Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 28 от 30 ПърваПърва ... 182627282930 ПоследнаПоследна
Резултати от 271 до 280 от общо 294
  1. #271
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    А когато е жега и висят „на брада“ не им ли намалява работоспособността?
    За какви бради говориш, при мен почти няма пчели да вентилират. Проблем с жегите имат само отводките във военните сандъци, но се стремя да не ги държа много време в тях.

  2. #272
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Тъй де тъй в жегите мед.растителност спира отелянето на нектар и пчелите няма какво да събират и за да не пречат на домошарките да вентилират се трупат на брада.По друг начин стои въпросът със брадите,когато става въпрос за роене.

  3. #273
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Ако не знаеш пчелите не стоят "на брада" от жегите ,а поради безработица .
    А може би ти подсказват да си нагласиш празна тръвна

  4. #274
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    11
    Един познат продаваше имот,купен преди 6 месеца(нещо не му харесвал).В имота имаше кошер с пчелели.Новите собственици не го искаха в двора и ние го взехме и го закарахме на село.Това се случи през края на януари.Кошера беше в лошо състояние и решихме да го сложим на завет пред къщата.Като взех да чета какво да правя с кошера се натъкнах на това,че за да го преместя,това трябва да става с по половин метър.Искам да ги преместя и в нов кошер.Новия е купен и боядисан,чакам хубаво време.Под нашата къща има двама комшии които гледат пчели.Могат ли моите да избягат при тях ако им сменя кошера и им скрия стария.В главата ми е голяма каша.Един ми казва намажи новия кошер с маточина,но нея сега я няма.Друг ми казва намажи с лук.Трети ми казва с нищо не мажи.Не мога да намеря информация,ще ви бъда благодарна ако помогнете.

  5. #275
    Няма от какво да се притесняваш. Слагаш новия кошер на мястото на стария и преместваш в него рамките с пчелите. Стария го махаш и толкова.

    А относно преместването, зависи на какво разстояние ще е. Има различни варианти.

  6. #276
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    При смяната на кошера от един вид с друг няма да загубиш нито една пчела, ако новия кошер е на същото място като стария. След това изчакай известно време (напр. 1-2 седмици) и тогава можеш да започнеш постепенно да местиш кошера към новото му място. Това с 50 сантиметра на ден е вярно само ако кошера се намира в пчелин с десетки други кошери около него. Ако кошера е самотен в двора на къщата, можеш да го местиш и с по 2-3 метра на ден. Местил съм и по 5 метра самотни кошери и пак пчелите си ги намират.

  7. #277
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Имам въпрос.
    Някой местил ли е кошер през зимата?
    Искам да премествам кошери на повече от 10-20 метра, не само по хоризонтала, но и по вертикала. От втория етаж на плевнята към земята или обратно. При това преместване ще се промени и направлението на прелката. Тъй като това няма как да стане през активния период, се замислих, дали не е възможно да направя преместването през зимата. Идеята е, кошерите да се преместват през декември или през януари, когато времето е студено, и пчелите не летят. Примерно 2 седмици без облитане и ги местя.
    Но, прочетох, че колкото е по студено, толкова по-дълга е паметта на пчелите. Не знам дали е вярно, та питам, някой правил ли е такова преместване през зимата?

  8. #278
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Няма да имаш проблем и със 100 метра да го преместиш. При облитанията пчелите ще маркират новото място, защото не ходят на далеч от кошера, а се въртят близо около и над него. Така създават и спомени за новата локация (все едно са новоизлюпени).

  9. #279
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Най-лошото, което може да се случи на един преместен кошер, е да си загуби старите пчели. Каква е ползата от тях сега пролетта? Ами носят прашец и нектар. Ако ти обилно храниш с питки с прашец и им даваш захарен сироп (нектар), то тогава загубата на старите пчели няма да създаде кой-знае колко голям проблем. Най-много леко да се забави развитието на семейството, но ти ще компенсираш с обилно хранене (сироп и прашец) и със стартовит.

    Та по пътя на тази логика аз бих рискувал да хвана цялата група кошери и едновременно да ги преместя на друго място в двора. Старите пчели ще се лутат час-два на старото място и после постепенно ще разширят кръга на търсене и ще си намерят кошерите на новото място. Голяма част от тях ще се ориентират по миризмата и ще намерят верните си семейства. Останалите ще се разпределят по случаен начин. Дори и някое семейство да остане с по-малко стари пчели, ти ще компенсираш с питки с прашец и течен сироп.

  10. #280
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    При местене пчелите излизат на прелката и започват да вентилират(феромони). Стават агресивни понякога и трябва да се внимава. Никакво местене сутрин в 3 часа, никакво пръскане с дезодоранти и подобни глупости.
    Преди два дни местих семейство в нов кошер и нямах никакви проблеми освен рамките с горна летва 475-8мм.
    Слагаш новия кошер пред стария, вадиш рамките и ако можеш гледаш дали си взел майката.(бърз преглед с очи от двете страни на всяка рамка-максимум 2-3 сек)
    Ако има пчели в стария, то просто ги изтръскваш пред новия кошер. Стария се маха оттам и се скрива от пчелите. Входа се оставя отворен и не се стеснява. Ако видиш пчели да вентилират на прелката, а други да оглеждат кошера, то всичко е наред. Ако цялото семейство излезе на прелката - дано си си вързал здраво обувките, че ще се бяга след тях. Вече има пило и пчелите не са склонни да го изоставят.
    След 10-15 мин стесняваш входа до нужното и според силата на семейството.
    Захарен сироп в хранилката казват, че помага, но нямам наблюдения. Въпреки това слагам.
    Всичко това става в рамките на 2-3 мин максимум, но ако е топло времето няма нужда да бързаш чак толкова.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 28 от 30 ПърваПърва ... 182627282930 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •