дребно,необходимо е клея да е чист без механични примеси,всяка операция по пречистването му може да влоши качествата,за това има колектори,за восъка си има други начини ,в момента има голямо търсене за Гърция колега .Има кой да го пречиства.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    40
    Пчеларски район
    Габрово
    Цената на която продават прополиса колегите пчелари от Сърбия е от 35 до 50 евро за килограм.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Някой,има ли представа как вървят цените в момента,надявам се скоро да започна да изкупувам прополис (ако успея да договоря нещата с един евентуален клиент и се надявам тук да се уговоря с повече хора от които да купя после колкото мога повече) , лично Аз го подарявах до този момент но сега съм заложил мрежи и няколко решетки и се надявам да продам 3 килограма за 200 лева на някой изкупвач ,ако не успея да осъществя зделка за прекупуването му.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Ами ,изкупуват го по 50 лева за килограм -справка в Гугъла

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Може ли някой да опише как се събира прополиса/технологията/.Купил съм,един топ мрежа,преди 2год.,и смятам да пробвам,но не знам как се слага.Реже се колкото кошера,настърча ли острани или се реже по малка.Таванката маха ли се или не.Благодаря предвърително на всички който споделят знанията си.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Аз я слагам сега, между корпуса и магазина или между таванката и корпуса.Между корпуса и магазина мрежата има 3-4см. простанство отпред за да преминават пчелите при подхранване и за почистване на магазинните пити.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За да се събира прополис, в кошера трябва да се направи СВРЪХВЕНТИЛАЦИЯ. Пчелите недоволстват от тази свръхвентилация и започват да запушват дупките с прополис. При мене прополисната решетка е пластмасова решетка, подобна на Ханемановата, но с малко по-малки отвори, за да не могат да минават пчелите. Слага се най-отгоре над последния корпус и капака се повдига (при мене се обръща на обратно), като по този начин се създава голям отвор за интензивна вентилация, но в същото време кошера е защитен от дъжд.

    Това е - пчелите започват да запушват дупките с прополис, като си оставят незапушени точно толкова, колкото да си имат комфортна вентилация (те си решават колко). За да се прибере прополиса трябва тази пластмасова решетка да се сложи в хладилник (фризер) за да замръзне, и след това с гънене прополиса се отделя от нея. Не знам с метална мрежа дали ще стане, защото няма да ти е удобно да я сгъваш насам-натам. Освен това ако мрежата е плетена и има ръбчета в плетката, няма да можеш да отлепиш (изчегърташ) прополиса. Най-добре е да си купиш готови пластмасови (полиетиленови) решетки, които са с много гладка повърхност, и прополиса се отлепя лесно.

    И още нещо - внимавай с прополисовата решетка да не си простудиш пилото. Тя се слага само тогава, когато времето е топло както през деня, така и през нощта, но тази година май това условие не е изпълнено. Поне в Габровско всяка нощ температурата пада до 13-14 градуса и тази година аз не посмях да слагам прополисови решетки.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ... Тя се слага само тогава, когато времето е топло както през деня, така и през нощта, но тази година май това условие не е изпълнено. Поне в Габровско всяка нощ температурата пада до 13-14 градуса и тази година аз не посмях да слагам прополисови решетки.
    Колко е минимума като температура, при която бихте сложили решетките? 17-18 градуса?

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не съм се замислял, но вън трябва да е топло дори и нощем. Може би 23-25 градуса. На това условие обикновено отговарят месеците Юли и Август, но тази година нещата се объркаха.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •