Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 16 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 156
  1. #21
    Потребител
    Регистриран
    11.12.2010
    Мнения
    84
    Чудя се как са оцелели пчелите 100 милиона години или може би са си садили цвекло и после са си рафинирали захар че да избутат зимите?

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Нама нищо чудно. Не е имало пчелари дето да им обират запасите.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от dvidenov
    Чудя се как са оцелели пчелите 100 милиона години или може би са си садили цвекло и после са си рафинирали захар че да избутат зимите?
    Колега,веднъж ще се случи да зазимиш на недоброкачествен мед/рапица,резене,мана/ и ще си промениш мнението като видиш как се одрискват и как вместо да ги разширяваш напролет,ги свиваш всеки път.аз също бях на твоето мнение,но не е така!Разбираш го в много тежки зими като миналата.Все пак,всеки си има глава на раменете и сам си решава.

    А за тези 100 милиона-там става въпрос за отцеляване,не за печалба.Там природата си знае работата!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от Farar
    Колега,веднъж ще се случи да зазимиш на недоброкачествен мед/рапица,резене,мана/ и ще си промениш мнението като видиш как се одрискват и как вместо да ги разширяваш напролет,ги свиваш всеки път.
    Подкрепям с две ръце!
    Веднъж направих грешката да не подхранвам със захарен сироп есента и повече не мисля да я повтарям. Нека, който иска да си пее песента, че по-добра храна от меда за пчелите няма. Аз няма да припявам. wink;

  5. #25
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Не забелязвате ли че от както рапицата навлиза, смъртността на пчелите расте?

  6. #26
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Не.От теб го чувам. Напротив ,откакто се сее добивите и развитието на пчелите се увеличават значително без да се оплакват пчеларите с рапицова паша от загуби и зимна смъртност.Да се свързва рапицата със зимната смъртност е меко казано несериозно,причините може да са от субективен характер.Въз основа на какво градиш тези свои наблюдения колега?

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Рапицата е пълен берекет на мед и на пчели.Ако я няма,трябва да храниш!Как е възможно хора които се имат за пчелари да казват че не я искат?!ЕЕЕ,наистина разбутва спокойствието на неделните пчелари,но аз не съм от тях и дано всяка година да ми сеят.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  8. #28
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Цитат Първоначално публикувано от Farar
    Рапицата е пълен берекет на мед и на пчели.Ако я няма,трябва да храниш!Как е възможно хора които се имат за пчелари да казват че не я искат?!ЕЕЕ,наистина разбутва спокойствието на неделните пчелари,но аз не съм от тях и дано всяка година да ми сеят.
    Ето това мнение ми хареса ,личи си професионализма !Огромна грешка правят някои пчелари като разширят гнездата с корпуси и магазини максимално и считат че въпроса е решен и остава само да подготвят центрофугите и тенекиите.Макар че проблемите оттам започват wink;след тях следва и роенето ..че и зимуването...Оттам и негативното мнение относно рапицата.
    Farar

    Treтирането и отравянията са обект на друга тема ,която важи за всички култури.

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от Spens
    Цитат Първоначално публикувано от Farar
    Рапицата е пълен берекет на мед и на пчели.Ако я няма,трябва да храниш!Как е възможно хора които се имат за пчелари да казват че не я искат?!ЕЕЕ,наистина разбутва спокойствието на неделните пчелари,но аз не съм от тях и дано всяка година да ми сеят.
    Ето това мнение ми хареса ,личи си професионализма !Огромна грешка правят някои пчелари като разширят гнездата с корпуси и магазини максимално и считат че въпроса е решен и остава само да подготвят центрофугите и тенекиите.Макар че проблемите оттам започват wink;след тях следва и роенето ..че и зимуването...Оттам и негативното мнение относно рапицата.
    Farar

    Treтирането и отравянията са обект на друга тема ,която важи за всички култури.


    1000 пчелари - 1000 технологии

  10. #30
    Автор
    Регистриран
    27.01.2012
    Мнения
    139
    Цитат Първоначално публикувано от павликянин
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Рапицата си е добър медонос и самото растение не е виновно за нашите неволи. По-точно проблема е в третирането на посевите. най-голяма смъртност се регистрира по време на нерегламентираните пръскания на рапицата с инсектециди с голям карантинен период, както и не спазването на изискванията на наредба 15 от страна на арендатори и полевъди. Не растението е виновно. Виновна е човешката глупост.
    Колеги, при всяко пръскане, което не е проведено по Наредбата, сезирайте районна прокуратура. Деянието е квалифицирано като престъпление по НК - член 216: "Чл. 216. (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който унищожи или повреди противозаконно чужда движима или недвижима вещ, се наказва с лишаване от свобода до пет години." Пчелите са движими вещи. Важно е да се действа веднага и писмено да се иска извършване на неотложни следствени действия за събиране на доказателства.
    Отделно от действията (или бездействията) на прокурора имате право на иск за претърпени вреди и пропуснати ползи.
    Павликянин -гледам че си в час със съответните алинеи и точки-назови колега в годините някой който да е осъдил за имуществени вреди арендатор???Аз не знам какво е приоритетното ти занимание ,в първите ти постове си мислех че си лекар ,сега везните клонят към адвокатското съсловие чета отдалече навсякъде но досега из медиите не се споменава за осъден и заплатил .Добре ще е ако се нагърбиш с тази задача.

 

 
Страница 3 от 16 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •