Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 50 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 494
  1. #41
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    ''Надявам се да бях ясен.''


    Не съвсем, но не се притеснявайте! Гениалните открития винаги са противоречиви! Затова са гениални! Бъдете уверен, че ще бъдат оценени и може би ще са фундамент за още такива! Дерзайте - като гледам въобще не Ви "мързи".

    П.С. А що се отнася за "някои лекари"! Ако бяха пчелари(като Вас), светът нямаше да е същия - той просто нямаше да.....съществува, ПИНОКИО !
    Working....

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Не е лошо да се отвори тема ''Необичайни и експериментални практики''.
    Засега за мен темата е приключена.

  3. #43
    ANIBAL
    Guest
    Много правилно.Да ,така е
    Облитането е най-големия проблем.Това е и причината за голямата смъртност през зимата.При мен ,тя не е проблем.Но как е при вас?Да не мислиш ,че пилото е много повече?Да не мислиш,че природата не позволява и облитане през този период?Дори при теб.Само високата надморска височина е препятствие.Но тези колеги знаят,че при тях е с месец време разликата.Това ,което постъпва при тях е само за симулация.Като количество не се различава съществено.Затова не се съмнявай за препълване на червото.Само течноста трябва да е медова.Аз ползвам разпечатката от медосбора.Нея я топя през зимата.Тогава няма летящи пчели ,работя на спокойствие.И още нещо, момента на начало.Колко време си мислиш,че отнема това хранене от първото облитане?Нека да не сме черногледи и да погледнем пролетта в нейната прелест.Януарския студ не бива да ни плаши.Той е здраве.Горният вход надали присъства на всички кошери и технорогии.Много от нас го смятат за излишен.Но при мен го има на всеки кошер.Когато пчелите имат нужда от облитане те го правят.Особено когато пилото е повече.Снега не им пречи да летят дори.Твърдата храна ги принуждава да излизат навън да търсят ВОДА.Течната отлага това.И когато прашеца е поне две пити.няма причина за безпокойство.Да облитането е проблем.мисля,че нашата природа е такава,че позволява това да става,често.Ако ги няма навън пчелите ,не искат да облитат.Преценката е тяхна и прецизна.

  4. #44
    ANIBAL
    Guest
    Виж Колега Ван-как беше.Помолих ви нещо,но не получих ответ.Значи вие наистина се вземате на сериозно?Като ЛЕКАР не зная какъв сте.И оценката ви за мен беше красноречива.Това е ,ТРЯБВА ДА Е ЗА ПОСЛЕДНО.Не бива така.Не се величая,ако имате това предвид.Смятам да си пишем и то често.Това,че съм ПИНОКИО за вас може само да ме обиди.Нещо повече.То няма да промени моята практика.Или ще ви направи по велик.Това е начина да си печелиш негатив ,а не събеседници.
    За вас може нещо да е противоречиво,а за мен не е.Затова сме тук, за да ги обсъждаме тия моменти.
    Между другото наистина имам общо с такива ,които правят Пинокио.Но те са МАЙСТОРИ.Вие какъв майстор сте господин Ван -как беше?И още нещо уважавам професията ви.
    А защо светът не е загинал?Аз знам защо ЧОВЕК се посвещава на пчелите.Защото те го запленяват със своите звуци и със своята ФИЛОСОФИЯ.Гледайте да я усвоите колега.Ще станете по-добър.

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Не става дума за черногледство, а за наблюдения.
    Всички пчели, които рано са извън покой преждевременно умират началото на март. Още една причина против прекалено ранното подхранване.
    Може/би с излюпването на новите това не се забелязва, но така или иначе си е риск.

  6. #46
    Цитат Първоначално публикувано от toko652003
    Течна храна= повече пило=непокрито при застудяване.
    = на гнилцови заболявания.

    А защо изобщо е нужно да се подхранва в този период. Не е ли най-добре още в края на лятото да се оставят достатъчно големи запаси от храна и пчелите сами да си решават кога и как да се развиват. Аз лично освен че се стремя да оставя около 30 кг мед в кошера за зимуване, а оставям и мрежестите отвори на дъното напълно отворени с цел да забавя пролетното развитие на семейството.

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Ти нямаш ранна паша, но ние имаме и се стремим пчелите да са готови за нея. От район до район има разлика. Ние започваме развитието още през февруари. Естествено с питки. Гоним рапица и акация. Ако пчелите не са добре развити пиши ги бегали тези две паши.

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Ако не са пълни плодниците на 10-15 април , как ще хвана рапицата ? А ранните отводки ? То , че зависи от района - зависи , ама питките - януари , сиропа - края на февруари - това го правя вече доста години.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  9. #49
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Цитат Първоначално публикувано от toko652003
    За да не стават недоразумения споменавайте при каква
    външна ТЕМПЕРАТУРА правите подхранването било то с течна или твърда храна.
    Региона е от значение, защото има разлика в температурите.
    Наистина е хубаво е да си сверяваме ''часовника'' според региона.

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Ами твърдата храна - обикновено в замръза. А сиропа- като има дрян , или бадеми , цъфтеж...
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

 

 
Страница 5 от 50 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •