Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 16 ПърваПърва ... 6141516
Резултати от 151 до 160 от общо 160
  1. #151
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    След като си отворил сайта и си прочел "Токсикологические характеристики" (за рибите и птиците ), следващия ред отдолу с надебелените букви е това, което съм цитирал."Копнах" го от там да не пиша "залудо".Не е нужно да се връщаш на първата страница,"Общая информация".Ако не отваряш цялата страница значи имаш проблем с компютъра.Предполагам ,че моя не е със шпионска програма изваждаща тайни от сайтовете на концерните. В сайта изрично е посочен и клас на опасност за пчели.Хората коректно са предупредили при какви условия техните продукти са опасни за пчелите.Дали някой ще се съобрази , това не е отговорност на производителя.Вината е в неволната непросветеност и простотия на пръскащите или по-лошото, умишлената злонамереност.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #152
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    В търсене на най-подходящото място да споделя, за да повдигна малко позабравената тема, а и във връзка с постоянните оплаквания от колеги, за причините, поради които пчелите им загиват, ще ви информирам, че днес ми се обади агронома на арендатора в землището на пчелина ми. Уведоми ме, че ще пръскат. Питам аз: С хербециди ли? Не - каза той, с инсектициди. Недоумение от моя страна. Оказва се, гадове са нападнали Нахута ( познатите ни от миналото страгали). Добре, че насажденията са в противоположна посока на слънчогледа, спрямо пчелина, инак на тази кофти година, само едно пръскане ми липсва.

  3. #153
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    То и примен не върви ама при теб тая година е ужас.Преди няколко дена зададох един въпрос.Комофос и неоникотиноид ако се съберат дали ще е отровно за пчелите само един ми отговори и съм му благодарен за това.Наближава есенното третиране колеги и много внимавайте с какво третирате да не стане моята работа от преди 2 години.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #154
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    .... причините, поради които пчелите им загиват.......
    Причините са едни и същи стана, откакто влязохме в ЕС.
    Тази година в моя регион оплакванията са доста - отначало повечето колеги отричаха, ала особено юли месец толкова си пролича, че и те си признаха. Изключението е само едно - в едно селце наблизо земеделеца (само един е) винаги пръска след 19- 20 часа. Е - колегите там колко мед изкараха едно на ръка, но като им погледнах семействата ..... значи две мои, трудно правят едно тяхно.

    Но нека все така да се умува, защо ли последните години се наблюдава такъв мор по пчелите ..... аджеба: акара ще е сигурно или нозема, ако трябва в краен случай комарите ще са виновни.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #155
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    акара ще е сигурно или нозема, ако трябва в краен случай комарите ще са виновни.
    Когато пръскаха за комарите/дерматита, картинката беше по - различна. Докато сега, семействата понаемат малко и хайде поколението от по - стари пчели замине в тревата пред кошера. Пак се съвземат и пак отново същото. Така няколко пъти.

  6. #156
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Тази година заселих горски пчелин. Късни отводки от 2017 50 бр. Оставих ги в полето до края на рапицата и ги качих на балкана. От средата на май до днес са на 7 рамки дб пило. Пчели за магазините няма. Не са мръднали въобще. Къде отива тая пчела не знам. Толкова му се радвах на този пчелин а вече не ми се влиза и не само в него.

  7. #157
    Автор
    Регистриран
    14.04.2013
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Троян
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Когато пръскаха за комарите/дерматита, картинката беше по - различна. Докато сега, семействата понаемат малко и хайде поколението от по - стари пчели замине в тревата пред кошера. Пак се съвземат и пак отново същото. Така няколко пъти.
    И при мен е същата работа (пчелина е в район без технически култури и пръскането не е фактор). Пилото е доста, но втория магазин е почти празен откъм пчела.
    ...when a man lies,he kills a small part of the world

  8. #158
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    На около двайсетина километра от пчелина ми има един язовир, който го знам от личен опит от соца още, че е изключително благодатен за пчеларство. Поради зачестилите проблеми през последните години няколко колеги си преместиха пчелините там и уж всичко наред, ала явно не баш. Пак така по принцип няма технически култури, но като се поразходих малко с колата, намерих едни закътани около .... да речем стотина- двеста декара обработваема земя. Вярно на около пет километра са от най- близкия пчелин там, нооооо ..... НО! Годината поначало е лабава, а старите пчели в екстремни случаи летят значително по- далеч от обичайното.

    п.п. едно умиване на цистерните в близка река/ поток/ чешма/ езерце и си пак в кюпа. И впрочем, който си е имал проблеми с натравяне на семейства ще знае, че дори да го спасиш това семейство тази година въпреки това на другата чеп за зеле не става от него. Нямам против да се търсят причините в друго, но хайде да се вземат най- накрая мерки за пръсканията първо, пък после да се дири другото.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #159
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    На около двайсетина километра от пчелина ми има един язовир, който го знам от личен опит от соца още, че е изключително благодатен за пчеларство. Поради зачестилите проблеми през последните години няколко колеги си преместиха пчелините там и уж всичко наред, ала явно не баш. Пак така по принцип няма технически култури, но като се поразходих малко с колата, намерих едни закътани около .... да речем стотина- двеста декара обработваема земя. Вярно на около пет километра са от най- близкия пчелин там, нооооо ..... НО! Годината поначало е лабава, а старите пчели в екстремни случаи летят значително по- далеч от обичайното.

    п.п. едно умиване на цистерните в близка река/ поток/ чешма/ езерце и си пак в кюпа. И впрочем, който си е имал проблеми с натравяне на семейства ще знае, че дори да го спасиш това семейство тази година въпреки това на другата чеп за зеле не става от него. Нямам против да се търсят причините в друго, но хайде да се вземат най- накрая мерки за пръсканията първо, пък после да се дири другото.


    Сега след твоя пост се замислих Еленската мандра де изхвърля сурватката и да ли това също нре причина за мора при мен.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  10. #160
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Едва ли .
    От цвика правят извара и с отпадъка хранят прасетата .

 

 
Страница 16 от 16 ПърваПърва ... 6141516

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •