Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 17 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 170
  1. #81
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Глупости. Просто летящите пчели разменят местата си. Да, два-три дни летежа е по-интензивен, но не е проблем. Това се прави (размяната на местата на плодниците) за изравняване по сила пролетта.Не съм го измислил аз. Купете си книжката на Иван Венер - "Пчеларска ферма Венер". Човека работи в бъдещето. Само за майкопроизводтвото препоръчвам по-лесния метод на Здравко Илиев - метод на петия ден. Това са маточници в собствени килийки. Като узреят маточниците ги убирате и излюпвате в инкубаторна рамка.
    Този пост е редактиран от vtmanolov; 17.11.2015 в 01:02.

  2. #82
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Не всеки път разполагам с време да отворя тук.
    Този пост е редактиран от vtmanolov; 16.11.2015 в 09:21. Причина: допълване

  3. #83
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Когато не сте подготвени за двусемейни (двумайчини) кошери не пишете за да не заспите, а питайте по същество. Какъв робот? Не мога всичко което знам да го пиша. Продава се литература. Вярно е на Иван Венер и Любен Радоев. Но и двамата работят с помощни семейства. Правите ли разлика? Помощно е когато под него има разделителна табла или снелгрова дъска. Авторът се казва Снелгров. Руснак е. А не Снеугуров...или още някоя и друга буква. Голям риск е кога да замените ХР със СД или чувал.Премине ли пашата, пчелите ще убият едната майка. В повечето случаи. Не може с ХРешетки през целия сезон. Затова кошерите през пашевия период са двумайчини (двете семейства са разделени с ханеманови решетки и корпуси с мед), а когато са разделени с плътна преграда - двусемейни. Тогава все едно, че имате два кошера един върху друг, но дъното и покрива са общи. Някои пчелари се вторачват в буквите и не могат да разберат и питат защо тогава не си ги гледаме отделно. Защото според Дадан получения мед се равнява на квадрата на теглото на пчелите. Ако имаме два отделни кошера с по 4 кг пчели, то всеки може да даде през пашата по 16 кг мед. Ако обаче ги обединим ще имаме 8 кг пчели или 64 кг мед. Мисля, че вече няма въпроси.
    Този пост е редактиран от vtmanolov; 16.11.2015 в 09:37. Причина: допълване

  4. #84
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от vtmanolov Виж публикацията
    ......Помощно е когато под него има разделителна табла или снелгрова дъска. Авторът се казва Снелгров. Руснак е. А не Снеугуров...или още някоя и друга буква.....
    Louis Edward Snelgrove - РУСНАК??????? https://www.thorne.co.uk/books-educa...?product_id=71

    Живял е в Англия и е написал три книги на английски, но ВЪзможно е и да е бил руснак. Внедрен руски шпионин, представящ се за англичанин, спящ и чакащ да бъде задействан. Възможно е.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #85
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Въпрос колко магазина слагаш, между корпусите? Защото ако е вярно това, за акацията ти трябват от 4 корпуса нагоре. Пчелите правят медена шапка, как горния корпус-семейство се принуждава да събира мед под пилото. Пилото в този корпус ще е малко. Един корпус на семейство е доста малко за хубава майка! Теорията е едно реялноста е друго нещо!
    Няколко години експерементирах с две майки, НО пчелите въобще не искаха да събират мед в общ магазин! Не се рояха, но и не събираха мед, по време на пашата! Бяха с две ханеманови решетки, кошера фарар.
    Метода с разделителна табла на горното семейство и с промяна на входа, ставаше, но и там добивите не бяха велики!
    Правил съм го и с лежаци, но на книга е едно реялноста е друго нещо!
    Хубаво нещо е да се дават реални факти!

  6. #86
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    Въпрос колко магазина слагаш, между корпусите? Защото ако е вярно това, за акацията ти трябват от 4 корпуса нагоре. Пчелите правят медена шапка, как горния корпус-семейство се принуждава да събира мед под пилото. Пилото в този корпус ще е малко. Един корпус на семейство е доста малко за хубава майка! Теорията е едно реялноста е друго нещо! Няколко години експерементирах с две майки, НО пчелите въобще не искаха да събират мед в общ магазин! Не се рояха, но и не събираха мед, по време на пашата! Бяха с две ханеманови решетки, кошера фарар. Метода с разделителна табла на горното семейство и с промяна на входа, ставаше, но и там добивите не бяха велики! Правил съм го и с лежаци, но на книга е едно реялноста е друго нещо! Хубаво нещо е да се дават реални факти!
    По време на обилна основна паша(при мен акация), винаги оставям само едната майка. Втората майка вече е напълно излишна, защото пчелите заливат всичко с нектар. Двете работят общо(разделени с ханеманови решетки) един месец преди пашата, което е напълно достатъчно да изтрелят семейството с над 60 000 пчели. Описвал съм го подробно назад в темата.

  7. #87
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    По време на обилна основна паша(при мен акация), винаги оставям само едната майка.
    Точно това е най "тънкия" момент-да знаеш кога да "включиш на пета"(махнеш втората майка),когато целта е повече мед....Иначе двумайчното семейство може да бъде и донор на пило с което да се подсилват другите семейства,отводки.....Целого дишно двумайчно може да се практикува ако в района има поне три основни паши,но пак на последна паша е желателно извеждането на едната майка....Изобщо,"волана" на пч.семейство е в ръцете на пчеларя..

  8. #88
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    33
    Спирам. Някои си мислят че форума е за ограмотяване. ДВЕ МАЙКИ - ИМА СМИСЪЛ ЗА РАННИ ПАШИ. Това е рапицата. Какви са тия мнения - нищо не получих и пр. Ами следете времето. Няма ли нектар в природата - няма мед. Толкова е просто. Не се вторачвайте само в методите на пчеларстване. Има и такива години. В полските райони е трудно. Обиктновено пашите са от рапица и слънчоглед. Кориандъра се влияе отрицателно от дъждовете. Няма милионер пчелар. Затова пак казвам, че трябва (мразя тази дума) да се борим за субсидии за опрашването. КБП е единствената която декларира такава борба. Вие решавате. Полицаите се разреваха и си получиха порцията. Това е. В живота винаги се решава: ОТСТЪПЛЕНИЕ ИЛИ БОРБА. Отстъпваш ли си роб. Бориш ли се си свободен.

  9. #89
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от vtmanolov Виж публикацията
    В живота винаги се решава: ОТСТЪПЛЕНИЕ ИЛИ БОРБА. Отстъпваш ли си роб. Бориш ли се си свободен.
    Какви силни думи.Бориш се ,но може да си свободен увиснал на някое дърво.Явно критериите и гледните точки са различни.Опс темата беше за друго.

  10. #90
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Arrow

    Аз съм съгласен с това твърдение. Ако пчеларите бяха по-активни и по-войнствени, щяха да постигнат повече. На последния пчеларски протест демонстрирахме силна излагация, и от сега нататък ще е много по-трудно да убедим властимащите в нашите искания. Ярък пример е новата Наредба 15, която е на път да се провали, тъй като нашите искания не се възприемат достатъчно сериозно.

 

 
Страница 9 от 17 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •