Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 89
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    В края на май демарирам и ограничавам майката в първия корпус с ХР.Правя и отводки по това време, защото след демариране някои от семействата залагат маточници в горния корпус. Като тръгне пашата слагам още един медови корпус или магазин. И така до края на юли.
    Гена, Така не ограничаваш ли прекалено майката. Реално в случая имаш най-много 7 пити в които майката да снася.
    Седем,ама пълни с пило от горе до долу.Проста математика:7пити*6000=42000кили ки,21дни*1500-2000=31500-42000

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    при малко по-силен принос тези 7 пити автоматично стават 5 . Вярно за една паша пчелите събират малко повечко мед, но за следващите остават малко поотслабнали. А когато са на два корпуса плодникови меда не е много по-малко, но има доста сила за последователни паши. Но пак зависи от района. тази практика е подходяща в райони с една силна главна паша, като това се направи малко преди началото и. Тогава има смисъл. Но когато имаш няколко не много силни паши то ограничаването само в един корпус води до не дотам добро усвояване на тези следващи паши. В същност аз от няколко години спрях да използвам ХМ решетка, освен в случаите, когато се налага да демарирам, но то е само докато се пооправят нещата. Така оставям на пчелите да определят колко трябва да снася майката и в случая кое е по-важно за тях. Обикновено поддържам майката да е в най-долния корпус. Правя прегледи на 10-тина дни и ако се налага ротирам плодниковите корпуси. При силен принос пчелите сами блокират майката, така че не се губи от медосбора, а при много силен се добавя още един корпус. Аз по принцип нямам много силни паши, но е изключителна рядкост да намеря майката в медовите корпуси. По принцип те се състоят предимно от новоизградени пити. Вярно малко повече е работата, но съм имал доста случаи когато при по-слаби паши, каквито са в моя район и използване на решетка, пчелите блокират майката и почти не слагат над ХМ решетка, а тези дето са свободни хем събират повече мед, хем запазват работното си състояние. Другият вариант е намаляване на броя на рамките в медовите корпуси. В тоя случаи, както се получи тази година съм вадил пити над три кила.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз вече 3 та година работя по този начини и съм много доволен. При мен пашата е една, ливадна с малко липа, започва в началото на юни и приключва до средата на юли. Гледал съм какво има в плодниците под ХР, пило на 8 рамки от летва до летва. Но винаги съм се стремял надХР да има магазин с мед, като при Венер.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Това точно писах и аз. Техниката е оправдана когато главната паша е само една

  5. #15
    А махате ли хранилките зимата, или ги оставяте, да зимуват пчелите на хранилки като входовете на хранилките да не са затворени? wink; wink; wink; wink; wink; wink; wink; wink; wink; wink;

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    42
    Пчеларски район
    Плевен
    Моите зимуват с хранилките, с 12 бр. ДБ съм. Досега не съм имал проблеми.

  7. #17
    точно така, като съм по свободен ще понапиша, малко по темата за хранилките

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337

    Re: МОЯТА ПРАКТИКА

    ЛР който е готов за разширение с трети корпус или полукорпус трябва да има минимум по 6-7 рамки пило в корпус и по 8-9 междурамия пчели в двата корпуса.Ако ги докарваш така масово втората половина на Април,моите поздравления!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  9. #19

    Re: МОЯТА ПРАКТИКА

    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    ЛР който е готов за разширение с трети корпус или полукорпус трябва да има минимум по 6-7 рамки пило в корпус и по 8-9 междурамия пчели в двата корпуса.Ако ги докарваш така масово втората половина на Април,моите поздравления!
    Ако поста е отправен към мен, не успявам всяка година ( пример тази и миналата), но предните 4-5 подред да успявах.

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    До колегата Юрий Цветков,
    Колега искам да попитам каква е идеята за наилон вместо табла през февруари и не се ли получава много конденз поради тази причина или има някаква особенност при поставянето му. Питам защото преди време опитах нещо подобно, но резултата беше отчайващ (много влага в кошера, мухлясали пити, варовито пило и т.н.) работя основно с ДБ. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

 

 
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •