Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 175

Преглед на хибрид режима

  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    ВАРОВИТО ПИЛО /АСКОСФЕРОЗА/

    Това е плесенно/заразно/ заболяване на пилото,предимно на търтеевото,а в по-тежките случаи и на пчелното.
    Причинителят на болестта е плесенната гъбичка ASCOSPHAERA APIS спорите на която са много устойчиви:по питите със засегнатото пило остават жизнени дори и след 15 год престояване.
    Причините за проявяване на болестта са преохлаждане и овлажняване на гнездото,както и от манов или прокиснал мед.Боледуват предимно слаби с-ва,както и такива разположени във влажни или сенчести места.
    Мерките за борба с това заболяване,както и с/у другите плесенни заболявания трябва да се насочват именно срещу плесента.Нужно е подсушаване и стесняване на гнездата,както и претопяване или изгаряне на питите.

  2. #2
    приятели, преди време закупих 5 отводки, взех ги късно вечерта и нямах възможност да ги прегледам.На другия ден, ги прегледах и всичко беШе наред, освен в една.Открих в нея варовито пило, задълбах в книгите и интернет и попаднах на една рецепта.1 лъжица сол се смесва с 1 лъжица сода.Така се посолват релсите в кошера, идеята е че содата и солта издърпват цялата влага в пчелното гнездо.Първо бях скептик, но опитах.Смених и кошера и изхвърлих част от питите.След 3 дена повторих процедурата с соленето, и днес прегледах отводката.Няма и помен от варовито пило, така че на който му се наложи нека опита с тази проста рецепта, няма да му навреди даже напротив.Няма за какво да се притеснявате че солта вреди на пчелите, защото тя вреди само когато я консумират, а така посолена по релсите тя издърпва заедно с содата влагата и пчелите я изхвърлят.Дано съм полезен, на някой колега с този си коментар по темата.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Това може и да не е било варовито пило. При мен имаше нещо подобно от прегряти отводки изхвърляха загиналите ларви.

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Това със смяната на майката е малко странно като се има в предвид, че ефекта ще е нулев.
    Ако си разширил гнездото прекалено и си добавил стари пити и сиропа ти е бил алкален - ето това е причината.
    Пчелите могат и сами да си решат проблема, но можеш малко да им помогнеш.
    Вземи си един пулверизатор за 1-2лева и в него сложи 1:1 сироп и 2 пакетчета лимонена киселина(8-10гр е едното). Едно пръскане на междурамие! Повтори още един път ако излезе отново.
    Вземи си лентички за ph и им дай сироп с ph 3.8-4.2(виж какво деление имат дали през 1 или през 0.5 и което ти е по-удобно). Важното е да падне под 4.5. Слагаш в сиропа лимонена киселина и бъркаш докато го докараш.
    Чисто, просто и евтино. Като си чел темите, трябва да ги знаеш тези неща. До 1-2 седмици няма и да помниш, че си имал проблем.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Това със смяната на майката е малко странно като се има в предвид, че ефекта ще е нулев.
    Ако си разширил гнездото прекалено и си добавил стари пити и сиропа ти е бил алкален - ето това е причината.
    Пчелите могат и сами да си решат проблема, но можеш малко да им помогнеш.
    Вземи си един пулверизатор за 1-2лева и в него сложи 1:1 сироп и 2 пакетчета лимонена киселина(8-10гр е едното). Едно пръскане на междурамие! Повтори още един път ако излезе отново.
    Вземи си лентички за ph и им дай сироп с ph 3.8-4.2(виж какво деление имат дали през 1 или през 0.5 и което ти е по-удобно). Важното е да падне под 4.5. Слагаш в сиропа лимонена киселина и бъркаш докато го докараш.
    Чисто, просто и елементарно. Като си чел темите, трябва да ги знаеш тези неща. До 1-2 седмици няма и да помниш, че си имал проблем.
    И аз уж чета ,но това съм го пропуснал.Имам семейство на което ще изпитам тази рецепта.Пробите с аспирин не дадоха резултат при мен.При смяна на майки съм имал резултат ,дори и със същите пити.Как се е получило -незнам.

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    И аз уж чета ,но това съм го пропуснал.Имам семейство на което ще изпитам тази рецепта.Пробите с аспирин не дадоха резултат при мен.При смяна на майки съм имал резултат ,дори и със същите пити.Как се е получило -незнам.
    Сами са си решили проблема, а смяната на майката няма с какво да помогне. Просто ако питите са силно заразени, няма как да стане номера.
    Аспирина е ясно, че няма да свърши работата. Тоест, може да помогне, но трябва да е в по-големи количества и мен лично ме е страх. Само лимонената киселина и витамин C може да помогне -> http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post58464
    Вярно, че инфото е малко из всички теми, но се намира при желание.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Имах и аз нещо подобно миналата година, едно семейство изхвърляше кафяви и бели ларви. Първия момент помислих че са изстудили пилото, но после продължи да изхвърля.
    В форума намерих някаква рецепта да наръся по лайсните, после подмених питите с восъчни основи и за момент спря и после пак почна. След което подмених майката и проблема се реши. Имах друго семейство на което старите пчели бяха черни, и на него подмених майката и пак се оправи. За това когато някое семейство не върви първо подменям майката.

  8. #8
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Това може и да не е било варовито пило. При мен имаше нещо подобно от прегряти отводки изхвърляха загиналите ларви.
    възможно е, но това което съм виждал на снимки с варовито пило си мисля че беше точно това.Имаше ларви, изсъхнали покрити някои от тях с плесен, бяха твърди на пипане, с бял, черен и кремав цвят.Пробих с игла, няколко от живото запечатано пило, да проверя за гнилец.Такъв не открих, и съм на 90 процента сигурен че беше В.П.Да чукам на дърво, за сега съм овладял положението.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    В 1л захарен сироп слагаш 6-7 български аспирина,разбиваш ги ,отваряш кошерите и с пръскало оръсваш всички междурамия.Горе долу по 200мл на с-во.Правиш го три пъти през 3-4 дни и забравяш.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  10. #10
    благодаря за съвета, ще е добре всички да споделяме подобни хитрини и трикове, та да сме полезни както за себе си така и за останалите колеги.Както казва Станко, лош човек пчелар няма, макар че аз познавам двама такива.Хубавото е че не са тук във форума.Бях чувал и за оцет, но как се прилага и дали действа при В.П. нямам представа

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •