Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 49 от 50 ПърваПърва ... 3947484950 ПоследнаПоследна
Резултати от 481 до 490 от общо 494
  1. #481
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30
    Привет, в събота ще е хубаво времето, дали не мога да направя последно подхранване с 2:1 захарен сироп на един слабо-запасен кошер (от пролетна отводка е, не съм взимал мед)
    Имам и питки, но не зная дали са удачни за октомври

  2. #482
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    Привет, в събота ще е хубаво времето, дали не мога да направя последно подхранване с 2:1 захарен сироп на един слабо-запасен кошер (от пролетна отводка е, не съм взимал мед)
    Имам и питки, но не зная дали са удачни за октомври
    Сложи инвертиран сироп

  3. #483
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Сложи инвертиран сироп
    мерси, но нямам инвертиран, а гледам е изкупен по онлайн магазините.
    Чудя се да ги мъча ли със захар сега (на 7 ДБ рамки са, имат 3-4 килограма мед), или ноември и януари да им дам по една питка

  4. #484
    Наблюдател
    Регистриран
    23.06.2016
    Мнения
    10
    7 рамки, 3-4 кг мед, че до Нова година трудно ще изкара с наличното. Махни 2 рамки, и дай още 4-5 кг сироп, че да стигне до февруари. Иначе има риск за семейството да умре от глад в някой топъл януари.

  5. #485
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    мерси, но нямам инвертиран, а гледам е изкупен по онлайн магазините.
    Чудя се да ги мъча ли със захар сега (на 7 ДБ рамки са, имат 3-4 килограма мед), или ноември и януари да им дам по една питка
    Това че не е много желателно да се подхранва по това време за дозапасяване, не означава че това ще е фатално за пчелите.
    Аз мисля, че няма какво толкова да им стане от едно подхранване със сироп( стига да не е в някакви промишлени количества). Въпросът е времето да е топло за да могат да го вземат и преработят бързо, а го дават пак да се затопля(колкото и да е невероятно).
    Но Гошето е прав, че инвертирания сироп е най-подходящ (след меда) в такива ситуации и ако проблема ти е, че е изкупен в някои магазини, то в OLX-а оферти колкото щеш...

  6. #486
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    Привет, в събота ще е хубаво времето, дали не мога да направя последно подхранване с 2:1 захарен сироп на един слабо-запасен кошер (от пролетна отводка е, не съм взимал мед)
    Имам и питки, но не зная дали са удачни за октомври
    Я си вземи питки и им слагай периодично до пролетта, щом имаш опасения. Не се захласвай по тия измислени инверти. За обикновен сироп е малко късничко, макар че не е невъзможно да го усвоят, но времето (метеорологичното) е съществено за усвояване от пчелите. И нещо много съществено - пролетна отводка, да не може да се запаси, значи нещо куца и има вероятност догодина да е пак така. Сам си преценявай!

  7. #487
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от meduza Виж публикацията
    мерси, но нямам инвертиран, а гледам е изкупен по онлайн магазините.
    Чудя се да ги мъча ли със захар сега (на 7 ДБ рамки са, имат 3-4 килограма мед), или ноември и януари да им дам по една питка
    По принцип захар по това време не се дава по изключение на силни семейства при тях няма да има проблем.Сложи инвертиран сироп а от нова година питка ако нямаш рамки с мед това е опцията тук говорим за оцеляване а не кое е правилно.

  8. #488
    Наблюдател
    Регистриран
    17.07.2023
    Мнения
    30
    Благодаря на всички,

    събота ще ги нагледам и ще преценя на място - ако е топло, ще им сипя 2:1 сироп, ако не, декември ще почна с питките
    (иначе като начинаещ пчелар, реших май месец да си спестя подхранването и не ми бяха изградили пити и изпуснах пашата защото нямаха къде да складират)

  9. #489
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Само да ви попитам принципно, ако се даде направо мед от буркан, смисъл да не е течен а да си е захаросан, това добре ли е зле ли е ?

  10. #490
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Само да ви попитам принципно, ако се даде направо мед от буркан, смисъл да не е течен а да си е захаросан, това добре ли е зле ли е ?
    Много не се разбра за мед изваден от буркана ли питаш или за даден направо с буркана. Лично аз с буркан досега не съм давал (а и другият съм давал от тенекия), но предполагам че няма разлика. Захаросания мед е най сигурния начин за спасяване на гладуващи семейства, които са на предела на силите си.
    Трябва да уточня обаче, че трябва да внимаваме какъв точно мед даваме: мановия не е подходящ за зимата, а от рапицовия вероятно нищо няма да успеят да вземат. Моят е букет ( ливаден) и това, че е захаросан никога не е затруднявало пчелите по някакъв начин...

 

 
Страница 49 от 50 ПърваПърва ... 3947484950 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •