Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 17 от 17 ПърваПърва ... 7151617
Резултати от 161 до 170 от общо 170
  1. #161
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Описаната технология е доста сложна. Изисква сериозно количество инвентар,а определено резултатите няма да са 200+ кг. от кошер. Преведеното книжле на Фарар съм чел няколко пъти и ми прави впечатление, че методите описани в нея както сега представения ни метод не са за нашите условия. Специално такъв подход към двумайчиното не съм имал и не мога да твърдя със сигурност, че няма да заработи така както е описано, но имам сериозни резерви. На всички които ще опитат УСПЕХ.

  2. #162
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Блазе ви, че четете. Аз още си съсипвам очите да търся word2010.
    На английски го отворих ама трябва да го превеждам.

  3. #163
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Блазе ви, че четете. Аз още си съсипвам очите да търся word2010.
    На английски го отворих ама трябва да го превеждам.
    Според мен не си загубил много. Не те виждам на платформата с кошер от 11 корпуса.

    По мои сметки Н=1770мм.

  4. #164
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    https://youtu.be/JWT_HH5clfM
    Виж го пък тоя.
    Пък аз ако стигна 100 кила на стационар, няма и да ги местя. За сега съм на 74.

  5. #165
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Превода е мой. Някой по-знаещ езика е добре да си каже мнението, може да съм сгрешил някъде.
    С уважение за труда, който си положил, за да го преведеш и още по-голямо уважение за това, че го качи тук и всеки може безплатно да го изтегли. Има някои неточности, но мисля, че тези които разбират от пчели ще ги разберат и няма да се объркат. Ако е начинаещ тогава може да му стане малка каша при четенето, но то ако начинаещ се опита да работи по този начин сигурно ще стане каша. Който не чете оригинала на английски, а само текста на български, ако има моменти които не разбира, може да ползва речник и да си ги уточни от оригинала на Фарар.

  6. #166
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Аз пък чух, че Европата е наредила в училищата и детските градини децата да получават лъжичка мед на ден. Както с “чашата мляко всеки ден“. До 2025г трябвало да стане в целия ЕС.

  7. #167
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Напред Фарара е слънце! Толкова мед, ко ша го прая.
    Толкова мед, НО! без толкова паша и без толкова инвентар, и без толкова работници - няма как да имаш, само с единия фарар и двете майки.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  8. #168
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    131
    Пчеларски район
    там край реката

    Презаписани файлове на статията за двумайчино отглеждане на семейства в PDF и .doc

    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Качвам статията на Клейтън Леон Фарар "Две-майчина колония - управление за производство на пчелен мед" на български и оригинала на английски. Картинките с подредбата на корпусите са в оригинала, понеже при преиздаването на статията през 1958 г. са объркали едната картинка, качвам отделно правилната от първото издание през 1946г. Статията е преиздавана няколко пъти със сравнително един и същи текст, с малки разлики.
    Ето ви преработени варианти на статиите записани в .doc и PDF
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  9. #169
    Наблюдател
    Регистриран
    31.08.2018
    Мнения
    2
    Цитат Първоначално публикувано от Петър Маринов - petermar Виж публикацията
    Ами нормално е да не е съгласен - лежака е един от най удобните за двусемейно и двумайчино отглеждане, а с ДБ се работи не по различно от корпусната технология.




    така изглежда Двусемеен ДБ. Понякога събирам две отводки в един плодник разделени с вертикална ХР - ефекта е че става медовик след 3 седмици и вадиш мед още същия сезон от отводките и то в пъти над едномайчино семейство без подсилване.

    Както Митко споменава по нагоре - в обилна или продължителна паша пчелните семейства отслабват и стават неспособни да усвояват следващи паши а някои дори да се възстановят. В този момент се налага подсилване и всеки е съгласен че това са помощните семейства - самата техника и технология всеки си избира един решава двумесейни, друг двумайчини, трети ползва помощните семейства за пило и обиране на летящите пчели. Аз лично ползвам и трите. В зависимост от целите ми за конкретното семейство.
    Извинявай за тъпите въпроси, но просто съм начинаещ. Та в този кошер имаш една майка и две семейства, между двата плодника имаш два магазина. Първи въпрос - ако имаш един работещ ДБ как въвеждаш второто семейство горе или долу, чрез отводка от първото семейство ли, и задължително ли е отводката да е от същата майка? Вторият въпрос, майката през магазините ли минава, за да снася или как става номера с пилото? И последен въпрос как се процедира след това при зазимяване на двусемеен кошер с една майка? Ще съм благодарен ако ми отговориш или други се включат!

  10. #170
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Защо не се напънеш и да прочетеш написаното от Фарар, ами искаш някой да ти обяснява точките и запетайките в пчеларството.

 

 
Страница 17 от 17 ПърваПърва ... 7151617

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •