Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 30 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 294
  1. #151
    Наблюдател
    Регистриран
    17.12.2010
    Мнения
    42

    Относно темата за преместване

    Здравейте колеги.Имам 12 кошера и искам да ги преместя на ново място което е на около 100-200 метра от сегашното.Моля за съвет кога мога да ги преместя и да няма проблеми със семействата.

  2. #152
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675

    Re: Относно темата за преместване

    Цитат Първоначално публикувано от lyub4eto
    Здравейте колеги.Имам 12 кошера и искам да ги преместя на ново място което е на около 100-200 метра от сегашното.Моля за съвет кога мога да ги преместя и да няма проблеми със семействата.
    Колега миналата година местих кошери на 500 метра.Ще ти кажа как можеш да го направиш,без да имаш особенни проблеми.Изчакай поне да цъфнат джанките.Една вечер местиш 11 от кошерите,като оставаш на старото място един който ти е най слаб.Премести го някъде в средата на мястото.Всички пчели които се върнат на старото място ще налетят в него.След месец можеш да го преместиш също на новоо място.Така ще изгубиш най-малко пчели и ще ти се засили и най-слабия кошер.Ако искаш можеш да оставиш и 2-3,според както прецениш.Аз местих 70 и оставих 7 на старото място.Бяха на умирачка,но след като се засилиха по този начин ми дадоха средно по магазин и половина мед.И ги местих май месец,не сега.Ако ти хареса идеята и ако имаш въпроси питай.

  3. #153
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И ние с колега направихме същото, бяха 7 и преместихме 5 - най силните, на 30 метра. Двата слаби, които останаха , дадоха задоволително стоков мед. След 10 тина дни 5 те възстановиха летащите си пчели. Но ако искаш по малко пчели да се върнат на старото място, сложи някакви клечки на прелките, но това ако ги преместващ при липса на летеж. Ако избереш първия вариянт - не те бърка, можеш и по време на летеж да ги преместиш , както направихме ние.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #154
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Здравейте колеги! Желая да преместя кошер на около 5 метра сега. Кошера е самостоятелно разположен. Тъй като ходя при пчелите само събота и неделя, местенето с по метър на ден ще се проточи много, а и кошерът е пълен с мед и тежи много. Идва ми една идея: Идната събота да извадя меда и да го местя през деня на всеки 2 часа с по метър? Надявам се, за два часа активно летене, пчелите да свикнат с новото място и аз да ги местя отново? Така за един ден кошерът би достигнал желаното място. Изчетох внимателно темата и наличните ми книги, но такъв начин на местене няма описан. Някой правил ли е подобен експеримент?

  5. #155
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    По-скоро през половин час с по 40 сантиметра. По книгите пише, че около 50 сантиметра е точността на навигационната система на пчелите, така че 40 сантиметра със сигурност няма да ги обърка. Освен това при скорост 30 km/h една пчела отива на паша на 3 км и се връща за 12 минути. Още 15 минути да се мота да събира прашец и общо стават около 25-30 минути на 1 полет. Това на теория. Ако тези цифри са верни, тогава наистина трябва през половин час на 40 сантиметра и нито една летяща пчела няма да се обърка.

  6. #156
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Васко ако кошера е сам или краен спокойно можеш,вечерта преди да върнеш магазинните рамки,да го изместиш.На другия ден ще се повъртат на старото място и до вечерта ще се кротнат.Незабравяй на входа да им сложиш някъкъв ориентир.

  7. #157
    Наблюдател
    Регистриран
    09.11.2010
    Мнения
    33
    Привет
    От цялата тема не разбрах колегите който местят кошерите ноември,декември или (зимата) кога го правят денем или вечер, и ако се местят денем излизат ли пчели когато се марда кошера дори и при лошо време???

  8. #158
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2013
    Мнения
    89
    Пчеларски район
    община Силистра
    Цитат Първоначално публикувано от bor4o111
    Привет
    От цялата тема не разбрах колегите който местят кошерите ноември,декември или (зимата) кога го правят денем или вечер, и ако се местят денем излизат ли пчели когато се марда кошера дори и при лошо време???
    Трябва да се избягва местене през зимата когато са на кълбо пчелите.
    "Човек е щастлив, когато е отпратил миналото, забравил злобата, не чака от никой нищо...

  9. #159
    Гледаш прогнозата и местиш. Аз миналата година така преместих 10 семейства късна есен, 15 дена се падна лошо време и нямах ядове. И да се облетят то ще е пред кошерите
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  10. #160
    Наблюдател
    Регистриран
    09.11.2010
    Мнения
    33
    Привет (:
    От цялата тема не разбрах лолегите който местят кошерите ноември,декември или (зимата) кога го правят денем или вечер, и ако се местят денем излизат ли пчели когато се марда кошера дори и при лошо време

 

 
Страница 16 от 30 ПърваПърва ... 6141516171826 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •