Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 89
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Мога и аз да напиша мнението си по този въпрос.
    Проблем е ако оставиш найлона за цялата зима, а когато го поставиш февруари, този найлон спомага за затоплрянето на гнездото. ПРи това положение пчелите по лесно поддържат нужния микроклимат и значително увеличават отглеждането на пило, а това значи и поддържане на по висока температура и разпускане на кълбото. А когато е разпуснато кълбото, повечето рамки са покрити от пчелите и не може да се образува влага и мухлясване на пити. Още по добре се получава ако се сложи и питка над рамките, найлона предпазва от това питката да изсъхне и да се втвърди. Също така един поглед отгоре и се вижда какво е положението в плодника. Аз поставям и покривната табла върху найлона. Може да се направи и прорез на найлона, за да се ползва и хранилката.
    Нека и Юрката си напише мнението по този въпрос.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Не виждам каква може да е ползата от поставяне на найлон над гнездото освен ако не се изолират магазини или корпуси,микроклимата си го има и без найлон...даже отворените капачета на хранилките през зимата подобряват вентилацията и спомагат за излизане на влагата,плътното запечатване не виждам с какво би помогнало,добре е да се чуят ползите от това и за в бъдеще производителите да предлагат "окомплектовани" с парче найлон 50/50 кошерите wink;

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Помага за задържане на така ценната топлина, колега.
    А който иска и кумин да им направи и отдушници.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Помага за задържане на така ценната топлина, колега.
    А който иска и кумин да им направи и отдушници.
    Съгласен съм Евгени-за пролетното развитие температурата е от значение,мисълта ми е че и без найлон семействата се подготвят за ранните паши а през зимата каква работа върши найлона?Възглавничните рамки не са ли достатъчни?Още повече че споменавате че има прорези за хранилки и поставяне на питки...."Херметизацията" в случая се нарушава?...

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Чакай, говорим за пролетното развитие, за зимата не се препоръчва.
    Съгласен съм, че и без найлон ще се развият, но силните обаче.
    На средните и слабите доста ще им помогне да се развият по бързо.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Моите пчелички до сега не са се оплаквали от найлона.Конденз се получава чак когато започнат да отглеждат повечко пило-от средата на февруари,а тогава и водичка им е нужна.

  7. #27
    Цитат Първоначално публикувано от Angel_A
    До колегата Юрий Цветков,
    Колега искам да попитам каква е идеята за наилон вместо табла през февруари и не се ли получава много конденз поради тази причина или има някаква особенност при поставянето му. Питам защото преди време опитах нещо подобно, но резултата беше отчайващ (много влага в кошера, мухлясали пити, варовито пило и т.н.) работя основно с ДБ. Успех.
    Евгени и Ангел са описали общо взето каква е целта с найлона. Слагам го според времето, края на Януари, началото на февруари с цел да получа "херметически" таван. Целта е задържане на топлината и влагата. За отглеждането на пило, освен определена температура е необходима и определена влажност. При увеличаване на количеството на пилото се получава конденз по найлона, но пчелите си го обират, защото им е нужна и вода за производството на млечице за храненето на това пило. Не им се налага да я търсят на вън. До сега не съм имал мухлясали или влажни пити, но дъната ми са с отворен мрежест отвор целогодишно.

  8. #28
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Благодаря Юрий. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  9. #29
    Благодаря. Успех и на теб, а на всички колеги.

  10. #30
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    42
    Пчеларски район
    Плевен
    Колега Юрий, какъв е размерът на мрежестия отвор, на който зимуват?

 

 
Страница 3 от 9 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •