Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 160

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Рапицата си е добър медонос и самото растение не е виновно за нашите неволи. По-точно проблема е в третирането на посевите. най-голяма смъртност се регистрира по време на нерегламентираните пръскания на рапицата с инсектециди с голям карантинен период, както и не спазването на изискванията на наредба 15 от страна на арендатори и полевъди. Не растението е виновно. Виновна е човешката глупост.

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2012
    Мнения
    74
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Рапицата си е добър медонос и самото растение не е виновно за нашите неволи. По-точно проблема е в третирането на посевите. най-голяма смъртност се регистрира по време на нерегламентираните пръскания на рапицата с инсектециди с голям карантинен период, както и не спазването на изискванията на наредба 15 от страна на арендатори и полевъди. Не растението е виновно. Виновна е човешката глупост.
    Колеги, при всяко пръскане, което не е проведено по Наредбата, сезирайте районна прокуратура. Деянието е квалифицирано като престъпление по НК - член 216: "Чл. 216. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който унищожи или повреди противозаконно чужда движима или недвижима вещ, се наказва с лишаване от свобода до пет години." Пчелите са движими вещи. Важно е да се действа веднага и писмено да се иска извършване на неотложни следствени действия за събиране на доказателства.
    Отделно от действията (или бездействията) на прокурора имате право на иск за претърпени вреди и пропуснати ползи.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    И третирането и рапицата не са виновни за "пенсионерските" похвати на пчеларстване!
    Все още е голям процента пчелари, които по стари пенсионерски традиции не пипат (не точат) от плодниковите или гнездовите пити, щото това "било за зимуване на пчелите".
    Таааа, по тоя повод, нека некой такъв пчелар се опита да забоде вилица в рапичен мед през зимата......
    .....не става...а как искате пчелите да го ядат ?!?!?!?

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2012
    Мнения
    74
    Осъдителни решения

    Погледнах по диагонал само първите две.

    Не практикувам отдавна и не искам да практикувам право, но като гледам какво е състоянието на пчеларите в пчеларството, май ще ми се наложи да се вписвам в някоя адвокатска колегия.

    п.п. дори и да няма осъдени, все някога се прави пробив, а след това всички подобни случаи тръгват като лавина. Спомням си едно от първите си големи дела - крупен земеделски производител беше давал много стока на държавно преработващо предприятие от друг окръг. Забравил съм какъв беше точно размерът на иска, но беше от порядъка на десетки милиони. След много гадни номера от страна на всякакви държавни институции, накрая предприятието загуби и приведе парите заедно с всички неустойки и мораторни лихви. Дотогава се считаше едва ли не за грях държавата да осъди държавно предприятие, но вече го имаме за съвсем нормално, нали? Та, и с арендаторите е подобно положението - достатъчно е един да осъди някой местен самозабравил се арендатор, за да видят всички, че е възможно, и да тръгнат масово да го правят.

    п.п.п. не съм лекар, останали сте с погрешно впечатление, понеже съм взел отношение към проблема с анафилактичния шок. Аз съм го написал и там - от дълги години съм гъбар и понякога се случва да срещна змия (засега, слава Богу, са били срещи от разстояние). А и доста скитам из планините, кога с компания, кога сам. Затова съм попрочел и запомнил това-онова, за да имам обща представа как да реагирам.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В днешно време е трудно да осъдиш държавно предприятие дори и ВАС да се е произнесъл един път по казуса и е приел за правилен иска, а само след няколко месеца по същия казус се произнася напълно противоположно. Важно е Цецо какво ще каже.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    03.08.2012
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Пазарджик
    При нас има голями площи с тютюн, който в момента цъфти .......... От 7 дни пръскат със самолети ....... ПОЗНАЙТЕ КАК СА ПЧЕЛИТЕ ЖАЛ МЕ Е ДА ГИ ГЛЕДАМ ........ А в това топло време да са затворени 7 дни .............

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Доказано! Продукт на "Монсанто" сериозно вреди на човешкото здраве
    http://www.cross.bg/1333215

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Брюксел предупреди България да спазва директивата за употреба на пестициди

    Европейската комисия отправи официално искане към България и още шест държави членки да осигурят пълно спазване на Рамковата директива за постигане на устойчива употреба на пестициди, предаде пресслужбата на институцията.

    Директивата определя правила за устойчива употреба на пестициди, за да бъдат намалени рисковете и въздействието на употребата на пестициди върху здравето на хората и околната среда.

    Белгия, България, Дания, Литва, Люксембург, Португалия и Словения все още не са транспонирали напълно тази директива в националните си законодателства, въпреки че трябваше да направят това до 26 ноември 2011 г.

    Законодателството се прилага частично от Белгия, Дания, Литва, Полша и Словения, но все още съществуват редица недостатъци – от сертификационни системи за професионални потребители до изисквания за защита на водната среда.

    България и Люксембург не са известили Брюксел за каквито и да било мерки.

    Засегнатите държави членки разполагат с двумесечен срок, за да информират Еврокомисията за мерките, взети за осигуряване на пълно съобразяване със законодателството на ЕС. При липсата на нотифициране на подходящите мерки по започнатата процедура комисията може да сезира Съда на Европейския съюз.
    източник http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_...ta_za/?ref=rss

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    30.10.2012
    Мнения
    156
    Натровени пчели ,мъртви-днес за пръв път ми се случи и то пред очите ми.Деня бе слънчев и топъл ,аз на пчелина преглеждах сем-та ,всичко беше нормално, летежа силен ,принос на прашец,проветряване на входовете ,пчелите кротки при преглед ,НО в един момент всичко замря , никакъв летеж и звук,мъртвило ,човек дори сляп да бе щеше да “види“ разликата ,по прилетните дъски и пред кошерите имаше различна бройка умрели пчели от 5-10 до 50-100 сгърчени с изплезени хоботчета,някой все още мърдащи,на пръв поглед малко умрели и се запитах -но защо всичко замря?-почти със въпроса се сетих и за отговора-всичко замря,защото летящата пчела е била на полето там е и останала завинаги.Оказа се ,че пръскат рапицата във фаза на цъфтеж което е строго забранено,звъннах на 112 там ми казаха ,че ще предадат на дежурния по Община,и наистина след малко ми звънна дежурния и ми обясни какви жалби да подам и ,че можело с полиция да се спре пръскането веднага.Вече нямаше смисъл ,милиони пчели умряха.
    Поуката от моя случай е-да се следи за цъфнали култури (най-вече рапица) и ако разберете ,че ще пръскат веднага звъните в полицията и на деж. по Община и настоявате да се прекрати незабавно третирането на цъфналите култури като се позовавате на закона,където ясно е записано,че е абсолютно забранено пръскането на цъфтящи култури.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    19.05.2012
    Мнения
    4
    На 20 април опръскаха и нашата нацъфтяла рапица. Събота към 10 часа-естествено институциите не работят, за да ги сезираш. Никой не ни беше предупредил. Добре, че времето беше по-мрачно и хладничко, че не бяха излезли още пчеличките. Обадих се на 112, т.к. знам че е незаконно да се пръска по време на цъфтеж, но от там нищо не направиха, не спряха пръскането. По-късно ми се обадиха да ми кажат, че сезирали Общината, но от там им казали, че не било в техните компетенции-ха! та нали те трябва да се обаждат на пчеларите да ги предупредят, нали от там се вади "специалното" разрешително за пръскане в извънредни случаи на цъфнали култури. Пълно безхаберие! Звъняхме на БАБХ-ядец,почиват хората. На ветеринаря звъняхме- получихме съчувствие и съвет да си купим базука. Сега сме напускали жалби. Днес ни викат на среща в общината. Да ги видим какво ще лъжат и мажат.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •