Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 33 от 50 ПърваПърва ... 23313233343543 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 321 до 330 от общо 494
  1. #321
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Един приятел сподели тези дни, че прочел в едно книжле за т. нар. "Плевенска технология", че препоръчвали да се почуква по кошера с пръчка, което възбуждало пчелите и ги стимулирало.
    Сигурно е така, но лично аз не бих правил това вкъщи. :D

    Относно търтеите и тяхната роля в терморегулацията на гнездото - било съществувало мнение, че те участват в терморегулацията. http://domikmeda.ru/trutni/283-kakuy...eme-pchel.html
    Но изглежда въпросът не е достатъчно проучен.

    Съгласно първия закон на термодинамиката (Пълният входящ енергиен поток в една система трябва да е равен на пълния изходящ енергиен поток на системата плюс вътрешната енергия на системата.), щом търтеят поглъща храна, значи има метаболизъм и отделя някаква топлина. При това яде колкото три пчели. Но все пак търтеите са в кошера предимно в топлите месеци, а присъствието им в зимното кълбо е рядкост, та не знам доколко това има практическа стойност.
    Дали обаче търтеите през зимата засилват принудително метаболизма си, подобно на пчелите, съкращавайки мускулите си и отделяйки по този начин повече топлина - не знам. Досега не съм виждал търтеи през зимата, но през лятото, когато са в кошера, определено се държат доста пасивно. Може би си пазят силите за далеч по-важната работа, за която са предназначени.

    А нали търтеите нямат глътъчни жлези и не могат да инвертират тръстиковата захар. С какво ли се хранят те през зимата, когато в кошера за ядене има само пудра захар или бяло сладко? Може би пчелите им подават в устата преработена храна? Или просто умират от глад?
    Впрочем аз се чудя дали и на пчелите тези 27-30°C в средата на кълбото са им достатъчни за да работи нормално инвертазата и да успява да разгради достатъчно бързо погълнатата захар? Може би с по-голямо количество ензим няма да има проблем, но все ще е за сметка на мастното тяло?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  2. #322
    Наблюдател
    Регистриран
    29.10.2012
    Мнения
    2
    Еми то търтеите не снасят мед, така, че... Пък през зимата са напълно безсмислени.
    ДА ЖИВЕЕ КОШЕРА!!!

  3. #323
    Наблюдател
    Регистриран
    04.11.2012
    Мнения
    9
    Търтеите не зимуват в кошера.Пчелите ги гонят есента,които естествено умират-а напролет нови

  4. #324
    Винаги има по някой търтей в семейството дори зимно време!
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  5. #325
    Наблюдател
    Регистриран
    11.03.2013
    Мнения
    5
    здравеите аз си купих 4 отвотки едната умря и сега имам три давам им сръбска храна имам доста млади пчели бях им сложил по едно кило на кощер днес ги погленах и двата нямаха бяха я изяли кога да почна сироп да слагам не посмях да вадя рамки даги гледам зазимих ги двата по 4 единия 5

  6. #326
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    сироп - сега
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #327
    Потребител
    Регистриран
    29.12.2011
    Мнения
    62
    Съвета на скутелатора в този си вид е малко некоректен.
    Общото правило гласи, че със захарен сироп се подхранва след като в природата се появи достъпен за пчелите източник на цветен прашец. За широка употреба бих препоръчал съвета на един сърбин- подхранването със захарен сироп е добре да започне след като цъфне кайсията в района на пчелина.
    В района на Пловдив, където имам кошери с пчели на 9 март имаше цъфнал дрян, на припекливите места масово бяха разцъфтели теменужките, а на 16 март цъфнаха и кайсиите. В същото време в Софийско, на 750 метра надморска височина картинката е коренно различна, тепърва цъфтят кокичетата, условията за летеж на пчелите през повечето време са неблагоприятни и ако все пак е наложително да се подхранва при такива условия, по-добре е да се изчака малко със сиропа.

  8. #328
    Наблюдател
    Регистриран
    21.04.2013
    Мнения
    21

    Трябва ли да се да се хранят пчелите сега?

    Трябва ли да се хранят сега със захарен сироп и нормално ли е да се раздразнят от лентите за акари?

  9. #329
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Ако има цъфтяща растителност и не са на 2-3 рамки НЕ

  10. #330
    Наблюдател
    Регистриран
    21.04.2013
    Мнения
    21
    Пчелите са на 4 рамки
    А за лентите нормално ли е ?

 

 
Страница 33 от 50 ПърваПърва ... 23313233343543 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •