Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 18 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 175
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Доколкото си спомням се правеше запарка на чушлета , а не се варяха .
    Запарката влизаше в общото количество на водата за сиропа .
    Така се подхранваше три пъти през седмица , а между тях с нещо друго , но не помня какво беше .
    В резултат се падало по 1 чушле на кошер.

  2. #42
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    надявам се да се чете

    Прикачен файл 4295
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Аз едното даже и без да искам го ликвидирах.През 2013г.на засегнати семейства смених майките и тази нямаше ново проявление.За първи път се сблъсквам с толкова упорито протичане на заболяването.Ако има колеги използували успешно медикаменти моля да споделят.
    Ето още една рецепта:
    "Если параллельно с подкормкой пчел весной опрыскать тимоловой водой (1 г на 5 л) дно и стенки улья, то на длительное время отступит аскосфероз."
    Солта помага защото снижава влажността.Провокира и инстинкта за почистване у пчелите.Ако в това семейство забележиш най-много боклуци по дъното , то са си мърляви и аскосферозата е само една от проявите на това им качество.
    Можеш да опиташ и с Фунгисан.Не е любим на пчелите.
    Сух кошер , чисти пити и нова майка са лекарствата за гъбични заболявания.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Смяната на майката е последен вариант и ефекта е временен и негарантиран. В храната на ларвата е пълно с бактерии и гъби, а как си представяте в целия кошер да е пълно, а в храната да няма.
    Проблема не е в майката, а в средата. Ако нямаше подходяща среда за развитие, то и да е пълно с гъбата тя няма да се възпроизвежда. Затова не е ли по-добре да направим неблагоприятна за тази гъба средата, а не да разчитаме, че новата майка няма да се зарази отново и че в кошера няма да има спори. Малко ми изглежда като да лекуваме рана от куршум без да го извадим. Мое си мнение и не задължавам никого с него.
    Не съм съгласен, защото една мърлява майка на която пчелите не почистват добре и допуснат да хванат гъба ще си остане такава. Както бях писал излекувах моето семейство, смених питите и след време пак се започна.
    Все едно настаняваш мърляв циганин в нова къща, след месец ще прилича на кочина. Така, че без да смениш майката не правиш нищо.

  5. #45
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Не съм съгласен, защото една мърлява майка на която пчелите не почистват добре и допуснат да хванат гъба ще си остане такава. Както бях писал излекувах моето семейство, смених питите и след време пак се започна.
    Все едно настаняваш мърляв циганин в нова къща, след месец ще прилича на кочина. Така, че без да смениш майката не правиш нищо.
    Да, ако смяташ, че проблема е в майката и си заслужава да я смениш.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #46
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аскосферозата не е заболяване, а наследствен недъг. Освен податливост на ларвите е нужно и изключителна нехигиеничност на семейството за да може да се прояви.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри img19738.jpg‎  
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #47
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аскосферозата не е заболяване, а наследствен недъг. Освен податливост на ларвите е нужно и изключителна нехигиеничност на семейството за да може да се прояви.
    То по тази логика и акара е наследствен недъг. Отново става дума за хигиена и това го виждам като изхвърлят пило, болнави пчели и такива с акари. В същото време в пило не съм намирал тази година акар.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #48
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    То по тази логика и акара е наследствен недъг. Отново става дума за хигиена и това го виждам като изхвърлят пило, болнави пчели и такива с акари. В същото време в пило не съм намирал тази година акар.

    Да, може и така да се каже, защото наистина на времето е имало пчели изключително податливи и загиващи от трахейния акар и в същото време (раси) пчели, които са тотално или частично устойчиви на него.
    Мехурчестия гнилец до съвсем скоро също беше ЕТНИЧЕСКО заболяване, ограничено напълно изцяло до пчелите от западно-европейски произход ( А митотип) - mellifera mellifera, iberiensis и intermissa, но заради естествената обмяна на гени - и на някои линии от ligustica.
    За вароатозата по-същия начин, с тази разлика че мнозинството от европейските пчели към момента не са устойчиви на вароатозния акар.


    При аскосферозата, от друга страна, ПОВЕЧЕТО ларви във ПОЧТИ ВСЯКО семейство са (генетично) НЕСПОСОБНИ да се разболеят, дори и при силно излагане на спорите. От друга страна , както казах, освен наличие на наследствена предразположеност към заболяване на ларвите ( в едно семейство страдащо от варовито пило, обикновенно болестта не прогресира, а си стои на едно и също ниво!) е нужна и почти ПЪЛНА ЛИПСА на почиствателен инстинкт. Семейството има на разположение ПОЧТИ ДВЕ СЕДМИЦИ за да премахне заразените ларви, преди те да станат инфекциозни.

    Ако живееш в Русия (руснак) и си алергичен към алкохол, то пак може да говорим за генетичен недъг!
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #49
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Да, може и така да се каже, защото наистина на времето е имало пчели изключително податливи и загиващи от трахейния акар и в същото време (раси) пчели, които са тотално или частично устойчиви на него.
    Мехурчестия гнилец до съвсем скоро също беше ЕТНИЧЕСКО заболяване, ограничено напълно изцяло до пчелите от западно-европейски произход ( А митотип) - mellifera mellifera, iberiensis и intermissa, но заради естествената обмяна на гени - и на някои линии от ligustica.
    За вароатозата по-същия начин, с тази разлика че мнозинството от европейските пчели към момента не са устойчиви на вароатозния акар.


    При аскосферозата, от друга страна, ПОВЕЧЕТО ларви във ПОЧТИ ВСЯКО семейство са (генетично) НЕСПОСОБНИ да се разболеят, дори и при силно излагане на спорите. От друга страна , както казах, освен наличие на наследствена предразположеност към заболяване на ларвите ( в едно семейство страдащо от варовито пило, обикновенно болестта не прогресира, а си стои на едно и също ниво!) е нужна и почти ПЪЛНА ЛИПСА на почиствателен инстинкт. Семейството има на разположение ПОЧТИ ДВЕ СЕДМИЦИ за да премахне заразените ларви, преди те да станат инфекциозни.

    Ако живееш в Русия (руснак) и си алергичен към алкохол, то пак може да говорим за генетичен недъг!
    Добре, стигнахме до нещо
    Две седмици са много време и си прав, че пчелата е виновна, ако не може да почисти. Обаче ако някоя ларва е изхвърлена на дъното, то дали е толкова голям срока?(Редно е да изхвърли умрялата от кошера, но често остават в някой ъгъл)
    Години и години наред употреба на антибиотици и пестициди няма как да се наваксат от днес за утре. Сами си създаваме проблемите, но явно не сме го разбрали все още.
    Зимата, болестите и акара са отлични селекционери, но нали сме алчни и трябва да вадим по 300 кила на кошер и да имаме 0% смъртност ВСЯКА ГОДИНА.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    08.04.2015
    Мнения
    25
    Привет на всичкиПърво се извинявам,че пиша чак сега,но нямах възможност по-рано.Та значи за проблемния ми кошер с варовитото пило-ами спешно ми се наложи да пътувам извън страната и неостана време да пробвам нито един от методите препоръчани от колегите.Единствено СР сложих и се надявах да ги изчистя като се върна в БГ(да снася майката в далаците и аз да изхвърлям варовитите търтееви ларви,другият вариант с паленето се сещате..:Д)Като си дойдох 2-3 дни ги гледам почти нищо не изхвърлят отвън(по 1-2 каменни ларви)Вчера сутринта нямаше абсолютно нищо нито на прелката,нито под нея,дъното извадих и то си беше чисто.Отворих кошера и направих един бърз преглед и за мое щастие всичкото пило си беше редовно,нямаше и помен от тези варовити ларви,с-то си беше ок,работеше си нормално...накратко семейството е много силно и само се е справило с проблема,поне засега(надявам се и завинаги)
    Искам само да отбележа,че при мен бяха засегнати само търтеевите ларви,работническите си бяха наред и може би затова пчелите сами са се излекували,поне така си обяснявам,а не съм много компетентен.Ако някой път недай си Боже пак се сблъскам с това,със сигурност ще дам малко време на пчелите и ако видя че нещата отиват на зле ,чак тогава бих се намесил и бих пробвал някой от рецептите тук.Инак пчелите си знаят най-добре и май колкото по-малко се намесваме в живота им толкова по-добре за тях.Все пак благодаря на всички отзовали се колеги-живи и здрави вие и вашите пчелна с-ва

 

 
Страница 5 от 18 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •