Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 17 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 170
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Затова е и тази двойна мрежа,за уеднаквяване на миризмата,след което се поставя ХР.Свикнали веднъж с двата феромона,отделяни от майките,опасност няма,докато има паша.След това е възможно едната майка да изчезне.

  2. #12
    Потребител
    Регистриран
    07.11.2010
    Мнения
    72
    Да май ще ги направя двумайчини докато има паша после за зимата ще ги отделя с плътна преграда.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Здравейте,

    Много интересна тема и искам да се включа като задам няколко въпроса.

    Каква е ползата от гледането на 2 майки в едно семейство ЛР кошер ако се ползват само 2 корпуса за пило и 1 за магазин?
    Не се ли блокира майката така като има само 1 корпус в който да снася яйца?
    Ще се радвам ако някой разкаже повече за ЛР и ползите.

  4. #14
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov
    Здравейте,

    Много интересна тема и искам да се включа като задам няколко въпроса.

    Каква е ползата от гледането на 2 майки в едно семейство ЛР кошер ако се ползват само 2 корпуса за пило и 1 за магазин?
    Не се ли блокира майката така като има само 1 корпус в който да снася яйца?
    Ще се радвам ако някой разкаже повече за ЛР и ползите.
    Има си тема за ЛР кошери. Виж там. А за силно семейство 3 корпуса са малко.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    аз не питам конкретно за ЛР кошерите.
    Питам за ЛР какви са ползите за двумайчино отглеждане...темата е засегната за ДБ, а аз искам д аразбера повече за две майки в ЛР кошер.

  6. #16
    Извинявай. Грешката е моя. А целта е по-бързо дастигане на оптимална численост от пчели за главната паша. То важи за всички системи кошери, но при различните, техниката на работа е малко по-различна. Конкретно за ЛР е безумие да се работи с 2 майки, ако имаш на разположение само по 3 корпуса. Двумайчино пчеларство е много подходящо за райони с ранна главна паша. Ако главната паша е късна, то няма смисъл от него, ако целта е производство на мед. Ако произвеждаш отводки или пакети с пчели, то вече е друг въпрос.

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    няма проблем

    Относон отговора ти...да и аз мисля, че при мен (Петрохан) няма нужда от такова отглеждане на две майки...късна и продължителна ливадна паша - това имат семействата на разположение.....

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov
    да и аз мисля, че при мен (Петрохан) няма нужда от такова отглеждане на две майки...късна и продължителна ливадна паша - това имат семействата на разположение.....
    :D ти опитай,а после ела и кажи има ли,няма ли нужда wink;

    Тука ще ползвам цитат от друг форум,на колега от този форум - питам тука,защото забелязах,че там влиза много рядко,та:
    Цитат Първоначално публикувано от derventliev
    Двумайчините семейства се отглеждат по трудно в хоризонталните кошери (лежаците), тъй като двете майки са много близо една до друга, дори да има ханеманова решетка между тях. По време на паша малкото разстояние между двете майки почти няма значение, защото пчелите са заети с много друга работа. Но в момента в който приноса на нектар намали със сигурност едното семейство ще остане без майка. Майките не се избиват сами, дори да са от двете страни на решетката. Пчелите вършат тази работа. Те оставят майката с по силни феромони, в повечето случаи това е по младата майка. В такива случаи решетката се маха и семействата се обединяват напълно, и без това пчелите им са общи. При многокорпусната система всичко е по лесно.
    защо,как някой знае ли - а ако има собствен опит със лежак,ще е най-добре,че да обясни по-подробно.

    п.п.и макар да съм правил опити и то много успешни със ДБ,учудва ме метода който разглеждате тук (наистина не го бях чувал този начин за двумайчин ДБ) - аз си мислех,че точно това е метода със лежак,такива неща да разделям по вертикал ДБ не съм и пробвал.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    16

    Двумайчино семейство

    Колеги, поради стекли се обстоятелства(уловен рояк без да имам резервен кошер) се наложи да пробвам двумайчино семейство. В момента състоянието е следното. ЛР кошер с конфигурация- два корпуса над дъното за плодник на старото семейство, над тях Ханеманова решетка, над нея магазин(16 см)следва нова Ханеманова решетка и над нея корпус с рояка, който за 20 дни ми изгради 8 рамки, и вече е почти пълен с пчели( имам предвид до онзи ден до когато бяха отделени двете семейства с мрежа непропускаща пчели).От три дни кошера вече е едно семейство с две майки. Трябва да слагам нов корпус тази Неделя. Имам само 5 изградени рамки и смятам да поставя този корпус с тези 5 изградени рамки и още 5 ВО над магазина и под Ханемановата решетка. Правилно ли е и ако се наложи по нататък (дай боже) да слагам друг- къде да се слага?

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Пробвах като беше писал donboneti ама не стана.Пчелите си бяха избрали едната майка а другата убиха.Според мен без снеглерова табла няма да стане.Като почне главната паша отворяш и долните отвори и пчелите започват да налетяват във средния корпус и там да слагад нектара и така двете семейства трупат на едно място.Във Белене тези които пчеларстват със лежаци почти всички са със две майки.Примерно ако е лежака 18 рамков на 15 рамки е основното семейство тънка и плътна преградна дъска и на три рамки другата майка.Когато пчелите от трите рамки напълнят със мед и пило започват да на литат на основното семейство и там да складират нектара.Като се замисля май лежака ще излезе най на далавера за двумайчино семейство.

 

 
Страница 2 от 17 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •