Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 16 ПърваПърва ... 41213141516 ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 160
  1. #131
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Колеги кажете някакъв способ за намаляване на щетите от пръскана рапица. Нещо с подхранване, третиране с нещо или незнам какво. Миналата година на 20 май пчелата просто изчезна и тази година уж нямаше в района рапица а днес гледам цял следобед мъкнат жълт прашец. Прашецо-уловител колко % от прашеца би отнел на входа.
    макар че може да прозвучи като реклама понеже се занимавам странично с такива неща но както и да е ...

    от 4 години ползвам само пробиотик - нека да кажем че не бих го сменил с друго
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #132
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    "На 20 май пчелата изчезна"
    Нека ви кажа моето мнение по въпроса миналата година бе изключителна времето бе хубаво по време на рапицата и акацията и съвсем естествено пчелите се амортизират/изхабяват/ от много работа ,а от рапицата така бяха блокирали майката че е съвсем нормално да се получи период при който повече пчели да умират а по малко да се раждат но именно това спомогна да не роят семействата ,а до слънчогледа те се развиха съвсем нормално.

  3. #133
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колега m_pchelari,миналата година бях засегнал темата за пробиотиците.Вярно че беше покрай едно сухо мляко което ползвах,но аз също мисля че въпроса трябва да се проучи добре.При човек,имунната му система се намира в червата и точно добрите бактерии са основен фактор за здрвето на индивида.Липсват ми знания обаче за чревната флора на пчелите.Ако има колега който е запознат,ще бъде полезно за всички да обогатим знанията си в тази насока.За канелата и карамфила вече има достатъчно източници.Странното е че в търсенето на един ефект, от канелата например,се установяват няколко мултиплицирани ефекта,които действат в различни насоки.То като погледнеш,за хората тепърва се открива топлата вода,че какво остава за пчелите.
    Намерил съм някой неща които в достатъчна степен ме убедиха за ползата от пробиотиците. Наистина това е непроучена територия и въпроса точно какви пробиотици да се дават и в какви количества остава открит, но точно това и му е най-интересното на пчеларството. Фактът, че на пазара се въвеждат комерсиални пробиотици за животни и то точно за пчели не е случаен. След време ще стане като с витамините - "голям хит"
    А ето и някои статии, че бактерии лактобациликус са намерени в стомаха на пчелите:

    http://www.plosone.org/article/info%...l.pone.0033188
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  4. #134
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    макар че може да прозвучи като реклама понеже се занимавам странично с такива неща но както и да е ...

    от 4 години ползвам само пробиотик - нека да кажем че не бих го сменил с друго
    Дай повече инфо - не бъди егоист

  5. #135
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Поздравления колега.

  6. #136
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Поздравления колега за ровенето за тези статии.В румънското изследване посочват грамаж,което е малко подвеждащо. Производителите посочват брой живи бактерии в капсула,като броят им може да бъде от 1млрд. до 10млрд.Интересно би било и друго нещо - би ли било възможно,чрез пробиотици да се лекуват повечето болести при пчелите.Не говоря за вароатозата разбира се.Във връзка с темата за пръскането,смятам че даването на пробиотици в рисковите фази,би помогнало на повечето пчели да прескочат трапа.

  7. #137
    Пускам това мнение и тук. Защото някой колега от Бургас може да не погледне в секцията за нашия район. Ако е проблем модераторите да го премахнат от тук но поне до след обяд да се. В неделя ще има пръскане на рапицата (1600дкра) която се намира в посока КАТ на гърба на Бургас цвет Танев. Пръскането ще е от сутринта така че който има пчелин в близост желателно е да ги затвори аз ще го направя. Прапарата е силно токсичен АВАНТ ...

    АКТИВНО ВЕЩЕСТВО - АВАНТ® 150 ЕК съдържа 150 г/л индоксакарб. Индоксакарб е инсектицид от групата на оксадиазините, който действа като потиска навлизането на натриеви йони в нервните клетки, което води до парализа и смърт на засегнатото насекомо, в срок от 24 до 60 часа.
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #138
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2012
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Сливен
    Има една приказка "Керванът си върви, кучетата си лаят..." другояче казано нищо не се променя!

  9. #139
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Бях обещал отзиви за препарата Карте Зеон на Сиджента. Днес отидох при пчелите доста притеснен, но се оказа, че нямам никаква причина за притеснение. Смъртност на се забелязва, пчелите работят активно и за моя огромна изненада са изключително спокойни. Спокойни са до такава степен, че работих изцяло без пушалка и не ми обръщаха никакво внимание. От 85 отворени кошера ползвах пушалка само на два. РАПИЦАТА ПРАВИ ПЧЕЛИТЕ МНОГО РАЗДРАЗНИТЕЛНИ, това е за мен поредния мит в пчеларството. Пчелите бяха полудели когато трактори имаше във всеки блок преди десетина дни, сега са на ръба на 500 дка добре цъфнала рапица и са изключително спокойни. Блока беше третиран на 01.04., аз закарах кошерите на 02.04 и ги отворих 26 часа след края на пръскането.

  10. #140
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ... Спокойни са до такава степен, че работих изцяло без пушалка и не ми обръщаха никакво внимание. От 85 отворени кошера ползвах пушалка само на два. РАПИЦАТА ПРАВИ ПЧЕЛИТЕ МНОГО РАЗДРАЗНИТЕЛНИ, това е за мен поредния мит в пчеларството. Пчелите бяха полудели когато трактори имаше във всеки блок преди десетина дни, сега са на ръба на 500 дка добре цъфнала рапица и са изключително спокойни...
    Хаха, ами честито, значи ти ще си поредния дето няма да подскача насън като чуе за рапица...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 14 от 16 ПърваПърва ... 41213141516 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •