Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 50 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 494
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И аз не вярвам чистия мед да активизира майката, но за всеки случай към 25 ти ноември падат драстично температурите, ако нещо се притесняваш от това, сложи им за да го имат в запас. Та нали по принцип около тях има постоянно мед, това значи ли че той активизира майката. пчелите си знаят кога да се активизират, имат си биологичен часовник - повечето мед ще им трябва от началото на януари нататък.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Колеги не съм решил да слагам питки просто зададох въпрос,който ми се стори интересен.Някъде из книгите пишеше че семействата трябва да са ;обвити; с храна за да се чувстват сигурни което води до интензивно развитие.Убеден съм че сега не му е времето за интензивно развитие.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от христо
    Да се слага питка сега може само ако меда е много малко- да не умрат от глад. Ама не е добре...
    Бих искал да чуя повече по въпроса-защо нее добре.Благодаря.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    И аз не вярвам чистия мед да активизира майката, но за всеки случай към 25 ти ноември падат драстично температурите, ако нещо се притесняваш от това, сложи им за да го имат в запас. Та нали по принцип около тях има постоянно мед, това значи ли че той активизира майката. пчелите си знаят кога да се активизират, имат си биологичен часовник - повечето мед ще им трябва от началото на януари нататък.
    Какво би станало ако сега им сложиш мед зад преградната дъска или в хранилката?

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Първо- защото показва , че не са положени нужните грижи за семейството навреме за да се запаси с храна за зимата. Второ , защото подхранване по това време ще изтощи физиологично зимуващите пчели, понеже не консумират прашец. Трето- не е задължително да предизвика активиране на майката(снасяне на яйца) но е възможно, а студовете идват.Четвърто- щом отсега се подхранва, това би следвало да означава , че ще се храни цяла зима, което пък означава безпокоене, при застудяване и невъзможност за облитане може да доведе до още по неприятни последици.Затова според мен - само с цел спасяване от гладна смърт може сега да се храни. Но не ангажирам никого с това мнение и няма да споря с никой.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Мисля, че този отговор е достатъчно точен.

    Следващите въпроси за подхранване по това време на годината трябва да са на друго ниво - анатомично, физиологично, дори цитологично(клетъчно) и кои клетъчни структури биха се увредили и как - цитоплазматичен ретикулум, митохондрии, апарат на Голджи и т.н.
    Working....

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Струва ми се че малко преигравате. Дори и да не се подхранва амортизации пак ще има. Щом диша, зачи е обречено да умре.
    Моите пчели всяка година ги зазимявам на мед от слънчоглед. Каквозначение има дали ще ядат захаросания мед или кърмовото тесто. Купената храна дори е много по-добра за пчелите от захаросания мед.
    http://www.bienenfutter.eu/bg/Produkte/Apifonda/
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Може ли при направата на инвертирал сироп да се използва пудра захар вместо кристална.

  9. #19
    ANIBAL
    Guest
    Мисля,че пудрата захар има повече отпадъци и те са неусвояеми .Не е чиста.И сухата кристална захар има такива,на много по-малко.С пудрата ментетата са много повече./добавките/

  10. #20
    ANIBAL
    Guest
    Апропо,подхранването е необходимо, ако пчеларя го предвижда.Има нужда от него.Не се прави ей така по слухове.Защото сме прочели или са ни казали.За мен периода има значене.И целта е най-важна.Подхранва се най-вече с течна храна.Дори през януари.Това събужда желание за развитие.Белтъчната храна на пчелите е прашеца и той не бива да отсъства от гнездото.Наши колеги добавят различни видове белтъчни носители.Те са предимно за скоростно стимулиране на яйцеснасянето на майката.Но дори да се дадат ,не бива да се прекалява.Защото може да настъпи храносмилателно разстройство и знаете изхода от това.Природата е решила каква да бъде храната на пчелите.Твърдата храна се дава само ,когато пчелите са в зимен покой.Никога освен това състояние.В периодите когато няма никакво пило.Ако се налага подхранване през период на развитие и има неблагоприятни климатични условия ,се дава полутечна храна.МЕД.

 

 
Страница 2 от 50 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •