Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 30 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 294
  1. #141
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2012
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    Варна
    Аз смятам рано напролет, примерно 1-10 март, ако температурата е около 10 градуса да преместя няколко семейства на 1-2 км разстояние. Ще видим дали ще се върнат на старото си място.

  2. #142
    Наблюдател
    Регистриран
    07.03.2013
    Мнения
    32
    Първо, здравейте!
    Предстои ми да пренасям едни отводки (от края на май месец)на 40 километра разстояние. Интересува ме вие как бихте постъпили при пренасянето, така че да се извърши възможно най-благополучно. Освен това може ли да се обединят по 2 отводки в кошер само за превоза и ако да, как вие бихте постъпили. До сега съм пренасял много семейства, но това ще ми е първото местене на отводка, която си купувам. Мерси за отговорите ви предварително

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Местиш си го по същия начин както си ги местил досега. Само че уплътни корпусите, така че ако са по малко рамките, да не се разместят и изметнат и да се свлекат и да се смачкат пчели и майката. Аз имах такъв проблем.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #144
    Наблюдател
    Регистриран
    07.03.2013
    Мнения
    32
    А само по една отводка ли мога да сложа в кошер. Ще са само на 4 рамки. Говоря за ДБ 10?

  5. #145
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Можеш и по две отводки, но трябва да разделиш плодника на две с ветикална преграда и то доста плътна отвсякъде. И покривни табли плътни за всяка половинка. Можеш също да направиш следното, слагаш 4-те рамки с пчелите и майката в едната половина, после слагаш преградната дъска обвита с два три слоя вестници и вестници отгоре да покриват четирите рамки, от другата страна на преградата слагаш другите 4 рамки и още една празна рамка и така. Абе сложна работа.
    Преди 3 години си купих отводки от 200 км и колегата си беше направил сандъчета и си ги пренесох с тях и му върнах сандъчетата след време. Ако можеш потърси евтини сандъчета от фазер и си ги пренеси с тях, е зависи и от бройката.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #146
    Наблюдател
    Регистриран
    07.03.2013
    Мнения
    32
    Май ще са си по една отводка в кошер А ако е една какъв съвет би ми дал. Аз си имам моя си представа, но повечко опит не вреди.

  7. #147
    И в друга тема съм го казвал, няма по-лесно от пренасянето на отводки в кашончета. Леки са, хубаво се уплътняват вътре рамките, малко отвори за въздух, повече тиксо по кашона и си готов. В лека кола можеш да събереш по 10-15 наведнъж, в джип доста повече.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  8. #148
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Да, колегата ти е казал лесен вариянт. Но ако се налага в цели корпуси да ги пренасяш, вземи преградни дъски или празни сковани рамки и подреди плътно четирите рамки до една от стената на корпуса и до тях сложи някоя празна рамка и я закови с две пирончета да стане нещо като стопер за другите да не се усучат и клатят по нреме на транспорта. Аз така бих направил. Като ги свалиш кошерите, остави ги 20-на минути да се успокоят пчелите и тогава им отвори прелките. Ако има някакви мрежести отвори, не ги затваряй.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #149
    Цитат Първоначално публикувано от Pchelaar
    Май ще са си по една отводка в кошер А ако е една какъв съвет би ми дал. Аз си имам моя си представа, но повечко опит не вреди.
    Ако ще го правиш така. Слоги питите по средата, а от двете им страни, допълни с празни рамки и ако е необходимо и някакви клинчета, за да не мърдат. Затваряш всички отвори от които могат да излизат, но отваряш вентилационните, ако има такива, и си готов.

  10. #150
    Наблюдател
    Регистриран
    07.03.2013
    Мнения
    32
    Мерси за предложенията на всички ви. Определено помогнахте да си реша как да се случат нещата.

 

 
Страница 15 от 30 ПърваПърва ... 5131415161725 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •