Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 50 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 494
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Хайде да не бъдем толкова категорични и да отричаме труда на голям брой учени, посветили живота си и подчинили кариерата си този проблем. Нека това, което смятаме, че е правилно не го представяме като аксиома.
    Апропо...защо пък "Твърдата храна се дава само ,когато пчелите са в зимен покой.Никога освен това състояние.''????
    Ето тази неаргументирана категоричност никак не ми е ясна и......въобще не ми харесва по такъв начин да се дискутира!
    АЗ ПЪК ВЪОБЩЕ НЕ СПОДЕЛЯМ ТОВА МНЕНИЕ И ГО СМЯТАМ МЕКО КАЗАНО ЗА НЕСЕРИОЗНО!!!
    Working....

  2. #22
    ANIBAL
    Guest
    Разбирам реакцията на колегата.Защо само, когато са в покой? Става въпрос за усвояването на тази твърда храна от пчелите.За това за какво ще я използват.За условията при които ще я използват. на мен ми е известно ,че пчелите през активния сезон се хранят само с течна храна,наречена НЕКТАР.Твърдата е под формата на прашец.Но питам аз, вие като твърда храна какво разбирате?Ако е това, което се досещам,добре ще е да споделите опита си.Обикновенно пчелите започват активния си живот след започването на яйценосната дейност на майката.За мен единствено течната храна отговаря на изискванията за бързо и лесно производство на личинкова храна.Нуждата от ВОДА е преодоляна.Ако пчелите приемат твърда храна това се превръща в проблем.Затова ,ако ви е направило впечатление в поста ми,аз споменавам за по-добро решение полутечна храна да се използва.Ще се радвам на вашето обяснение -как и защо твърдата храна може да се дава по всяко време на сезона.Благодаря ви.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    За да не стават недоразумения споменавайте при каква
    външна ТЕМПЕРАТУРА правите подхранването било то с течна или твърда храна.
    Аз също смятам, че през зимата и ранна пролет е не е препоръчително да се дава течна храна дори и температурите да са плюсови.
    Ако прогнозата за времето вещае трайни плюсови температури е друг въпрос.

    п.п.kosta zhelev на о.Кипър хранят целогодишно
    нека имаме в предвид, къде е местоположението на даден пчелин

  4. #24
    Относно твърдата храна ( захарно-медни и др. питки ), и аз не мисля, че може да се ползва само и единствено, когато пчелите са в покой. Дори смятам, че в ранна пролет, когато вече има цъфтящи растения в природата, но времето е непостоянно, това е много по-добър вариант за подхранване, отколкото захарен сироп. Разбира се за мен лично най-добрата храна са натуралния пчелен мед и цветен прашец.

  5. #25
    Коста, искрено се надявам, че провокацията ти към vanHanegem е добронамерена и се надявам, всичко да е в рамките на добрия тон.

    Относно предния ми пост. Съгласен съм с теб, че влагата не е проблем, дори рано напролет, аз използвам като покривало на плодника найлон. Точно с цел да задържа конденза в гнездото, за да не се налага на пчелите да търся вода на вън. По-бавното усвояване на питките е едно от големите им предимства ( както и ти сподели ), и то е, че пчелите взимат само колкото им е нужно и не свалят излишъка в питите, с което биха намалили работния обем на майката вътре в кълбото. За разлика от питките, сиропа винаги се сваля в килийките. Също така и при създаването на отводки, подхранването с питка, носи много по-малко риск от кражби и нападение отколкото сиропа, особено ако е меден. Освен това бавното усвояване на храната, имитира постоянен приток, които е гаранция за постоянно развитие на семейството. Ако се даде по-голямо количество сироп ( особено от далече живеещи пчелари, като мен и теб ), пчелите приемат това, като силна паша и за тях в приоритет се превръща пренасянето на този сироп в питите - пчелното гнездо (дом), а не толкова развитието на семейството. За това и препоръките са да се храни стимулиращо с малки дози по -често. Но това аз и ти няма как да го правим.

  6. #26
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    Хайде да не бъдем толкова категорични и да отричаме труда на голям брой учени, посветили живота си и подчинили кариерата си този проблем. Нека това, което смятаме, че е правилно не го представяме като аксиома.
    Апропо...защо пък "Твърдата храна се дава само ,когато пчелите са в зимен покой.Никога освен това състояние.''????
    Ето тази неаргументирана категоричност никак не ми е ясна и......въобще не ми харесва по такъв начин да се дискутира!
    АЗ ПЪК ВЪОБЩЕ НЕ СПОДЕЛЯМ ТОВА МНЕНИЕ И ГО СМЯТАМ МЕКО КАЗАНО ЗА НЕСЕРИОЗНО!!!

    Как да се разбира това - че посред лято слагате питки твърда храна на семействата си ли ? Моля за аргументиран отговор.
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  7. #27
    ANIBAL
    Guest
    Нещо конкретно-пчелите реагират на всяка доза храна единствено и само с ПИЛО.Това е отговор на /доставката/.Реакция характерна на техния вид.Ето защо появата на пило през зимата не ви е понятна и поносима.Това значи усвояване на запасите.Страх от загуба на семейства.За повечето колеги -Да.Как да няма връзка с развтието на пчелите?Има много открития от наши колеги ,които са забравени и потъват в прах.Това не значи ,че няма пчелари ,които не ги признават и практикуват.

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    В друг пост бях споменал, защо е вредно да се подхранва със течна храна ЯНУАРИ.Ще поясня. Дори и да се увеличи пилото според мен това е нежелателно заради опасноста от последващо трайно застудяване случващо се често в северна България.
    Ако има на повече пити пило след това подбудително подхранване е възможно да не устиска до март, защото пчелите знаете не си оставят пилото и кълбото ще е в състояние на полуразпуснатост, ще консумират много храна и ако е неподходящо времето за облитане последва загиване на семейството малко преди да се затопли.
    Наистина е хубаво да се правят експерименти по дадени открития, но да се казва, че са такива, а не че това е обичайна практика от всички.
    Няма страх,а практичност.

    А за твърдата храна мнението ми е че може да се дава по всяко време на годината особенно ако е мед и прашец естествено, когато е нужно. На всеки е ясно, че храната под формата на нектар се усвоява най-добре, но е от значение по кое време на годината се дава.

  9. #29
    ANIBAL
    Guest
    Значи,говорим с теб за един и същ период.Рано пролетта.Това разбират повечето от нас.Точно в този период течната храна е стимулатор за осеменяване.Да, това ще изиграе лоша шега и много сълзи ще се ронят ,ако не се подготви човек.Какво за вас е обичайна практика?Нека да уточним това понятие.Според мен е това, което процедираме на своя пчелин.Че го споделяме с колеги май не се одобрява.Особено, ако е различно от известното ви.Значи пилото е цел ,не препятствие.И целта да се произведе е и смисъла на това подхранване през периода за който говорим.Риска ,не трябва да присъства дори в мислите ни.Не се прави ей така-решаваме и го правим.Страха от загуба на семейства е достатъчен да възпре от тази практика повечето от вас.Но тези ,които имат куража да се подготвят за това начинание разбират неговата ефективност през сезона още рано.Смея да говоря,че конструкцията кошер трябва да бъде променен.Не заради смисъла на диалога.А заради много недостатъци от гледна точка на доброто зимуване.Период важен и решаващ за всички нас и за пчелите.Аз не съм достатъчно убеден в качествата и ползата на нашите кошери.Самите превантивни мерки ,които правим в отделни случаи доказват това.Присъствието на дълбокото дъно ,не ви ли доказва тази тенденция.Преди кога ще се говори за такова.Ще можеш ли колега да споменеш дори за това дъно пред някой КЛАСИК.Но както съм видял и те се развиват и се движат с модните направления сред пчеларите.ПРИЗНАВАТ И СЕ ПРИОБЩАВАТ КЪМ ПОЛЕЗНИТЕ ТЕНДЕНЦИИ.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Не виждам логика да се подготвям за ранно пило, когато навън е минусова температура и то трайно.
    Интересно ми е какво се случи със семействата на колеги, които целогодошно потдържаха в активно състояние. Миналата година бяха големи оптимисти, но така и не споменаха за резултата.

    В природата как е? Винаги се стремя(практикувам) да е аналогично с природното.Пчелите зимата имат нужда от ПОКОЙ няма как да действам против инстинктите им.

    Това което правиш на твоя пчелин с неговото местоположение и климатични особенности на региона може да е правилно, но при мен не е т.е.условията са други.

 

 
Страница 3 от 50 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •