Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 16 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 160
  1. #51
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    И каква е разликата сега и с тоя регистър? Никаква. Той като не уведоми кмета кой гарантира, че ще си въведе данните в тоя регистър. Да не говорим, че това ми се струва като научна фантастика за у нас. Те едно писмо не пишат, а ще влизат по регистри и т.н.

  2. #52
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    то има и друг вариант - земеделеца да е съвестен и да е уведомил кмета с писмо кога, с какво и къде ще пръска... но кмета не е в добри отношения с вас и просто не ви предупреждава..... без да си дава сметка че ако после вие си потърсите правата го отнася той... макар че мнозина разчитат на това че пчеларите както винаги ще псуват, псуват и накрая нищо няма да предприемат както се е случвало години наред
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  3. #53
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Матеев, в наредба 15 си е написано точно и ясно. Ако ще пръска уведомява кмета, който до 3 дни преди пръскането съобщава на пчеларите писмено и по телефон. След това пръскането може да се осъществи само. след като кмета върне отговор, че пчеларите са предупредени. Отделно кмета трябва да предупреди и колегите си от граничните села. Никакви координати не са необходими и разбирателства между пчелар и земеделец.
    Лошото е, когато има, както казва вълк дивак, кметове дето се правят на по-големи папи от папата. Само дето не знаят, че спокойно могат да отнесат една присъда заедно с арендатора.
    Този постинг е едно ясно доказателство защо пчеларите не могат да бъдат единни и защо никога няма да постигнат напредък. Ами защото всеки дава акъли, без да прочете/чуе какво са казали другите. И всеки си вярва на собствения си акъл, колкото и грешен да е той. Така е тука във форума, така е и в комисиите при промените на закона.

    Още един път искам да кажа, че това с кметовете е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА, защото:
    1. Кметовете на села са няколко хиляди човека
    2. Голяма част от тях са без компютърна грамотност и с нулеви познания или опит в организационната дейност.
    3. Имат си достатъчно друга работа, както лична, така и служебна.
    4. Пчеларите за тях са девета дупка на кавала
    5. Кметовете НЯМАТ РЕГИСТЪР НА ПЧЕЛИНИТЕ. Имат някакви хвърчащи листчета, които или са изхвърлени в кошчето, или са забутани на тавана на кметството.
    6. Кметовете нямат познания по ВИСША МАТЕМАТИКА, за да седнат да изчисляват 3-километрови зони и да ги рисуват по картата, която също я нямат.
    7. Кметовете не са телефонисти, за да седнат да звънят всеки ден на някой си дядо, който няма GSM или не го носи със себе си или недочува или забравя на секундата какво му е казано.

    Опитвал ли се е някой от вас да организира/информира група от хора за някакво събитие. Пробвайте и ще видите, че:
    1. Половината от тях няма да си вдигнат телефона
    2. На 30% от вдигналите ще се обади я дъщерята, я сина или някое малко момченце и ще каже - дядо е в кръчмата.
    3. Малкото на брой хора, които вдигнат телефона, ще започнат да хъмкат, мънкат, ще кажат "чакай да намеря молив" и ще го търсят 5 минути, държейки те на телефона. После ще започнеш да им диктуваш данни и те 100 пъти ще попита как, какво, защо, повтори ми това, повтори ми онова.
    4. Половината от тях ще ти кажат "Сега съм зает, звънни ми по късно" или "Звънни ми в 18:30" или "Звънни ми утре сутринта преди да съм тръгнал на работа". И кмета трябва да започне да си води записки със желанията на всеки един чешит.
    5. Част от тези, с които разговора се състои нормално, веднага ще забравят и после няколко пъти подред ще ти звънят в следващите дни, за да попитат кога беше, как беше, какво беше.
    6. Част от тях ще ти звънят в 10 вечерта или дори в 3 през нощта.
    7. Част от тях надълго и нашироко ще започнат да те разпитват и да се оливат по телефона, мислейки си че целия ден е твой, и ти си нямаш никаква друга работа. Ще завъртят разговора към политиката, спорта или към киселите краставички - какви си е посадил човека и дали не е време да се плевят.
    8. Ще попаднеш на чешити, които ще те псуват по телефона, че си им развалил следобедната дрямка.
    9. Ще попаднеш на ядосани жени, които ще кълнат мъжа си и изрично ще откажат да му предадат твоето съобщение.
    10. Има и още много - пробвай и ще го разбереш.

    Най-накрая когато теглиш чертата - ще си загубил целия си ден, а ще си свършил работа само на 10 или 20%. И на другия ден пак, и пак и пак. Колко мислиш че ще издържиш, ако си кмет? Бас ловя че още на третия ден ще кажеш "Майната им на всички пчелари. Те не заслужават усилията, които полагам."

    По въпроса с пчеларските регистри по села и общини - ако си мислиш, че ги има, ЖЕСТОКО СЕ ЛЪЖЕШ. По селата има само хвърчащи хартийки, които се губят или изхвърлят в кошчето още на другия ден след регистрацията. По общините и по областните дирекции има снопове от неподредени хартийки, захвърлени в някой стар прашясал кашон или набутани хаотично на дъното на някое чекмедже. Това съм го видял с очите си. Най-доброто, което можеш да срещнеш, е някоя дебела папка с оръфани и изпокъсани регистации, хаотично подредени в нея, дублирани и триплирани, защото всяка година се слагат нови и нови листчета за даден пчелин. Търсенето на информация в една такава тухла от 500 или 1000 листчета е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА.

    По въпроса за електронния регистър - да имат някаква програма, но аз я видях с очите си. Дървена и нескопосана програма с хиляди бъгове, писана от пиян програмист в петък след обяд. Няма никакви справки. Нищо не можеш да провериш в нея. Един единствен прозорец, в който можеш да отвориш един единствен пчелин, но само ако му знаеш номера. А номерата на местните пчелини не се знаят от никого, защото както вече казах това са хора с много ниски организационни способности и навици. Записват си по хвърчащи листчета и после ги губят. И това са по-напредналите от тях. Повечето дори и не си записват и на секундата забравят.

    Такава е ситуацията в България с кметовете на села и общини, и с възможностите да предупреждават пчелари. А такива възможности ПРОСТО НЯМА. НЯМА СПИСЪЦИ, НЯМА РЕГИСТРИ, НЯМА ЖЕЛАНИЕ, НЯМА ОБУЧЕНИ КАДРИ С ОРГАНИЗАЦИОННИ СПОСОБНОСТИ И НАВИЦИ. Какви илюзии храниш, че тази система е в състояние да си свърши работата?

    Когато даде твоето мнение, проанализира ли го всичко това, или просто реши да разцъкаш клавиатурата?
    Закона е НЕПРИЛОЖИМ така, както е написан. В него са възложени несвойствени дейности на хиляди хора с неподходящо образование и опит и с нулева заинтересованост. Просто няма как такава една система да проработи.

    Именно затова аз искам посредством регистъра да променя из основи цялата система. Според мене моето решение е идеално, защото отстранява всички недостатъци на съществуващата система. За съжаляние няма как да го наложа това решение, защото там в работната група ще противодействат други 10 човека като тебе, които не са осмислили цялата ситуация и нямат никаква идея как да се поправят нещата, но ще се надприказват един с друг и ще си мислят, че тяхното мнение е най-важното.

  4. #54
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    И каква е разликата сега и с тоя регистър? Никаква. Той като не уведоми кмета кой гарантира, че ще си въведе данните в тоя регистър. Да не говорим, че това ми се струва като научна фантастика за у нас. Те едно писмо не пишат, а ще влизат по регистри и т.н.
    Така е подкрепям те напълно. Ако се спазва Наредба 15 то щетите за нас пчеларите ще бъдат сведени до минимум.

  5. #55
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    сигурно е така за кметовете но не на всякъде е така - е нашия кмет води изключително подробен регистър и всичко му е подредено. Докато на съседното село дори не знае какви са му задълженията...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  6. #56
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    По отношение на уведомяването за пръскане от страна на кметовете , процедурата в моето село е следната. ЗК уведомява кмета на селото и съседните кметове без да се интересува от 3 км зона която в случая е много по голяма. Кмета връчва уведомително писмо на всеки пчелар срещу подпис в уверение на това че е осведомен. Този начин засега работи проблема е друг, че не се спазва наредба 15. Едно от наи честите нарушения , пръскане от сутрин до вечер. Каква полза че си уведомен като пръскат целодневно и няколко поредни дни.

  7. #57
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Докато системата за уведомяване зависи от няколко хиляди незаинтересовани кметове, ТЯ НЯМА ДА ПРОРАБОТИ. Единици ще са тези, при които нещата някакси ще се получат, но дори и те няма да могат правилно да изчислят 3-километровата зона и да предупредят ВЕРНИТЕ ХОРА - ни повече, ни по-малко.

    Работата си е за компютър - само той може перфектно да я изпълни тази задача, а законодателя просто трябва да задължи арендаторите авансово да вписват пръсканията си в този компютър. При това положение арендатора сам си носи НЕОГРАНИЧЕНА ОТГОВОРНОСТ и работата на системата не зависи от никой друг човек или кмет. Колкото до пчеларите - ако искат да бъдат предупреждавани - нека доброволно да се регистрират. Ако не - сами ще са си виновни при настъпили щети.

  8. #58
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Така е подкрепям те напълно. Ако се спазва Наредба 15 то щетите за нас пчеларите ще бъдат сведени до минимум.
    Защо искаш други да спазват законите, които ти лично също не ги спазваш. Нима не нарушаваш Закона за движение по пътищата? Ако всички го спазваха, нямаше да има жертви от ПТП-та.

    Нима спазваш Закона за пчеларството? Ако го спазваше, трябваше да си купуваш майки само от лицензирани производители. Така ли е? Нямаш право да си правиш сам - знаеш го. Изряден ли си по всички останали клаузи на закона и наредбите около него? Изследваш ли си всяка една партида мед, защото така го пише в закона? Да изредя ли поне още 10 члена и алинеи, които най-вероятно не ги спазваш?

    Спазването на закона НЕ Е РЕШЕНИЕ, защото средностатистическия Българин по презумпция не спазва голяма част от законите, особенно ще се касае за финансови и данъчни закони. Решение е проблема да се проанализира, да се види ЗАЩО НЕ РАБОТИ и да се предложи разумна алтернатива, която да има по-голям шанс от старата, която вече е доказала че не работи.

  9. #59
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Този постинг е едно ясно доказателство защо пчеларите не могат да бъдат единни и защо никога няма да постигнат напредък. Ами защото всеки дава акъли, без да прочете/чуе какво са казали другите. И всеки си вярва на собствения си акъл, колкото и грешен да е той. Така е тука във форума, така е и в комисиите при промените на закона.

    Още един път искам да кажа, че това с кметовете е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА, защото:
    1. Кметовете на села са няколко хиляди човека
    2. Голяма част от тях са без компютърна грамотност и с нулеви познания или опит в организационната дейност.
    3. Имат си достатъчно друга работа, както лична, така и служебна.
    4. Пчеларите за тях са девета дупка на кавала
    5. Кметовете НЯМАТ РЕГИСТЪР НА ПЧЕЛИНИТЕ. Имат някакви хвърчащи листчета, които или са изхвърлени в кошчето, или са забутани на тавана на кметството.
    6. Кметовете нямат познания по ВИСША МАТЕМАТИКА, за да седнат да изчисляват 3-километрови зони и да ги рисуват по картата, която също я нямат.
    7. Кметовете не са телефонисти, за да седнат да звънят всеки ден на някой си дядо, който няма GSM или не го носи със себе си или недочува или забравя на секундата какво му е казано.

    Опитвал ли се е някой от вас да организира/информира група от хора за някакво събитие. Пробвайте и ще видите, че:
    1. Половината от тях няма да си вдигнат телефона
    2. На 30% от вдигналите ще се обади я дъщерята, я сина или някое малко момченце и ще каже - дядо е в кръчмата.
    3. Малкото на брой хора, които вдигнат телефона, ще започнат да хъмкат, мънкат, ще кажат "чакай да намеря молив" и ще го търсят 5 минути, държейки те на телефона. После ще започнеш да им диктуваш данни и те 100 пъти ще попита как, какво, защо, повтори ми това, повтори ми онова.
    4. Половината от тях ще ти кажат "Сега съм зает, звънни ми по късно" или "Звънни ми в 18:30" или "Звънни ми утре сутринта преди да съм тръгнал на работа". И кмета трябва да започне да си води записки със желанията на всеки един чешит.
    5. Част от тези, с които разговора се състои нормално, веднага ще забравят и после няколко пъти подред ще ти звънят в следващите дни, за да попитат кога беше, как беше, какво беше.
    6. Част от тях ще ти звънят в 10 вечерта или дори в 3 през нощта.
    7. Част от тях надълго и нашироко ще започнат да те разпитват и да се оливат по телефона, мислейки си че целия ден е твой, и ти си нямаш никаква друга работа. Ще завъртят разговора към политиката, спорта или към киселите краставички - какви си е посадил човека и дали не е време да се плевят.
    8. Ще попаднеш на чешити, които ще те псуват по телефона, че си им развалил следобедната дрямка.
    9. Ще попаднеш на ядосани жени, които ще кълнат мъжа си и изрично ще откажат да му предадат твоето съобщение.
    10. Има и още много - пробвай и ще го разбереш.

    Най-накрая когато теглиш чертата - ще си загубил целия си ден, а ще си свършил работа само на 10 или 20%. И на другия ден пак, и пак и пак. Колко мислиш че ще издържиш, ако си кмет? Бас ловя че още на третия ден ще кажеш "Майната им на всички пчелари. Те не заслужават усилията, които полагам."

    По въпроса с пчеларските регистри по села и общини - ако си мислиш, че ги има, ЖЕСТОКО СЕ ЛЪЖЕШ. По селата има само хвърчащи хартийки, които се губят или изхвърлят в кошчето още на другия ден след регистрацията. По общините и по областните дирекции има снопове от неподредени хартийки, захвърлени в някой стар прашясал кашон или набутани хаотично на дъното на някое чекмедже. Това съм го видял с очите си. Най-доброто, което можеш да срещнеш, е някоя дебела папка с оръфани и изпокъсани регистации, хаотично подредени в нея, дублирани и триплирани, защото всяка година се слагат нови и нови листчета за даден пчелин. Търсенето на информация в една такава тухла от 500 или 1000 листчета е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА.

    По въпроса за електронния регистър - да имат някаква програма, но аз я видях с очите си. Дървена и нескопосана програма с хиляди бъгове, писана от пиян програмист в петък след обяд. Няма никакви справки. Нищо не можеш да провериш в нея. Един единствен прозорец, в който можеш да отвориш един единствен пчелин, но само ако му знаеш номера. А номерата на местните пчелини не се знаят от никого, защото както вече казах това са хора с много ниски организационни способности и навици. Записват си по хвърчащи листчета и после ги губят. И това са по-напредналите от тях. Повечето дори и не си записват и на секундата забравят.

    Такава е ситуацията в България с кметовете на села и общини, и с възможностите да предупреждават пчелари. А такива възможности ПРОСТО НЯМА. НЯМА СПИСЪЦИ, НЯМА РЕГИСТРИ, НЯМА ЖЕЛАНИЕ, НЯМА ОБУЧЕНИ КАДРИ С ОРГАНИЗАЦИОННИ СПОСОБНОСТИ И НАВИЦИ. Какви илюзии храниш, че тази система е в състояние да си свърши работата?

    Когато даде твоето мнение, проанализира ли го всичко това, или просто реши да разцъкаш клавиатурата?
    Закона е НЕПРИЛОЖИМ така, както е написан. В него са възложени несвойствени дейности на хиляди хора с неподходящо образование и опит и с нулева заинтересованост.
    Така, ще ти отговоря на всяка точка по отделно:
    1. Какво като са хиляди хора кметовете? Това с какво ще попречи да се свърши работата? Селото е едно, земеделците може да са няколко, пчеларите и те. Тук не може да слагаш никакви мащаби, защото говорим за една малка единица от държавата.
    2. Тази точка си я написал просто да я има. За какво им е компютърна грамотност, за да напишат едно писмо и да се обадят по телефона. Нещо не схващам. А не знам от къде я имаш тази информация, че не нямат квалификация, ама то по принцип трябва да се пише нещо...
    3. Това им е едно от всичките задължения. По твоята логика кмета може да свърши само това което иска. Глупаво е.
    4. Тук пак са някакви думи, без кой знае какъв смисъл. Нещо като говоренето на Волен Сидеров. Коя е първата, втората...
    5. Имат регистър. При първата регистрация се минава през кмета на селото. А това, че някой не се е регистрирал си е за негова сметка.
    6. Никъде не е казано, че кмета трябва да чертае карти и да изчислява разстояния. Пак говориш глупости. Получава писмо, че в селото ще се пръска и уведомява всички пчелари. От там всеки си прави сметката какво да прави.
    7. Ще звъни. Пак казвам, това му е едно от задълженията. А да не говорим, че почти всеки има някакъв помощник, който може да я свърши тая работа. Ако му е трудно да си изпълнява задълженията може спокойно да напусне поста.

    И да, колкото и странно да е, не само ти си организирал/информирал голяма група от хора. Това дето си го описал е просто да си изкараш думите верни. Нагласяш си нещата както са ти угодни на теб. Не може да ти се отрече дар слово ама е важното какво се казва, а не просто да се говори нещо. Ние не сме расли в саксия и чат пат пък вършим и друга дейност освен пчеларството. Ще ме прощаваш ама света не започва от теб да ми държиш такъв тон сякаш съм някой малоумен и си нямам хал хабер от реалния живот. Това за листчетата дето ги били изхвърляли и другите алабалистики си ги запази за някой десет годишен хлапак. Аз съм виждал и карти, и регистри, и записки. Ама ти явно си изръшкал де що има кметство и ги знаеш всичките, че всички са толкова захлюпени и с липса на каквато и да е организация.
    И последно за кметовете. Всеки си има задължения и носи ОТГОВОРНОСТ. При неизпълнение на кое и да е задължение му се търси ОТГОВОРНОСТ.

    Та да дойдем на думата за тоя твой регистър. Кой ще го направи? Кой ще го поддържа? И да ми кажеш каква е разликата между едно писмо до кмета и записване в някакъв регистър. Айде няма да падам на твоето ниво и да питам колко земеделци ползват компютър, но примерно ако нещо му се обърка интернета, забравил да го плати, стане повреда или каквото искаш се сети, какво правим? Ами ако тоя регистър нещо се сбъгяса и не ми прати известие? Кой ще носи отговорност? Програмиста Х? Е тогава вече ще стане весело.
    С всичките си кривини, тая наредба може да върши работа, стига някой да я спазва и при неспазване да се търси отговорност. Ама да казваме ей така то няма да работи с някакви доводи, които са изсмукани от пръстите не е добре.

  10. #60
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Защо искаш други да спазват законите, които ти лично също не ги спазваш. Нима не нарушаваш Закона за движение по пътищата? Ако всички го спазваха, нямаше да има жертви от ПТП-та.

    Нима спазваш Закона за пчеларството? Ако го спазваше, трябваше да си купуваш майки само от лицензирани производители. Така ли е? Нямаш право да си правиш сам - знаеш го. Изряден ли си по всички останали клаузи на закона и наредбите около него? Изследваш ли си всяка една партида мед, защото така го пише в закона? Да изредя ли поне още 10 члена и алинеи, които най-вероятно не ги спазваш?

    Спазването на закона НЕ Е РЕШЕНИЕ, защото средностатистическия Българин по презумпция не спазва голяма част от законите, особенно ще се касае за финансови и данъчни закони. Решение е проблема да се проанализира, да се види ЗАЩО НЕ РАБОТИ и да се предложи разумна алтернатива, която да има по-голям шанс от старата, която вече е доказала че не работи.
    Тоест всеки има право да не спазва закона, защото някой друг също не го спазва?

 

 
Страница 6 от 16 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •