Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 16 ПърваПърва ... 513141516 ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 156
  1. #141
    Потребител
    Регистриран
    10.05.2014
    Мнения
    51
    Пчеларски район
    Троян
    При сегашните цени на захрта от 2.19 до 2.78 лв. за килограм на едно пчелно семейство са му нужни между 5кг. и 15 кг. в зависимост от силата и какво е събрало. Ако е отводка и трябва да стане на кошер ги брой 15 кг. И сега идва математиката 15 х 2.50 лв. = 37.5лв. При цена на меда 12 лв. за килограм са 3 кг. мед. Ако неможеш да извадиш на следващата огдина от едно семейство средно 10 кг. мед наистина по добре си купувай. Но при 10 кг. средно мисля, че сметката се връзва.
    Аз си ги смятам 50 лв. са разходите за издръжка на едно семейство за година. Това са за храна, лекарства, рамки и основи. Средно 50 лв. или 4-5 буркана мед.

  2. #142
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Има ли някакъв риск за пчелите, ако им дам повече от необходимия апиинверт? Това ще го направя в края на октомври, когато е време, майките да преустановят яйцеснасянето и въпросът за свободни килийки за яйцеснасяне няма да е актуален.

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Има ли някакъв риск за пчелите, ако им дам повече от необходимия апиинверт? Това ще го направя в края на октомври, когато е време, майките да преустановят яйцеснасянето и въпросът за свободни килийки за яйцеснасяне няма да е актуален.
    Свободни килийки за яйце снасяне няма да е актуален ама въпроса за празни килийки да се греят пчелите ще е актуален.И от какъв зор ще чакаш чак края на октомври да ги запасяваш

  4. #144
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Свободни килийки за яйце снасяне няма да е актуален ама въпроса за празни килийки да се греят пчелите ще е актуален.И от какъв зор ще чакаш чак края на октомври да ги запасяваш
    А аз искам да попитам, защо трябва да се запасяват пчелите изкуствено, понеже вече 5-6 години не мога да си го обясня. Аз отначало по инерция ги хранех със сироп, Обаче винаги е имало мед по питите и октомври месец махам по една-две пити с мед. Последните две години въобще не ги подхранвам есента и преди това, тъй като винаги са имали достатъчно мед. И пак пролетта имат достатъчно много мед. Меда при мен намалява чак края на февруари началото на март. Пиша го просто защото това което наблюдавам не е това което пише по книгите. Обяснявам си го с това че климата се е променил изцяло към по-топъл в сравнение с тежките зими преди 20-30 години, когато са писани книгите.

  5. #145
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Свободни килийки за яйце снасяне няма да е актуален ама въпроса за празни килийки да се греят пчелите ще е актуален.И от какъв зор ще чакаш чак края на октомври да ги запасяваш
    За да не им ограничавам свободните килийки за яйцеснасяне, когато все още може да са им необходими.

  6. #146
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    За да не им ограничавам свободните килийки за яйцеснасяне, когато все още може да са им необходими.
    На теория а вероятно и на практика това късното яйцеснасяне не е много на хубаво.Знам, че си на студено и им трябва повечко запас но все пак една пита е да кажем поне 3кг. и на едно семестево му трябват 5-6пити хайде 7 то тогава останалата част не е ли достатъчна за яйцеснасяне и при положение, че трябва празни килийки да се захване зимното кълбо.

  7. #147
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    74
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    А аз искам да попитам, защо трябва да се запасяват пчелите изкуствено, понеже вече 5-6 години не мога да си го обясня.
    Като цяло това се отнася за пчелари, които оставят по- малко запаси от мед.

  8. #148
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    107
    В тази връзка, какво означава малко количество мед, аз ги зазимявам на 7-8 пити, медът се равнява на около 3-4 пълни пити, и слагам питка от горе, това според мен трябва да им е достатъчно, или съм в грешка.

  9. #149
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    676
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    В тази връзка, какво означава малко количество мед, аз ги зазимявам на 7-8 пити, медът се равнява на около 3-4 пълни пити, и слагам питка от горе, това според мен трябва да им е достатъчно, или съм в грешка.
    Аз не разбирам, ама ти май си оставил достатъчно мед. Сега въпроса е следния, защо оставаш питка ? То по тази логика, защо не оставим цяла пита отгоре на рамките която да е по цялата ширина и да е да кажем няколко килограма 5-6 ? Точно това не разбирам с тези питки и подхранвания. Аз съм го правил и все повече го изключвам. Само напролет слагам, за да има развитие. Ама винаги съм се чудел, защо почти не пипат твърдата храна отгоре и много пъти съм я махал след един месец. Само много силни семейства я взимат напълно, развиват се супер бързо и докато се усетя изрояват ... Може би тези неща са само за големите специалисти , които знаят как да контролират семейството и винаги да е максимално развито за главните паши и да дават много мед.

  10. #150
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    107
    Слагам еднокилограмова питка отгоре на питите за мое успокоение , не мога да сложа пет-шест килограмова, понеже нямам достатъчна височина между питите и дъските под капака, аз зазимявам без магазина от горе, работя с ДБ12 рамков, не смея да ги оставя само на мед, че ако стегне зимата с много ниски температури, ще имат храна над главите, до сега винаги са ми ги изяждали питките на 80-90%, а останалата храна я събирам и им я връщам на сироп през пролетта, дали го правя правилно, не знам, за това и питам.

 

 
Страница 15 от 16 ПърваПърва ... 513141516 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •