Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 77
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от зуница
    .А и в този магазин са компетентни и коректни, противното не съм забелязал.
    И аз пазарувам в този магазин и по зареден магазин не съм срещал.Самоче несъм убеден в коректноста им.Миналата година станах свидетел как продадоха храна с изтекъл срок на годност на един начинаещ.Тази година продадоха майка на колежка от София-майката едва се различаваше от пчелите.В последствие разбрах че семейството станало търтовачно.За майката не бих могъл да ги виня,но за храната...Може би не се отнасят така с редовните си клиенти,а те са много.Въпреки това продължавам да пазарувам в този магазин,но само инвентар.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Доколкото знам там продават майки само на "Апиакта".И написаното от колегата Ангел Йосифов само затвърждава убеждението ми, че проблема е в "АПИАКТА, с капацитета си от 10 000 пчелни майки, утвърждава водещата си позиция в производството на пчелни майки.".То при такова промишлено производство все има и брак.В промишлеността бракът е за сметка на производителя, а при промишлените пчеларски предприятия за сметка на потребителя.А уж имаме пазарна икономика.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #13
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от зуница
    Закупих я за освежаване на кръвта в пчелина ,защото както писах някъде из форума ,отгледаните от мене майки се оплождат от агресивни търтеи и се налага да ги сменям.
    А някъде в планината има и "черни пчели" които се кръстосват с младите майки от пчелина ми.
    Пробвай да намериш един два рояка от тези пчели ако ти се занимава. Не е задължително предположението ти за "агресивни" търтеи да се окаже вярно - по-скоро точно обратното. Самите пчели може дори да са по-кротки и от твоите. Агресивния ген не е задължително да идва от бащината линия, по-често се случва се предава по майчина и ако е скрит ген при една кръстоска той често илиза наяве. Пробвай да отгледаш няколко майки от "дивите" пчели. Резутлатите може да са по-добри отколкото очакваш.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Колега, scutellator,
    Благодаря за препоръката.Мислил съм по тоя въпрос и има две неща които ме смущават:1.Пчеларството не е основното ми занимание.Сиреч, времето ми е малко.
    2.Когато започвах пчеларстването си прочетох, че в ГДР свободните, блуждаещи или диви роеве по закон се унищожават.Малко трудно разбираемо за нас ,но в името на здравето на отглежданите от хора пчели са го решили.Има логика макар, че вече няма ГДР.Слушал съм стар пчелар да разказва как с уловен рой си докарал Американски гнилец и започнал от "0".
    Ако ловя рой то ще е за да хвана "черни пчели".Досещаш се защо.Ако успея ще се похваля.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #15
    Колега зуница, тази година аз имам същия проблем с една новозакупена майка,да я изчакам ли да пронесе нормално или няма смисъл.Нека иколеги които са имали същия проблем да споделят.Първоначално го мислех за гърбато пило,но мисля ,че майката снася неоплодени яйца в работнически килийки и се излюпват едни малки търтейчета.Това ми е наблюдението от месец и половина.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Така. Майката явно е проблемна. Или направо казано търтовка. Вече е късно да се оправя такова семейство така или иначе е обречено да загине. Аз ги стръскяам някъде по-далече и махам кошера. Пчелите се налитат по другите семейства. Директно предаване е рисковано за да не се загуби и читавата майка.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Колега,кентавър,
    Предложеното от колегата Димитър Бонев е най-рационалното решение.Само ако експериментирането ти е по-интересно и загубата на семейството през зимата, не е от значение, може да се опиташ да задържиш майката.Това ще си е експеримент с полагащия се риск.Мисля, че си заслужава само ако искаш да запазиш генетичния потенциал, ако майката е интересна за тебе от такава гледна точка.Това ще изиска ,ако семейството преживее зимата, от пролетта да го подсилваш с чуждо пило и когато е достатъчно силно да отгледа качествена майка да предизвикаш самосмяна. Въобще да си експериментираш.
    В общия случай най-вярното решение е посоченото от колегата Бонев.
    П.П. Колега, кентавър,
    Останах с впечатление ,че майката е както тази с която аз се сдобих.Снася и оплодени и не оплодени яйца в работнически килийки.За такава майка и писах , но ако снася само неоплодени това си е класически случай и решението е само едно, на колегата Бонев.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #18
    Благодаря ви за бързите отговори.Точно такава майка е колега ,снася оплдени и неоплодени яйца.Затова ,че е млада я чакам да почне да снася нормално, равно пило(плоско).Закупена е юли месец а сега яйцеснасянето е слабо ,на две пити,може би още неможе да се изяви.Да я оставя ли за догодина при такъв случай

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    14
    Искам съвет с уговорката, че може да повторя вече обсъждан казус, за което предварително моля да ме извините.От две години ми са първите кошари.Тази година от 4-ри кошера направих отводки и сега имам 11. На 7.08.2013г. се излюпи майката на последната ми отводка. Майката е едра, килийките са почистени, кърмачките я хранят и т.н. но досега нямам пило. Явно нещо в нея не е наред. Искам да попитам с оглед на това, че времето напредва, какъв е най- оптималния вариант за по-нататък. Моля за съвет, за което предварително благодаря.

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от papabg Виж публикацията
    Искам съвет с уговорката, че може да повторя вече обсъждан казус, за което предварително моля да ме извините.От две години ми са първите кошари.Тази година от 4-ри кошера направих отводки и сега имам 11. На 7.08.2013г. се излюпи майката на последната ми отводка. Майката е едра, килийките са почистени, кърмачките я хранят и т.н. но досега нямам пило. Явно нещо в нея не е наред. Искам да попитам с оглед на това, че времето напредва, какъв е най- оптималния вариант за по-нататък. Моля за съвет, за което предварително благодаря.
    на колко рамки е тази отводка?

 

 
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •