Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 18 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 175
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от iliqn4o Виж публикацията
    Моля за съвет по какъв начин мога да излекувам варовитото пило
    Ако не е в много напреднала фаза, максимално стесняване на гнездото и хранене със сироп с Фунгисан, налят в питите.
    Колко сериозно е положението?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от iliqn4o Виж публикацията
    Моля за съвет по какъв начин мога да излекувам варовитото пило
    Смяна на майката. Това е едно от малкото заболявания където не е нужно "да изгаряш целия пчелин" затова че си го открил. Нещо като диабета при хората.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    От две години и нещо ,никой не пише по темата.Сигурно сте си решили трайно проблема.Моля да споделите опит.Аз не успях ,въпреки ,че давих две семейства цяло лято.Когато се зарадвах ,че има напредък с едното семейство се оказа ,че няма майка.Явно съм я прецакал.Другото емейство дори и октомври изхвърляше мумии.Иползувах фунгисан ,аспирин и за проба калиев пермангант.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    При поява на варовито пило аз сменям майката и плодниковите пити и вече от няколко години болестта изчезна може би мрежестото дъно също оказва влияние но аз не съм подменил все още всички дъна така, че не мога да съм сигурен.Лекарства никакви не съм използвал ако дадено семейство чак толкова не може да се справи просто се ликвидира.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Аз едното даже и без да искам го ликвидирах.През 2013г.на засегнати семейства смених майките и тази нямаше ново проявление.За първи път се сблъсквам с толкова упорито протичане на заболяването.Ако има колеги използували успешно медикаменти моля да споделят.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    08.04.2015
    Мнения
    25

    МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

    Здравейте колеги!Става нещо мнго странно с един от кошерите ми.Преди 2 дни забелязах на прелката,че пчелите изкарват отвътре от кошера нещо подобно на пръст(в първия момент така си помислих,но се чудех,ако е пръст какво търси в кошера)Оказа се,че е восък-викам си сигурно почистват магазинните пити....и така 2-3 дни,докато днес забелязах,че има изхвърлени и мумицифирани ларви по прелката,и на земята под нея.Взех няколко от земята да видя по-отблизо за какво става на въпрос-ларвите бяха със сиво-черна обвивка,много корави.Когато ги стиснах не се смачкаха,стрих ги и пръстите ми побеляха все едно съм държал тебешир.... навярно имам варовито пило или каменно,идея си нямам)Някакви идеи как да действам,за да спася с-то ,а и да не се заразят другите кошери.При преглеждането на темите тук вадя изводи,че най сигурният и надежден начин е смяна на майката.. Има ли накакъв друг вариант,който да е надежден и да не се налага да сменям майката.Приемам всякакви идеи и съвети от знаещите,и от патилите това,как най-разумно да се постъпи.Поздрави

    П.п. Забравих да кажа,че преди седмица прехвърлих кошера от 10р ДБ във 12р ДБ,защото беше много силно с-то и нямаше място.Поставих 2 ВО в плодника и 2 в магазина(дали с това разширяване аз не съм ги объркал и простудил) Новак съм и нямам идея как да постъпя....
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри DSCN2091.jpg‎   DSCN2090.jpg‎   DSCN2093.jpg‎  

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Това със смяната на майката е малко странно като се има в предвид, че ефекта ще е нулев.
    Ако си разширил гнездото прекалено и си добавил стари пити и сиропа ти е бил алкален - ето това е причината.
    Пчелите могат и сами да си решат проблема, но можеш малко да им помогнеш.
    Вземи си един пулверизатор за 1-2лева и в него сложи 1:1 сироп и 2 пакетчета лимонена киселина(8-10гр е едното). Едно пръскане на междурамие! Повтори още един път ако излезе отново.
    Вземи си лентички за ph и им дай сироп с ph 3.8-4.2(виж какво деление имат дали през 1 или през 0.5 и което ти е по-удобно). Важното е да падне под 4.5. Слагаш в сиропа лимонена киселина и бъркаш докато го докараш.
    Чисто, просто и евтино. Като си чел темите, трябва да ги знаеш тези неща. До 1-2 седмици няма и да помниш, че си имал проблем.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Това със смяната на майката е малко странно като се има в предвид, че ефекта ще е нулев.
    Ако си разширил гнездото прекалено и си добавил стари пити и сиропа ти е бил алкален - ето това е причината.
    Пчелите могат и сами да си решат проблема, но можеш малко да им помогнеш.
    Вземи си един пулверизатор за 1-2лева и в него сложи 1:1 сироп и 2 пакетчета лимонена киселина(8-10гр е едното). Едно пръскане на междурамие! Повтори още един път ако излезе отново.
    Вземи си лентички за ph и им дай сироп с ph 3.8-4.2(виж какво деление имат дали през 1 или през 0.5 и което ти е по-удобно). Важното е да падне под 4.5. Слагаш в сиропа лимонена киселина и бъркаш докато го докараш.
    Чисто, просто и елементарно. Като си чел темите, трябва да ги знаеш тези неща. До 1-2 седмици няма и да помниш, че си имал проблем.
    И аз уж чета ,но това съм го пропуснал.Имам семейство на което ще изпитам тази рецепта.Пробите с аспирин не дадоха резултат при мен.При смяна на майки съм имал резултат ,дори и със същите пити.Как се е получило -незнам.

  9. #19
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    И аз уж чета ,но това съм го пропуснал.Имам семейство на което ще изпитам тази рецепта.Пробите с аспирин не дадоха резултат при мен.При смяна на майки съм имал резултат ,дори и със същите пити.Как се е получило -незнам.
    Сами са си решили проблема, а смяната на майката няма с какво да помогне. Просто ако питите са силно заразени, няма как да стане номера.
    Аспирина е ясно, че няма да свърши работата. Тоест, може да помогне, но трябва да е в по-големи количества и мен лично ме е страх. Само лимонената киселина и витамин C може да помогне -> http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post58464
    Вярно, че инфото е малко из всички теми, но се намира при желание.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Имах и аз нещо подобно миналата година, едно семейство изхвърляше кафяви и бели ларви. Първия момент помислих че са изстудили пилото, но после продължи да изхвърля.
    В форума намерих някаква рецепта да наръся по лайсните, после подмених питите с восъчни основи и за момент спря и после пак почна. След което подмених майката и проблема се реши. Имах друго семейство на което старите пчели бяха черни, и на него подмених майката и пак се оправи. За това когато някое семейство не върви първо подменям майката.

 

 
Страница 2 от 18 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •