Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 156
  1. #41
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от apis_59
    КОЛЕГИ,нов съм в занаята и може би за това миналата година загубих1/2 от семействата си.Имам около 10-15 пити пълни с мед от тях.Въпросът ми е може ли да се дадат на по-слабите на мед семейства за допълване запаса за зимата?Питите са съхранени добре и меда в тях не е вкиснат.
    Зависи какъв е меда по рамките и дали е от здрави семейства!?Само да не е меда от рапица или резене!?
    1000 пчелари - 1000 технологии

  2. #42
    Наблюдател
    Регистриран
    24.05.2012
    Мнения
    7
    здавейте някий би ли ми казал какъв заместител на прашец да ползвам При мен е суша Пили няма Сиропа не помага

  3. #43
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    3
    Днес направих пълен преглед на семействата и установих, че в нито едно от 10 семейства няма никакво пило, ни прясно, ни запечтано.Майките са маркирани и лесно ги видях.Спрели са да снасят, но не знам защо? Семействата към момента са с много пчела, но до зимата има много време.Тука от 3 месеца не е паднала капка.Семействата имат мед вижда се и пращец, имаше и пресен нектар на по 1-2 пити, предполагам от тютюна.Кошерите са ДБ, не че има значение.Подхранвах семействата с по 500 гр.сироп през 5-6 дена след средата на август.Каква може да е причината и какво мога да предприема?

  4. #44
    Цитат Първоначално публикувано от erolff
    Днес направих пълен преглед на семействата и установих, че в нито едно от 10 семейства няма никакво пило, ни прясно, ни запечтано.Майките са маркирани и лесно ги видях.Спрели са да снасят, но не знам защо? Семействата към момента са с много пчела, но до зимата има много време.Тука от 3 месеца не е паднала капка.Семействата имат мед вижда се и пращец, имаше и пресен нектар на по 1-2 пити, предполагам от тютюна.Кошерите са ДБ, не че има значение.Подхранвах семействата с по 500 гр.сироп през 5-6 дена след средата на август.Каква може да е причината и какво мога да предприема?
    И при мене не валяло 4 месеца ама има пило .Малко е ама има .Сега им давам сироп със Нозестат профилактично и още снасят. Твойто положение ми се струва сериозно зле sadsmile; Някой компентентен да даде мнение.

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от apis_59
    КОЛЕГИ,нов съм в занаята и може би за това миналата година загубих1/2 от семействата си.Имам около 10-15 пити пълни с мед от тях.Въпросът ми е може ли да се дадат на по-слабите на мед семейства за допълване запаса за зимата?Питите са съхранени добре и меда в тях не е вкиснат.
    Освен да е качествен меда, в смисъл годен за зимуване, да не е кристализирал или неподходящ вид, виж дали няма диарични петна по питите. Ако е с петна мисля, че не трябва да го даваш. Прочети за дезинфекция на такива пити и я направи, ако има такива петна и решиш да ги даваш.
    Ако е кристализирал меда, може да се подхранва с тях по друго време /пролетта/, но не да се оставят за зимуване.

  6. #46
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Цитат Първоначално публикувано от ingivo
    Ето какви ги върша аз. 28.08 - 01.09 - 04.09 Три пъти през три дни сироп 1:1 около 400-500 мл на сем. с нозестат за профилактика на нозематозата след 6-7 дни пак 09.09 -12.09-15.09 и край със сиропа .
    Защо да не им даваме храна след 15.09? Не е ли по- добре да им се дава постоянно докато времето позволява?
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  7. #47
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    За да не се изтощават младите пчели, които трябва да презимуват, с преработка на сиропа или храната.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    При мен основните семейства не отглеждат пило, макар че носят прашец. Иначе майките продължават да снасят яйца, но пчелите ги чистят. Пчелите си знаят работата и не е нужно да ги караме да гледат повече пило при тези условия тази година. По добре да почиват и да чакат зимата. Интересно, вкарват пресен нектар. Отводките продължават с отглеждането на пило. Пчелите си знаят работата.
    Котларски предупреди в последния брой на в-к Пчели, че пчелите доста по рано ще спрат да отглеждат пило тази година, заради сушата. И така и става.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от Драгошинов
    За да не се изтощават младите пчели, които трябва да презимуват, с преработка на сиропа или храната.
    Да, точно така. След 15 ти септември вече трябва да се преустанови храненето, защото зимните пчели ще трябва да преработват захарта. Можеда се храни с инвертиран сироп, но не по късно от края на септември, защото след това пчелите не могат да запечатват килийките с восък. Също така и отглеждането на пило изтощава доста пчелите.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Не е проблем ако не запечатат инвертирания сироп. За разлика от меда той не прокисва.Аз по принцип инвертирания сироп го давам доста късно -в средата на октомври.

 

 
Страница 5 от 16 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •