Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 50 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 494
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Колега Желев!А кога е рано пролетта? Първия пролетен ден е 22.03.
    Working....

  2. #32
    Цитат Първоначално публикувано от toko652003
    Интересно ми е какво се случи със семействата на колеги, които целогодошно потдържаха в активно състояние. Миналата година бяха големи оптимисти, но така и не споменаха за резултата.
    И на мен ми е много интересно. Въпросния колега е регистриран с ник nikoko в другия форум. (поне беше докато и аз имах регистрация). Той така и не пожела да разкрие подробности около експеримента си.Не знам дали е регистриран и тук, за да ни разясни, ако иска разбира се. До колкото знам е член на Пловдивското пчеларско дружество и ако има колеги които са наясно с този експеримент, нека те ни информират. Може би г-н Бонев?

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Колега Желев!А кога е рано пролетта? Първия пролетен ден е 22.03.

    За мене - началото на февруари.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  4. #34
    ANIBAL
    Guest
    Здравейте,Уважаеми!
    Токо е абсолютно прав.При мен нещата са по-различни.Но пролетта при мен идва с празника Трифон зарезан.Това е отделно нещо разбира се.Всички не са така.Но имам и други мисли.Например,че активноста на семействата започва много преди 22.03.Още във активна зима.Значи течната храна не може да се даде току така.Тя изисква подготовка и пособия.Нашите кошери може би не са подготвени за тази функция.Това е въпрос на конструкция.В подготовката влиза и семейството.Неговата сила.Значи не всяко семейство може да приема течна храна.Това е характерно за периода.
    И колегата Ван Хамаленен,понеже чета и неговите постове ,горещо препоръчва да се купуват кошери от къде беше.Добре е да се търсят такива конструкции,които позволяват и тази функция.Тогава няма да ви се струва за невъзможно този факт.
    Защо и коя е причината за това действие? Подхранване с течна храна.Мисля,че посочих вече периода на нейното приемане.Първото пило.Аз съвсем лесно разбирам за това събитие.Как става това ще изчакам да чуя и други методи за тази констатация.От мненията ,които са написани единствено Токо и Юри правят разсъждения в тази посока.Природата Токо не мисли като нас хората.Тя е доста щадяща откъм пчелите.Аз смятам пчеларството за полезно занимание-Бизнес.И всички действия, които върша са в този аспект.Нека ви посоча един друг период,също като този.Есенния.Тогава се прави същото подхранване.Целта му е същата.Защо тогава се стремим старите пчели да отгледат необходимото пило?Защо не гледаме на тях природно.Замислете се,ако можете и ще разберете моите подбуди.Защо да е по-различно положението през пролетта.Заради студа ли?Или защото ви мързи?А може би защото не знаете?Само една причина отлага тази дейност-Възможноста.Тя е основателна и категорична.Няма лек за нея.Но трябва да си признаваме,когато тя съществува.

  5. #35
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Добре уточнихме, че при теб е по-топло.
    Но какво се случва с кълбото и пилото ако внезапно времето се застуди, а си подхранвал със течна храна и продължават ли да я вдигат?Държа да ми отговориш.

    Природата ги щади точно така. Пчеларите понякога не.В природата няма нектароотделянезимата и ранна пролет поради ниските температури точно по тази причина и пчеларя не би трябвало да дава течна храна. Мисля, че по това трябва да се ръководим. Какъвто и кошер да се ползва нямали отвън нектар,прашец... и не могат ли да се ОБЛЕТЯТ(най-важното) е загубена кауза особенно ако температурите са ниски.
    Първото подхранване го правя с мед края на февруари или началото на март.Едва края на март си позволявам течна храна.
    За мен най-ефективното и безопасно стимулиране на майката зимата е надраскването на медени участаци около пилото.

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Цитат Първоначално публикувано от toko652003
    Добре уточнихме, че при теб е по-топло.
    Но какво се случва с кълбото и пилото ако внезапно времето се застуди, а си подхранвал със течна храна и продължават ли да я вдигат?Държа да ми отговориш.

    Природата ги щади точно така. Пчеларите понякога не.В природата няма нектароотделянезимата и ранна пролет поради ниските температури точно по тази причина и пчеларя не би трябвало да дава течна храна. Мисля, че по това трябва да се ръководим. Какъвто и кошер да се ползва нямали отвън нектар,прашец... и не могат ли да се ОБЛЕТЯТ(най-важното) е загубена кауза особенно ако температурите са ниски.
    Първото подхранване го правя с мед края на февруари или началото на март.Едва края на март си позволявам течна храна.
    За мен най-ефективното и безопасно стимулиране на майката зимата е надраскването на медени участаци около пилото.

    ТОЧНО! Просто зависи от района - на юг по рано , на север - по късно. Горе долу разминаването е месец.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  7. #37
    ANIBAL
    Guest
    Кажи ми колега,ти на северния полюс ли живееш?
    Какво се случва?Да видим.За да има пило в кошера ,то температурата е определено висока.Дори и да има сняг и да няма някакво хранене,пак е висока.Къде колега се намира най-топлата част на кошера?Точно там е и храната.При внезапно застудяване,кълбото се свива и може да има непокрито пило.Какво общо има това с храната?Течната.Пчелите свалят ,толкова колкото могат да поместят покрай това същото пило.Колкото може да покрият.Кълбото се интересува най-много от съседна пита.И Ако има пило за какво кълбо говорим?То кълбото Се разпуска и е доста рехаво ,когато има наличие на пило.Конструкцията на кошера може да позволи напълно добавянето на течна храна.Какво те учудва.Когато застудее внезапно пчелите спират този принос.Да, в природата няма никакъв приток на нектар през тези месеци.Но само при тези условия пчелите реагират.Защо да не го създадем ние.Не правим ли постоянно това- симулация на паша.Прашеца е в изобилие в гнездото.Досега не зная пчелар ,които да е създал главна паша на пчелите по този начин.Единствено тази от Супермаркета.Само тя.Да ,това е и моя практика,да разпечатвам пити-участъци от питата с мед.Но това го правя едва, когато природата е благосклонна на по високи температури.Когато имам възможност да държа питата в ръка,без опасност за пилото.Дотогава разчитам на конструкцията на кошера и подхранване с течна храна.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    Здравейте,Уважаеми!
    Токо е абсолютно прав.При мен нещата са по-различни.Но пролетта при мен идва с празника Трифон зарезан.Това е отделно нещо разбира се.Всички не са така.Но имам и други мисли.Например,че активноста на семействата започва много преди 22.03.Още във активна зима.Значи течната храна не може да се даде току така.Тя изисква подготовка и пособия.Нашите кошери може би не са подготвени за тази функция.Това е въпрос на конструкция.В подготовката влиза и семейството.Неговата сила.Значи не всяко семейство може да приема течна храна.Това е характерно за периода.
    И колегата Ван Хамаленен,понеже чета и неговите постове ,горещо препоръчва да се купуват кошери от къде беше.Добре е да се търсят такива конструкции,които позволяват и тази функция.Тогава няма да ви се струва за невъзможно този факт.
    Защо и коя е причината за това действие? Подхранване с течна храна.Мисля,че посочих вече периода на нейното приемане.Първото пило.Аз съвсем лесно разбирам за това събитие.Как става това ще изчакам да чуя и други методи за тази констатация.От мненията ,които са написани единствено Токо и Юри правят разсъждения в тази посока.Природата Токо не мисли като нас хората.Тя е доста щадяща откъм пчелите.Аз смятам пчеларството за полезно занимание-Бизнес.И всички действия, които върша са в този аспект.Нека ви посоча един друг период,също като този.Есенния.Тогава се прави същото подхранване.Целта му е същата.Защо тогава се стремим старите пчели да отгледат необходимото пило?Защо не гледаме на тях природно.Замислете се,ако можете и ще разберете моите подбуди.Защо да е по-различно положението през пролетта.Заради студа ли?Или защото ви мързи?А може би защото не знаете?Само една причина отлага тази дейност-Възможноста.Тя е основателна и категорична.Няма лек за нея.Но трябва да си признаваме,когато тя съществува.
    Да разбирам ли,че течна храна се дава при появата на първото пило(януари) при силните семейства(кога ги определяме като такива - по Коледа ли?), но за това трябва да имаме специална конструкция кошери(пособия???) и подготовка(?!), освен това ВЪЗМОЖНОСТ(каква - време, пари...??), за да се превърне пчеларството в полезно занимание-бизнес и всичките ни действия да са насочени в този аспект! Освен това оставам с впечатление, че няма никаква разлика в действията през януари! и есента-най-вероятно август!
    Извинете ме, но нещо не мога да разбера! Бихте ли се пояснили, но ако може не толкова подробно, че трудно Ви "улавям" мисълта?

  9. #39
    ANIBAL
    Guest
    Господин колега!
    Не сте в моя калибър на практика и за това ,ако може да не си пишем думи в кавички.Приемам го различно.Стила на писане е подтикнат от колеги като теб,които не могат да УЛАВЯТ мисълта.Но смятам,че сте схванали напълно основите на зимуването.Защо не и по Коледа,да провериш силата на семействата си.Бъдете уверен,че пред вас не стои някой ЛЕКАР,а пчелар живял и пораснал с пчелите.И поне ,ако не заради друго ,ами заради любовта на всички пчелари към тези създания ,пишете и четете правилно.
    От поста написан от вас разбирам,че идеално сте схванали принципа ,на който са ме учили други.Вече отдавна не сред нас.Да, не ви пречи нищо от една проверка.Да, конструкцията на кошера е такава,че я позволява.Да,иска подготовка,но тя е отпреди много време още от есента.Имаме колеги Юри например ,който напълно е усвоил създаване на огромно семейство.Това е важно.И, ако такова семейство се пробуди навреме,се получават интересни резултати.Но както Токо и аз казахме ,природата иска друго.Затова се налага така грубо да се намесваме в живота на пчелите.Правим го непрекъснато колега.И през целия сезон.Какво е пролетта?Едва началото.Под ВЪЗМОЖНОСТ,аз разбирам времето и начина, когато се работи с тях.Ами не всички имаме ВЪЗМОЖНОСТ да провеждаме специалните практики.Например разширяване ,подхранване, придаване на каквото си намислил.Наистина кошера търпи промени.И моите също.Заради същите причини ,които споменах.Надявам се да бях ясен.

  10. #40
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Цитат Първоначално публикувано от kosta zhelev
    При внезапно застудяване,кълбото се свива и може да има непокрито пило.Какво общо има това с храната?Течната.Пчелите свалят ,толкова колкото могат да поместят покрай това същото пило.Колкото може да покрият.Кълбото се интересува най-много от съседна пита.И Ако има пило за какво кълбо говорим?То кълбото Се разпуска и е доста рехаво ,когато има наличие на пило...
    Общото, че като ги възбудиш с ТЕЧНА ХРАНА наистина тя имитира нектар спор няма и яйцеснасянето е по-голямо съответно повече пило от обикновенното, сам си го казал има вероятност да остане при застудяваненепокрито. Кълбото(пчелите) от полуразпуснато или разпуснато състояние пак си го казал ще се свие. Течна храна= повече пило=непокрито при застудяване.
    Зимата когато е полуразпуснато или напълно разпуснато просто няма как да си потдържа температурата дълго време в това състояние,затова консумира повече храна,а това води до по-често облитане. Нарушен е вече покоя отвсякъде просто няма как да се облети(повтарям се вече)

    Да предположим, че имаме кошер с променена''конструкция'' силно семейство и проблемите са решени как ще се облетят?
    Пчелите когато са в покой могат да не се облитат и повече от 60 дни , но с случая не са.

 

 
Страница 4 от 50 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •