Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 16 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 160
  1. #121
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Само да допълня колегата Jordanov с този цитат :"Е 211(натриев бензоат) е често употребяван консервант, който гарантира свежестта на продуктите. Потиска развитието на клетките на дрожди, гъбички и някои бактерии. В естествен вид се среща в боровинките, стафидите и в подправки (карамфил, канела)". Вече няколко колеги са писали за канелата, карамфила и лютите чушлета.Интересно ми е дали и чесъна е загатнат някъде в практиката.

  2. #122
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Колеги нарочно ли пропускате едно от основните "положителни" качества на тези препарати? Освен контактното си шоково действие , те действат и стомашно чрез соковете на растението.Нектара какво беше?Та нектара и прашеца на обработените растения съдържат отровата която действа седмици след пръскането.Цялото растение е отровно.Кошерите се изпразват не от контакта с отровата , а от консумацията на нектар и прашец от пчелите от обработените растения.Кой може да каже каква доза се натрупва в пчелата при консумацията на отровата, която уж при пръскането е безопасна? А колко отрова се натрупва в меда?Яде ли ви се мед от рапица?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  3. #123

  4. #124
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Колеги нарочно ли пропускате едно от основните "положителни" качества на тези препарати? ... А колко отрова се натрупва в меда?Яде ли ви се мед от рапица?
    Никой не ги пропуска нарочно. Просто из нета има стотици форуми дето само с това се занимават, който иска да чете. Това по първия ти въпрос. Мед от рапица ям редовно поне от десет години и както и друг път съм казвал, много ми харесва даже, а пък смеската рапица/акация е любимия ни мед на всички в къщи. На работа имам един колега дето седмичната му консумация е един буркан, есента и зимата изяде една тенекия рапица и е около 120 кила сухо тегло. Със сигурност меда от ябълки има повечко отрова
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #125
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Може покрай мерките за човек,да ви дойдат идеи и за пчелите.
    Колега мерси за изчерпателното инфо. Ако се замисли човек може да изкочи нещо ново. И аз намерих нещо по темата. В една статия се говори за съдържанието на кумарова киселина в меда и нейното стимулиране на определени гени в пчелата отговорни за цитирам: анти-микробни и химикало-разграждащи функции. Та кумаровата киселина е производна на канелената киселина и така стигаме до канелата и етеричното масло от канела.
    Скутелатора някъде беше писал че канелата я давал защото съдържала прополисо-подобни смоли, но ето че може да има и друга полза от нея. Четох изследване с етерично масло от канела за подтискане на бактериите на американския гнилец и там се казва, че то практически не е токсично за пчелите.
    Другата ми идея, която вече тествам е пробиотиците. Вече две подхранвания давам пробиотик. Попаднах на турско изследване с доста по-големи дози на пробиотик от моите при което доказват около 25% повишение на добива на мед.

    Ето и статиите:
    За кумаровата киселина: http://www.nature.com/scitable/blog/...e_honey_colony
    За канелата и гнилеца:
    За пробиотика:
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  6. #126
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Колега,jordanov,
    "Никой не ги пропуска нарочно. Просто из нета има стотици форуми дето само с това се занимават, който иска да чете. Това по първия ти въпрос."
    От отговора ти да разбирам ли , че е в сила поговорката: "В къщата на обесения никой не говори за въже"? Преди години колега от форума оприличи рапицовия мед на "свинска мас с пудра захар"."На вкус и цвет- товарищи нет".Медът от рапица сигурно е хубав ,ако е от необработени с пестициди площи.Нали разбираш ,че не става въпрос за това на кой какво му харесва , а за реалния въпрос: След като пчелите мрат от химикалите в рапицата продукта, който ползваме от тях, какъв е?Степента на опасност за пчели е III ,а за хора II.По висока.Пчелите мрат. А на хората колко им е дозата? Натрупва ли се в човешкия организъм? Човек трябва да е наясно, за да прави собствения си избор и да знае цената на тоя избор.Тя, цената рано или късно се плаща.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #127
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Колега Зуница, влизаме в диалогов режим и се опасявам да не изскочи някой модератор отнякъде. Не бъди толкова черноглед, светът около нас е такъв какъвто е и това е положението. Ти отдавна се отличаваш сред нас със силно екологично мислене, моите уважения, ама у вас по чешмите тече ли хлорирана вода? Как действа тя на човешкия организъм, знаеш ли ? Лепила, изолации, диоксини, това-онова има ли у вас? Какъв хляб ядеш, знаеш ли? Ако сам си го печеш, брашното знаеш ли как се обработва? Или сам си го правиш? Ами плодовете и зеленчуците сам ли си ги произвеждаш, и ако да, само със зелева чорба и отвара от цигари ли ги пръскаш? Продължавам за рапицата. Имам я вече доста години и въобще не ми пречи, да ти кажа. Смъртност нямам, не знам вече откога, ама не се хваля с това, щот съм дребен, от седмачетата, дет вика Скутелатора. Прашец не събирам. И какъв ти е проблема с меда, не ми е ясно? Пчелите го събират с голям кеф, туй че мрели аз не съм го виждал как става, градят, роят и тъй нататък, и аз кво да го правя, да го хвърлям ли? Или за ракия, ма пусто и тя била вредна, казват...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #128
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Рапицовия мед кристализира по-бьрзо защото сьдьржанието на глюкоза е повече от фруктозата. По този показател би трябвало да е доста по добьр от другите медове. И ако се консумира след периода на разпад на евентуалните химикали в него не би трябвало да има проблеми.

  9. #129
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега m_pchelari,миналата година бях засегнал темата за пробиотиците.Вярно че беше покрай едно сухо мляко което ползвах,но аз също мисля че въпроса трябва да се проучи добре.При човек,имунната му система се намира в червата и точно добрите бактерии са основен фактор за здрвето на индивида.Липсват ми знания обаче за чревната флора на пчелите.Ако има колега който е запознат,ще бъде полезно за всички да обогатим знанията си в тази насока.За канелата и карамфила вече има достатъчно източници.Странното е че в търсенето на един ефект, от канелата например,се установяват няколко мултиплицирани ефекта,които действат в различни насоки.То като погледнеш,за хората тепърва се открива топлата вода,че какво остава за пчелите.

  10. #130
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Едно допълнение - пестицидите се разпадат основно от UV лъчите и термично въздействие.Не мисля че попаднали в меда и съхранявани при стайна температура и на тъмно биха се разградили бързо.Досега не съм попаднал на пестицид,който чрез изследвания да е доказано че се разпада напълно(може би с изключение на сярата),навсякъде в почвите като се направят проби на различна дълбочина,може да се каже какви химикали са били ползвани в района.Аз съм правил такива проби.
    Едно отклонение от темата,но смятам че би било полезно за колегите които берат трева за животинките си край пътя - в 50 метрова полоса от натоварени пътища са измерени 34 пъти надвишаване на ПДК на олово(пределно допустима концентрация).От там нататък концентрацията намалява,но вие си направете сметка от къде да събирате "свежа тревичка".

 

 
Страница 13 от 16 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •