Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 170
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    ДВУМАЙЧИНО-ДВУСЕМЕЙНО ОТГЛЕЖДАНЕ НА ПЧЕЛИ

    В съвременното пчеларство пчеларят се стреми да създаде много силно семейство и това става с какви ли не средства,главно насочени към максимално снасяне на майката.Но възможностите и в крайна сметка са ограничени и това налага въвеждането на втора майка в семейството,която бавно но сигурно го засилва.
    Има различни начини и системи на работа които ще разгледаме в тази тема.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Темата е много актуална, а пък мен лично изключително ме вълнува. С интерес ще следя и изучавам опита на колеги, работещи с повече от 1 майка.
    Working....

  3. #3
    ANIBAL
    Guest
    Темата е наистина много актуална.Но е и стара.Още от първите пчелари.Мисля си ,че нашите учители също са се опитвали да увеличат продукцията си.Това може да означава много неща.Днес вече знаем със сигурност как да го направим.Един от начините е като използваме повече майки.За всички това значи само едно-Пило.Но различните системи дават различно решение на въпроса.В едни пилото предимно усилва основното семейство преди определен приод.При други самите пчели-летящи правят същото.При трети помощно семейство поема пило за да укроти роене.Въобще приложения най-различни.Най-подчертано практикуване с две майки има при система ЛР, ДБ и Лежак.При тези системи са налице фактори, които печелят от тази работа.Но на първо място самите конструкции са удобни за такова пчеларстване.В литературата са описани подробно как се действа при такава система.Важно е да се схване предназначението на това пчеларстване.При всички случаи, печелим ние пчеларите.По-точно нашите бюджети.
    Хубаво е да има конкретни въпроси,за да се ограничи диалога.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    Колеги този сезон искам да си направя много отводки без производство на мед.Имам Нуклеуси и мога да вадя по 40 майки през 15 дни само че имам малко кошери.Та въпросът ми е след като почна да вада майки искам да направя двумайчини кошери.За гледането разбрах как става само не мога да разбера как карате кошера да приеме 2 майки наведнаж.Кошерът му се вади старата майка чака се 6 часа и му се придават две нови или старата и една нова.Тази операция не ми е ясна ще ви помоля да ми разясните точно придаването.Благодаря

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    С какъв вид кошери работиш, защото е различно при ДБ и МК

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    Ами работя и с ДБ и МК. И за двата ме интересува как става този тънак момент с приемането на две майки.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    С МК е по-лесно правиш временна отводка над основното семейство като го разделиш със снеглерова табла. След като майката бъде приета отваряш мрежестите отвори на таблата за да се уеднакви миризмата и накрая сменяш таблата с ХМ решетка. За ДБ не мога да кажа Не работя с ДБ кошери.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    Да колега прав си с МК е лесна работа с ДБ търся някои да ми каже.А при МК зимуват ли две майки или остава една.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Всеобща практика при ДБ,е разделянето на кошера на две по вертикала.Таблата,разделящ а двете половини,трябва да е с двоен мрежест отвор поне 10/10 см.в средата.Двете половини са плътно изолирани от всички страни,както и самата прелка е разделена на две,дори и в различен цвят боядисана.Това е трудоемко,свързано с преправяне на кошера,и тук се вижда едно от предимството на ЛР кошер.
    Виж схемата на колегата Александров от първия пост,и ще се ориентираш.

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    Да вертикално разделяне но това си става два кошера в един.Отгоре ако се сложи ХР и после общи магазини няма ли да убият едната майка.

 

 
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •