Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 9 ПърваПърва ... 56789 ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 89
  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Не съм много съгласен. Ползвам ХР на почти всичките семейства. Оставям всички входове отворени, а масово пчелите предпочитат да влизат през основния вход и естествено през ХР.

    А този модифициран многокорпусен ДБ , трябва да е доста як човек, за да се справи с него, освен ако не е
    осмак !
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #62
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Съпругата ми чете една много интересна книга (според нея) и от време на време ми споделя случки, които силно я впечатляват.
    Та става въпрос за състрадание и взаимопомощ и в тази връзка реших, че и аз бих бил полезен на някого, като споделя опит и добри методи за пчеларстване (според мен). – (Лириката ми е третото АЗ)

    Както казах в предния пост, през годините съм минал през няколко системи кошери и методи – Лангстрот Рут, МК на Станчо Георгиев, ДБ с две майки и МК с две майки едно върху друго, но най доволен оставам от Многокорпусен ДБ.

    Това представлява:
    - Дълбоко дъно с вътрешен прашецоуловител ( не на всичките семейства)
    - Плодник – ДБ, 300 мм. рамка
    - Магазини - ДБ, 300 мм. рамка – един или два според силата и пашата
    - ЛангсРутов корпус, когато е необходимо – 1 бр.

    До акацията развивам ДБ до 10 рамки по различни методи. Ако семействата са много силни, вдигам пило във втори ДБ-тов корпус ако ли не поставям магазини от МК кошери с рамка 230 мм. За акацията майките не се качват в магазина. В началото на липата майките се качват в магазините – ДБ или многокорпусни и снасят на средните пити по 2-3 рамки. , но това не е проблем, защото със засилването на пашата, пчелите смъкват майката в плодника и докато настъпи време за изваждане на меда, пилото вече се е излюпило. По време на слънчогледа добавям още един магазин с 300 мм. рамка.

    До преди време работех така но с Ханеманова решетка и добивите ми бяха по ниски. Тогава направих опит на няколко кошера и поставих Ханеманова решетка с горен вход и пчелите влизаха над нея но пак слизаха долу при майката и добивите не бяха кой знае колко по-високи.

    Провеждане на опити с ХР, с вход над ХР, без ХР в Щатите
    1. С ХР - 15 кг.
    2. С вход над ХР - 18 кг.
    3. Без ХР - 21 кг.

    Предимства на системата – силни семейства, високи добиви и контрол над роенето
    Недостатъци – тежко и много бач.

    Също практикувам делене на семействата на две в края на юли, но това друг път, че стана дълго и банално.

  3. #63
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Една от задявките ми http://www.youtube.com/watch?v=zUKvJ...ature=youtu.be

  4. #64
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Е, значи имаш страхотна паша. Когато има добра паша, не е нужно да се ползва ХР и да се ограничава майката. Това пчелите правят сами. Но когато пашата е по слаба, както ливадната паша - в полупланинските и планинските райони, там ХР помага.
    Този пост е редактиран от evgeni.filimonov; 30.01.2014 в 12:39.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #65
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72
    Първо искам да се извиня на колегата Niki1313 , ако съм го засегнал по някакъв начин след което искам да изтъкна че не се вземам за някакъв корифей в пчеларството даже напротив, но считам че форума е място в което се споделя опита и се учим взаимно от грешките си, също така считам за меродавно опит граден с години ./поне 10-15г./ без да искам да засягам някого би ли споделил с линк или книга тези проведени опити в Щатите?

  6. #66
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Niki1313, явно кръста ти е добре.

    Интересно ми е дали си пробвал с втори корпус ДБ и отгоре колкото е необходимо магазини ДБ - 3, 4, 5?

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Едни са много доволни от ХР други не, което означава че трябва да може да работиш с нея.
    Тази година ще си взема за половината семейства и ще видя как е.
    Един колега миналата година работи с ХР и остана много доволен, след всяка паша вади мед и отводка с оплодена майка която продава от семействата с ХР.

  8. #68
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Едни са много доволни от ХР други не, което означава че трябва да може да работиш с нея.
    Тази година ще си взема за половината семейства и ще видя как е.
    Един колега миналата година работи с ХР и остана много доволен, след всяка паша вади мед и отводка с оплодена майка която продава от семействата с ХР.
    И как става тоя номер ??? За меда съм съгласен, но за отводките......освен пашата да е била само една ?

  9. #69
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    - Магазини - ДБ, 300 мм. рамка – един или два според силата и пашата
    .
    Това го разбирам, като 2 или 4 магазина ДБ.Само да попитам. Стандартните магазини ДБ са по 170 мм, значи два са 340мм. При рамка ДБ 300мм, не ти ли свързват с мостове, даже и цели мини пити рамките от плодника и тези на магазините? Поне при мен винаги е ставало страшно мазало, когато съм правил такива опити.

  10. #70
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    И как става тоя номер ??? За меда съм съгласен, но за отводките......освен пашата да е била само една ?
    ХР не създава отводката, създава я технологията на работа. Най-простия начин е ако се използва противороевия метод - наречен ДЕМАРИ.
    Качването на част от пилото, обикновено запечатаното - над ХР. Тъй като покрай запечатаното пило има някоя и друга килийка с пресни яйца, пчелите обикновено залагат няколко маточника, може и само един. Ако се вдигне това пило още по нависоко, в трети корпус, а майката е в първи, ограничена с ХР, тогава задължително залагат маточници и отводката е готова.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 7 от 9 ПърваПърва ... 56789 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •