Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 32 от 50 ПърваПърва ... 22303132333442 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 311 до 320 от общо 494
  1. #311
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Да, при определени условия и старите пчели могат да кърмят, ако в кошера няма млади, както е в края на зимата. Започват да се тъпчат с прашец и жлезите им регенерират. Иначе, когато младите пчели станат летящи, престават да се хранят с белтъчна храна, жлезите им закърняват и телата им стават по-леки и могат да носят по-голям товар. А зимните пчели, макар и на голяма възраст, и доста изтощени от зимуването, са с физиология на млади пчели, защото през есента не са отглеждали пило, или са отглеждали съвсем малко. Но като заработят напролет бързо се състаряват.
    Но аз имах предвид друго – летящите пчели, които не произвеждат млечице, с което да хранят майката, са пчелите, които добавят първата доза ензими към нектара. Но всъщност вътре, в кошера, с преработката му се занимават предимно младите пчели. Та затова е “проблем само на пръв поглед”.

    Цитат Първоначално публикувано от valyo
    Не всички зимни пчели гледат пило... В началото на годината пилото е малко и не може да "даде фронт" за всички пчели да го гледат.
    Тъй де, в края на зимата времето е студено, пилото е малко, зимните пчели отглеждат едно поколение и стават летящи, а през втората половина на март става по-топло и вече пчелите от новата смяна могат да покриват и топлят до три килийки с пило, а през нощта в топленето помагат и летящите пчели. Освен това, новите пчели са физиологически по-запазени, а знаем гледането на пило колко много изтощава пчелите.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  2. #312
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Съгласен съм с мненията на колегите свързани с работничките,но много пъти съм се питал каквва е ролята на търтеите и дали те се включват при отоплението на пилото и общо на кошера.Според мен и те би трябвало при консумацията на мед да отделят някаква температура и да бутнат едно рамо на работничките.

  3. #313
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Аз едва ли ще подредя пъзела в тази му част, която се отнася за сложни биохимични процеси. Прекалено сложна наука, която иска време и усилия за усвояване.
    Това, с което се съобразявам при есенното хранене е да не подхранвам със сироп семейство, което е приключило отглеждането на пило. Тогава пчелите не се хранят с прашец /белтъчини, ензими/ и преработването на захарта ще стане за сметка на собствените им запаси от белтъчини и ензими.

  4. #314
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR

    И накрая, един интересен метод за “подхранване” на пчели, прилаган от К. М. Зарянов от гр. Дедовск, Московска област, описан от Забоенко, “Все о пчеловодстве”, 1999, стр. 55.: Тъй като го мързяло да приготвя сироп, Зарянов рано напролет подпушвал пчелите през ден с пушалката, а те се натъпквали с мед, част от който усвоявали, а една част складирали обратно. Тъпчейки се обилно по този начин, те усилено хранели майката и пчеларят останал много доволен от получените резултати – голямо количество пило рано напролет.
    Чудно, как би се приложил този мед от множеството български пчелари, които зазимяват с десетина кг мед и са убедени, че е напълно достатъчен?

  5. #315
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Първо-метода е от сферата на фантасмагориите ...
    Второ-тези които зазимяват с 10-12кг се грижат от рано за силно пролетно развитие!Те нямат спокойствието на мързеливия метод с 20кг и без преградна дъска!Въпрос на технология!Важен е само крайния резултат...
    1000 пчелари - 1000 технологии

  6. #316
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Много пъти съм споменавал,че щом не сме практикували някой метод в началото ни се струва,че всичко е художествена измислица.Преди десетина години мой приятел пчелар ми каза,че зазимява семействата с не повече от 5 килограма мед в семейство и започва хранене с кристализирал мед още от януари.Целта е да има повече празно място за снасяне.Слагайки пакетите с меда директно над кълбото поставяше и над възглавницата часовник от механичните да цъка и ми каза,че по този начин възбуждал пчелите и те се активизират и майката започвала снасянето.Събираше стари часовници защото всеки ги изхвърляще и пазара се наводни с електронни.Пробвах и аз и твърдението се оказа истина.Та разбрах,че не се ли опита нещо,то излиза като фантасмагория.Не винаги голямото количество мед благоприятства за добро зимуване на семейството.А и поставяне на преградни дъски поставя семейството в стрес до 40 дни.Пчелите имат чувство за обем на кошера и всяко изменение води до стрес и той е толкова по кратък,колкото е по силно семейството.По тази причина аз от повече от 10 години не ползвам преградни.Единствено такива слагам на фазерните кошери в крайни позиции,един вид като стени на кошерите и рано на пролет махам едната към топлата страна.Всичко е въпрос на гледна точка и докато човек не пробва с поне десетина кошера за няколко години ще бъде измислица,а не метод.

  7. #317
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Явно е много разпространен метода. Аз съм го срещала някъде, може и в нашата пчеларска преса да е било, че някои го правели с почукване по кошерите.
    Тоест, правят обратното на съвета, да им пазим тишина, да не ги тормози нещо при зимуване /кълвач, или почукване на клони/.

    Смята се, че семейства, които имат някакво неблагополучие при зимуването започват по-рано отглеждането на пило. И някои са се сетили да го използват. Хитро е.

  8. #318
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    С технологиите на стресиране на пчелите ,няма да се учудя и някой колега да се похвали с мед от кокичета.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #319
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Не е и за подценяване и момента на поставяне на няколко пити с мед за хранене или вземане на мед от семейството.Това също е стрес.Изобщо всяка промяна за тях е стрес включително и преместване в кошер с различен обем.Прочетете статията www.farmer.bg/news_view.php?id=17356Тук е писано от хора с много по голям стаж от мен,да не говорим,че това го е споменал и самия Фарар.

  10. #320
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Зу,предполагам,че и ти ще си в стрес ако някой ти щипне биричката от хладилника.Майтапя се разбира се.

 

 
Страница 32 от 50 ПърваПърва ... 22303132333442 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •