Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 160
  1. #41
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    проблемът тук е че арендатора които е пръскал не е уведомил с писмо кмета - той от своя страна няма как да уведоми пчеларите - те от своя страна не са имали и понятие че ще се пръска по това време. Пръскането е извършено през вечерта - в резултат вече на две села пчелите са отровени... загубите само в пчели се изчисляват на около 180 000 лв. при средна цена от 200 лв. за семейство
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Печен адвокат и съд до дупка.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Бориславе, това е една голяма пробойна в наредба 15. Днес като я четох подробно се замислих над този въпрос, че никой не контролира дали земеделеца ще предупреди за пръскане. За това в писмото си до кмета намекнах, че е добре да предупреди всички обработващи земя в селото.

  4. #44
    Потребител
    Регистриран
    24.10.2013
    Мнения
    69
    Светозаре, и в наше село направихме подписка и писахме молба до кмета. Аз лично му ги занесох и наредба 15 и закона за пчеларството. Още ми е трудно да приема вдигането на рамене и обясненията, че арендаторите били много, и ако една част от тях се съобразят с нас то повечето едвали ще го направят.

    И ако ще трябва да се оправяме сами, то со кротце и со благо няма да стане.
    Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш.

  5. #45
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    по принцип най-опасни са малките земеделци до 1 000 дка те не се съобразяват с наредбата, много често дори не ходят и до растителна защита и пръскат с най-евтините и много често най-отровни препарати... точно такъв земеделец изтрови пчелите в селата Свобода и Добрево на 26 и 27 март тази година. Сега се очакват само резултатите от пробите за да бъдат заведени делата срещу него
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  6. #46
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Препаратите за растителна защита са бързоразлагащи се, така че изследванията няма да открият нищо. Това съм го играл миналата година.

    Искам да кажа нещо и за арендаторите. Не всички са зверове или дяволи или както там искате да ги наречете. Има и свестни хора. Дори бих казал, че повечето от тях са такива, и с тях човек може да се разбере. Аз лично и колегите ми от Ловеч познаваме няколко от тях и всичките са свестни хора. Единия от тях дори ми е съдружник в системата на холдинга. Но дори и той не ме е предупреждавал, защото не знае GPS координатите на пчелините ми. Аз пък не зная GPS координатите на неговите блокове. Говорил съм с него и той се съгласи да ме предупреждава, както и се съгласи да правя подвижно пчеларство покрай блоковете му, дори и ми разреши за тази цел да унищожавам/утъпквам част от периферията на блоковете му, за да си разполагам кошерите.

    С две думи всичко е супер, но концепцията пак не проработи, понеже аз не си направих труда да му изпратя списък с GPS координати на пчелините ми, както и той не се накани да направи същото за неговите блокове. И така до момента, до който той ми отрови някой пчелин. Кой ще е виновен тогава - аз или той? И двамата сме добронамерени и сме дългогодишни приятели, но дори и така концепцията за предупреждение в неговия регион не можа да заработи.

    Аз си мисля че преди всичко проблема е ИНФОРМАЦИОНЕН и корените му се крият в КАЛПАВОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО. Според мене закона трябва ДА ЗАДЪЛЖИ както арендаторите, така и пчеларите ДА ДЕКЛАРИРАТ GPS координатите на блоковете си и на пчелините си, както и арендаторите да ПРЕДУПРЕЖДАВАТ ЗА ПРЪСКАНИЯТА. И всичко това трябва да става в някакъв ПУБЛИЧЕН РЕГИСТЪР с функции за АВТОМАТИЧНО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ. В момента тази функция е възложена на ХИЛЯДИ НЕЗАИНТЕРЕСОВАНИ КМЕТОВЕ и ХИЛЯДИ НЕЗАИНТЕРЕСОВАНИ АРЕНДАТОРИ. Проблема ще продължава да съществува дотогава, докато зависи от много хора. Трябва да има ЕДИН ЕДИНСТВЕН ОТГОВОРНИК - една единствена фирма или организация, която да се грижи за ПУБЛИЧНИЯ РЕГИСТЪР и за АВТОМАТИЧНИТЕ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ със SMS, Е-Mail или дори по телефона. Такава организация може на бъде НОВАТА ПЧЕЛАРСКА ОРГАНИЗАЦИЯ, но тя трябва да бъде подкрепена и със ЗАКОНОДАТЕЛНИ ПРОМЕНИ.

  7. #47
    Само че има едно но и то голямо Но. Правейки регистрация в Българска Агенция по Безопасност на Храните, Общината ние влизаме в регистър, и на базата на тях става уведомяването на пчеларите в района, така че се знае колко пчелари има в района. При добро желание винаги може да те предупреди, както и останалите колеги в района. Но тук е другия парадокс миналата година получих писмото на предпоследния ден от пръскането, вдигнах панаир в общината и тази година всичко е точно. Обаче в главата ми изниква следния въпрос как се издават тези разрешителни за пръскания, получавам писмо че дадения арендатор ще пръска 5 дни по ред от 9 сутринта до 5 след обяд. На никой ли не му идва акъла в тая растителна защита как ще ги държа 5 дни затворени ... Като цяло арендаторите в голямата си част не се съобразяват с пчеларите, някой от тях най нагло заявяват аз имам стока за милион, и хич не ме интересуват твойте пчели. Преди време ако помните даже стреляха по пчелар ... Да му спрат субсидията на декар да видим дали тогава няма да предупреждава. Българина е така не му ли бръкнат в джоба няма да се оправи. Ето го резултата оставиха без поминък мой близък приятел и две села ...

    А колкото до законодателни промени аз си имам друго мнение че една единна организация ще свърши работа ... Аз съм за законодателни промени като първо се завишат в Пъти глобите за изтровени пчели, както и да им се налагат присъди, същото важи и за кражбите на кошери ... а сега за кражба на кошери получават условни присъди за няколко месеца
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #48
    Потребител
    Регистриран
    24.10.2013
    Мнения
    69
    Сега свързващото звено между арендатори и пчелари са кметовете. Точно тяхното нехайство внася допълнително напрежение. Няколко пчелари поискахме да се организира среща, на която очи в очи да бъдат казани проблемите при пръсканията. Пак нищо. Ей с такива кметове нищо добро не ни чака. Сега всички стискат палци и се надяват "дано няма лошо", докато не дойде и при тях.
    Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш.

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Матеев, в наредба 15 си е написано точно и ясно. Ако ще пръска уведомява кмета, който до 3 дни преди пръскането съобщава на пчеларите писмено и по телефон. След това пръскането може да се осъществи само. след като кмета върне отговор, че пчеларите са предупредени. Отделно кмета трябва да предупреди и колегите си от граничните села. Никакви координати не са необходими и разбирателства между пчелар и земеделец.
    Лошото е, когато има, както казва вълк дивак, кметове дето се правят на по-големи папи от папата. Само дето не знаят, че спокойно могат да отнесат една присъда заедно с арендатора.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Абе то написано в наредбата, ама не се изпълнява и следи няма кой по веригата не си е свършил работата. Така че и аз поддържам идеята на Матеев за електронен регистър на парцелите и пчелините със GPS координати и система за автоматично известяване с SMS и/или мейл. Тогава в регистъра ще остават всички данни, които е въвел арендатора, кога ги е въвел и кога е изпратено известяването. Този регистър ще е публичен за всички регистрирани както земеделци, така и пчелари и винаги ще може да се види в даден регион ако има фал, кой е виновника.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •