Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 89
  1. #1

    МОЯТА ПРАКТИКА

    Ще се опитам накратко да опиша моята техника на пчеларстване. Работя с корпусни кошери. За плодник ползвам 2 стандартни ЛР корпуса, а за медови, корпуси с височина 17 см и рамки -16 см. ( ДБ магазини, фарарови корпуси, полукорпоси или както и да ги наричате.) Медовите след пашата ги махам от кошера и ги складирам на "кумин", така ми е по лесно да обллужвам кошера. Имам няколко дълбоки дъна, но основно работя със стандартни такива. Зазимявам кошерите основно на тези 2 корпуса, с редки изключения, според силата на семейството. Работя по "американски " маниер със много мед за зимуване. През август, след като сваля магазините третирам срещу Вароа и ротирам корпусите. Обикновено пило има само в най-долния, който става горен, а този който отива от долу е изцяло запечатан с мед. Така остават да зимуват с отворен само долен вход и отворен мрежест отвор на дъното. Входа го стеснявам на 5-6-7 см, като превенция срещу кражби и налитане на оси. Стремя се до 25 дни да махна лентите с противовароатозния препарат, но не винаги успявам да се вместя в това време. През първата половина на Януари отварям кошерите за проверка на състоянието им, но без да размествам отделните пити. През февруари в зависимост от климатичните условия и дълготрайната синоптична прогноза, заменям покривните табли с найлон. Подхранване почти не ми се налага да правя през пролетта. През Март в зависимост от състоянието на семейството правя завъртане на горния корпус на 180 градуса. Когато пилото стане на 6-7-8 рамки правя ротация на корпусите. До акацията правя още 1-2 ротации. Обикновенно през втората половина на Април семействата са готови за поставане на медови корпуси. При мен акацията започва да цъфти около и след Гергьовден. Магазини слагам колкото се наложи и центруфужа само напълно запечатани пити, с малки изключения. Вадя меда веднъж или 2 пъти. Това е така поради липса на време, а и моята цел не е комерсиална в основата си и затова не държа на монофлорен мед. Но когато имам време вадя и такъв.
    След като премине акацията, правя отводки по метода с налитане на стари пчели към кошери с празни пити и майка. Старото семейство отива на друго място или над новото. През Септември правя разбор на семействата и някои биват обединени. Целта е зазимяване на силни семейства с много мед, не нуждаещи се от моята намеса за успешно зимуване.
    Това е в най-общи линии.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Много полезна тема.
    Поздравления Юри!

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от simo
    Много полезна тема.
    Поздравления Юри!
    Присъединявам се! Наистина от полза. Мога ли да питам?

    Как правиш обединяването на семейства? И коя майка остава при обединението?
    Това ми е голяма дилема в момента...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Как правиш обединяването на семейства? И коя майка остава при обединението?
    Това ми е голяма дилема в момента...
    Този отговор със сигурност ще ми е много интересен, на мен също.

    Доколкото схванах, Юрий, след есенната ти ротация пчелите остават зазимени над меда. Успяват ли до свиването на кълбо да прехвърлят меда отгоре и пак майката с пчелите да слезе под меда, както е уж по учебник. Или става нещо друго. Моля те да поясниш!

    Освен това след като си сложил вече магазините продължаваш ли периодично да ротираш двата "плодникови" корпуса. Ако да, колко често?
    Тодор Тодоров

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И аз ще споделя моята практика.
    Работя с ЛР кошери основно. Имам и 2 ДБ 10-ка, но не ме кефят.
    Зазимявам на два корпуса, като се стремя гнездото да е в горния корпус, а долу е корпуса с по-светлите пити и по- маломедните. Пчелите си пренасят меда в горния корпус, защото не търпят мед под гнездото.
    Февруари слагам една питка от 2.5 кг апифонда над рамките и отгоре найлон. До края на март не пипам. Април месец вече разпечатвам по малко стария мед. Развивам семейството на 2 корпуса като правя една ротация на корпусите.
    В края на май демарирам и ограничавам майката в първия корпус с ХР.Правя и отводки по това време, защото след демариране някои от семействата залагат маточници в горния корпус. Като тръгне пашата слагам още един медови корпус или магазин. И така до края на юли. В началото на август махам ХР и подреждам гнездото така, че семейството да заработи в горния корпус, като следя да има постоянно място за майката да снася. Слагам и лентите. Подхранвам и с апиинверт подбудително. Октомври месец третирам с ОК чрез изпарение.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72

    Re: МОЯТА ПРАКТИКА

    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков
    Ще се опитам накратко да опиша моята техника на пчеларстване.......
    Колко пчелни семейства имаш?

  7. #7
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup
    Цитат Първоначално публикувано от simo
    Много полезна тема.
    Поздравления Юри!
    Присъединявам се! Наистина от полза. Мога ли да питам?

    Как правиш обединяването на семейства? И коя майка остава при обединението?
    Това ми е голяма дилема в момента...
    Обединявам през вестник. Слагам по-слабото върху по-силното семейство, привечер и затварям всички отвори на горното. Почти винаги убивам майката на по-слабото, ако е читава, няма да се налага да го обединявам с друго. Само в някой случай (късна отводка с добра майка) може да убия тази от по-силното, ако не работи добре или ги оставям те да си изберат коя да оставят.

  8. #8
    Цитат Първоначално публикувано от ттитто
    Как правиш обединяването на семейства? И коя майка остава при обединението?
    Това ми е голяма дилема в момента...
    Този отговор със сигурност ще ми е много интересен, на мен също.

    Доколкото схванах, Юрий, след есенната ти ротация пчелите остават зазимени над меда. Успяват ли до свиването на кълбо да прехвърлят меда отгоре и пак майката с пчелите да слезе под меда, както е уж по учебник. Или става нещо друго. Моля те да поясниш!

    Освен това след като си сложил вече магазините продължаваш ли периодично да ротираш двата "плодникови" корпуса. Ако да, колко често?
    Сложа ли магазините, спирам ротирането. По първия въпрос: Обикновено качват само меда от средните пити, никога всичкия. Но този който качат почти винаги е предостатъчно за зимуването. Другия го усвояват напролет. Пчелите остават захванати за горния корпус и до сега никога не съм имал загинало семейство заради т.наречената "зона на смъртта". А докато пренасят част от меда, се имитира симулиращо подхранване и не се налага да давам сироп, за да стимулирам майките.

  9. #9

    Re: МОЯТА ПРАКТИКА

    Цитат Първоначално публикувано от evil_dea


    Колко пчелни семейства имаш?
    В момента са 7. Много пъти съм обяснявал, че за мен това е преди всичко хоби. Гледам до десетина семейства и произвеждам само толкова колкото мога да изям и да продам на дребно, на достойна цена.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    В края на май демарирам и ограничавам майката в първия корпус с ХР.Правя и отводки по това време, защото след демариране някои от семействата залагат маточници в горния корпус. Като тръгне пашата слагам още един медови корпус или магазин. И така до края на юли.
    Гена, Така не ограничаваш ли прекалено майката. Реално в случая имаш най-много 7 пити в които майката да снася.

 

 
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •