Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 16 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 160
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Изгледах видеото и ми стана гадно! Възможна ли е такава безотговорност??? Бих препоръчал на тези пчелари да се ослушат наоколо - все пак това е една петкилометрова зона около пчелините. Лесно ще се разбере кога и кой е пръскал. А като се понаскубе растителност от пръсканите ниви - с какво. А после - както е казал Остап Бендер "Делото за спасяването на давещите се е дело на самите давещи се!"
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Изгледах видеото и ми стана гадно! Възможна ли е такава безотговорност??? Бих препоръчал на тези пчелари да се ослушат наоколо - все пак това е една петкилометрова зона около пчелините. Лесно ще се разбере кога и кой е пръскал. А като се понаскубе растителност от пръсканите ниви - с какво. А после - както е казал Остап Бендер "Делото за спасяването на давещите се е дело на самите давещи се!"
    Като гледам тия "фермери" какви нови MLове карат няма закони за тях в България.
    Там се наляха много пари, щом и мутренски групировки започнаха да се занимават със селско стопанство.

  3. #33
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Тъкмо щях да ги хваля... Днес минах два пъти между Силистра и Добрич. Рапицата е "аха-аха и да цъфне" на 1-2 места я пръскаха и си помислих, че правят това за да не го правят "на цъфнало". Пръскаха със т.нар. "самоходни пръскачки" с рамена по 10-15 метра от ниско.
    На повече места пръскаха житото, но пак по земята. Овошните градини бяха все едно сняг е валял, тази седмица не видях пръскачки, за разлика от предната седмица.
    точно затова пръскат сега за да не пръскат после... но някой пак се ....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    щом и мутренски групировки започнаха да се занимават със селско стопанство.
    Те винаги са се занимавали от време оно.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Горките колеги. дори и да намерят виновника ги чака голямо ходене по мъките за да получат някакво възмездие. Не се споменава как е станало отравянето, но като си мисля ми се струва възможно само със самолет който е пръскал при грешна посока на вятъра и грешна височина или покрай блоковете е имало много джанки и цъфнали храсти които са напръскани от самолета с цел а се обхване целия блок. С трактор не се сещам как може да стане при положение, че рапицата не е цъфнала.
    Пръскането край мен е тотално. За 4-те слънчеви дни нямаше блок в който да не влезе трактор. В съседното село в неделя ползваха и авиация. Времето много помогна пръскането да се съсредоточи в тези 4 слънчеви и тихи дни и за моя радост освен някоя череша в селските дворове всичкото пръскане мина за сега както трябва - преди цъфтеж. Обикалях и съседни села да проверявам рапицата и там положението беше същото. Пръскаше се масово. Може би заради тази масовост на мероприятието отровата се носи във въздуха и част от нея е полепнала по цъфналите растения и пчелите са ужасно нервни. Дозата явно не е достатъчна за да ги убие, но ги изнервя страшно. Толкова жила не бях отнасял скоро. В момента в пчелина не е възможно да се влезе без предпазно облекло включително и ръкавици да не говорим какво се случва като взема да ги отварям.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Пръскането със самолети е забранено в новия закон за защита на растенията, но не зная дали вече е в сила закона.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #37
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2012
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Сливен
    Какво да говорим, те в културните държави си изтровиха пчелите, че при нас ли няма даго направят! Не е синдром на изчезващите пчелни колонии, а е синдром на системно тровените пчелни колонии. Жалко за пчелите.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    В съвременното земеделие и в частност зърнопроизводство /рапица, жита, слънчоглед, а за царевицата не искам да говоря/ се залага само на нови сортове които си идват с технологията ! А най-важното в технологията са сроковете и химическата обработка. В момента масово се пръска с хербициди, фунгициди, листни торове и растежни регулатори. Инсектициди се прилагат само при наличие на вредители над определената норма. На нашето село например, почти съм сигурен, самолета го ползват само за сухи и течни торове. Рапицата почти винаги я работят с разни растежни регулатори, даже подозирам, че точно те променят настроението на пчелите. Изобщо това е култура, която искаме или не, променя много неща в пчеларството, затова и в темата за рапицата съм пуснал едни статии. Та така, който пчеларства в земеделски район, трябва да се съобразява с тия неща и да прави сметка, колко захар например да хвърля че да сили семействата, и кога ще му трябва работеща пчела. Това поне докато не вкарат масово растежни регулатори и за пчели
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #39
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Без значение кога, с какво и за какво се пръска, земеделеца е длъжен да предупреди за него съгласно наредба 15. Миналата седмица пръскаха без някой да ни е уведомявал. Добре, че няма ядове. Сега съм си приготвил две писма до кмета на селото, където са ми кошерите и съседното и утре ги пращам да им припомня задължението им.

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Аа това за уведомяването е ясно и местните пчелари са длъжни да се интересуват какво става около тях и да настояват да се спазват разпоредбите !
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 4 от 16 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •