Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 16 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 160
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    14.02.2011
    Мнения
    61

    ПРЪСКАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСИ КУЛТУРИ

    Колко време преди пръскане и колко време след пръскане,по земеделските култури,трябва да бъдат затваряни кошерите.Да речем сутришно,обедно или слетобедно пръскане.За часове или за или за ден или дни трябва да бъдат затваряни пчелите в кошерите.На около сеят само житни култури,сланчоглед,корианд ар и рапица.За такива култури става въпрос.Ако можете да ми дадете по точна информация,ще съм благодарен

  2. #2
    Затварят се по възможност преди самото пръскане. По рано не е необходимо. А след колко време ще се пуснат зависи от това с какъв препарат е пръскано. По-точно, колко е времето му на въздействие и също срещу какво е пръскано. Инсекти, гъби, бактерии и т.н. За пчелите най-опасни са инсектицидите.

  3. #3

    Re: Пръскане с препарати и предпазване на пчелните семейства

    Цитат Първоначално публикувано от Б.Медаров
    Колко време преди пръскане и колко време след пръскане,по земеделските култури,трябва да бъдат затваряни кошерите.Да речем сутришно,обедно или слетобедно пръскане.За часове или за или за ден или дни трябва да бъдат затваряни пчелите в кошерите.На около сеят само житни култури,сланчоглед,корианд ар и рапица.За такива култури става въпрос.Ако можете да ми дадете по точна информация,ще съм благодарен
    Много зависи за какво ще се третира.
    Ако във вашия регион не е излязал някой мутирал инсект то няма място за беспокойство.При мен само това се сее, житни , слънчоглед и рапица.До сега даже не съм разбрал кога третират слънчогледа и пшеницата да речем, никакъв проблема абсолютно, миналата година вдигнаха врява , за пръскане на рапицата , прати арендатора агрономчето си лично да ни информира за затворим кошерите във определено време за период от два часа, но след многото олелия казаха да отворим кошерите , че нямало да пръскат , и по късно разбрахме ,че са взели решение по късно да пръскат , привечер , но аз не бях там и не бях затворил кошерите , и пак нямах никакви проблеми.
    Та ако арендатора реши да ползва много агресивни препарати мисли му.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    За колко време не знам,както каза Yuri зависи с какво е пръскано,че до колко знам има препарати,които и след много часове са бич за пчелите.

    И относно затварянето - пак има значение,защото ако пръскат във дневни часове,то хубаво ще затвориш час преди това,ма пчелата е вече извън кошера!

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    14.02.2011
    Мнения
    61
    Значи да разбирам,кажат ли че пръскат,затварям кошерите за цял ден,най сигурно wink; П ри положение че цял ден съм на работа ми остава само вечер да ги затварям или ран о сутринтта.А,уж имало закон с който се забранява пръскането на цъфтящи култури.И ко аз след трактористта значи трябва да ходя и да му цетирам закона и ако откажи .

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Рапицата си е добър медонос и самото растение не е виновно за нашите неволи. По-точно проблема е в третирането на посевите. най-голяма смъртност се регистрира по време на нерегламентираните пръскания на рапицата с инсектециди с голям карантинен период, както и не спазването на изискванията на наредба 15 от страна на арендатори и полевъди. Не растението е виновно. Виновна е човешката глупост.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2012
    Мнения
    74
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Рапицата си е добър медонос и самото растение не е виновно за нашите неволи. По-точно проблема е в третирането на посевите. най-голяма смъртност се регистрира по време на нерегламентираните пръскания на рапицата с инсектециди с голям карантинен период, както и не спазването на изискванията на наредба 15 от страна на арендатори и полевъди. Не растението е виновно. Виновна е човешката глупост.
    Колеги, при всяко пръскане, което не е проведено по Наредбата, сезирайте районна прокуратура. Деянието е квалифицирано като престъпление по НК - член 216: "Чл. 216. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който унищожи или повреди противозаконно чужда движима или недвижима вещ, се наказва с лишаване от свобода до пет години." Пчелите са движими вещи. Важно е да се действа веднага и писмено да се иска извършване на неотложни следствени действия за събиране на доказателства.
    Отделно от действията (или бездействията) на прокурора имате право на иск за претърпени вреди и пропуснати ползи.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    И третирането и рапицата не са виновни за "пенсионерските" похвати на пчеларстване!
    Все още е голям процента пчелари, които по стари пенсионерски традиции не пипат (не точат) от плодниковите или гнездовите пити, щото това "било за зимуване на пчелите".
    Таааа, по тоя повод, нека некой такъв пчелар се опита да забоде вилица в рапичен мед през зимата......
    .....не става...а как искате пчелите да го ядат ?!?!?!?

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2012
    Мнения
    74
    Осъдителни решения

    Погледнах по диагонал само първите две.

    Не практикувам отдавна и не искам да практикувам право, но като гледам какво е състоянието на пчеларите в пчеларството, май ще ми се наложи да се вписвам в някоя адвокатска колегия.

    п.п. дори и да няма осъдени, все някога се прави пробив, а след това всички подобни случаи тръгват като лавина. Спомням си едно от първите си големи дела - крупен земеделски производител беше давал много стока на държавно преработващо предприятие от друг окръг. Забравил съм какъв беше точно размерът на иска, но беше от порядъка на десетки милиони. След много гадни номера от страна на всякакви държавни институции, накрая предприятието загуби и приведе парите заедно с всички неустойки и мораторни лихви. Дотогава се считаше едва ли не за грях държавата да осъди държавно предприятие, но вече го имаме за съвсем нормално, нали? Та, и с арендаторите е подобно положението - достатъчно е един да осъди някой местен самозабравил се арендатор, за да видят всички, че е възможно, и да тръгнат масово да го правят.

    п.п.п. не съм лекар, останали сте с погрешно впечатление, понеже съм взел отношение към проблема с анафилактичния шок. Аз съм го написал и там - от дълги години съм гъбар и понякога се случва да срещна змия (засега, слава Богу, са били срещи от разстояние). А и доста скитам из планините, кога с компания, кога сам. Затова съм попрочел и запомнил това-онова, за да имам обща представа как да реагирам.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    В днешно време е трудно да осъдиш държавно предприятие дори и ВАС да се е произнесъл един път по казуса и е приел за правилен иска, а само след няколко месеца по същия казус се произнася напълно противоположно. Важно е Цецо какво ще каже.

 

 
Страница 1 от 16 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •