Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 16 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 156
  1. #31
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77

    подхранване преди зазимяване.

    Здравейте колеги нов съм в занаята, досега съм бил калфа но тази година сам се грижа за пчеличките. Та искам да попитам дали правилно се боря тази есен. Какво съм направил засега.
    На 25.07 извадих всичкия мед като освободих място за снасяне на яйца около 3-4 пити от плодника и от тогава подхранвам през ден по около 200-300 грама рядък сироп.
    Сега като ги преглеждам пчеличките имат около 2-3-4 пити с пило, като забелязвам че няма много мед в плодниците. Около пчелина всичко е изгоряло няма принос на нектар, въпреки че съм близко до р. Осъм, пчелите са все на поилката.
    Третирал съм за варотоза.
    Та въпроса ми е да им дам ли малко по гъст сироп сега около 2-3 кг захар на семйство или да изчакам и да им го дам в началото на септември до 10-15 когато трябва да махам лентичките.
    Много лоша година е в моя пчелин не е валяло цяло лято.
    Другото което искам да попитам имам около 5-6 роячета в малки кошерчета ДБ 7 рамкови, нали ще могат да изимуват в тях че няма да има време да има правя 10 рамкови а и те няма да могат да се развият сигурно на повече от 5-6 рамки. С тяха малко надцених свободното си време за дърводелски подвизи. Та как мислите ще остискат ли зимата?

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И на двата ти въпроса - ДА. Не се притеснявай. Постъпи така както си го замислил и го споделяш във въпросите си.
    Сега подхранвай за пило, след седмица за запасяване.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #33
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Така и мисля да направя да подхранвам сега за пило и след в периода 5-10 септември преглед и ако е нужно по сериозно подхранване.

    Благодаря на колегата за отговора

  4. #34
    Ето какви ги върша аз. 28.08 - 01.09 - 04.09 Три пъти през три дни сироп 1:1 около 400-500 мл на сем. с нозестат за профилактика на нозематозата след 6-7 дни пак 09.09 -12.09-15.09 и край със сиропа .Лентичките за акара са вътре.Като спре пилото окс.киселина в междурамията чрез напръскване и гледам някъква твърда храна има против вароатоза която се дава в същия период. Притеснявам се обаче за количествато на храната на някои от семействата .Нямам пити с мед които да им дам . При окончателното зазимяване как и какво да им налея в празни пити.Инвертен сироп нямам и няма да мога да направя тъй като нямям мед . Има ли някъква готова течна храна която мога да налея в празни пити и да им я дам при окончателното зазимяване?

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    "Апиинверт".

  6. #36
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    "Апиинверт".
    Благодаря ти! В хранилките ли да им го сипвам или направо да напълня в пити?
    п.п. Той склада ми е под носа ,аз живея в Люлин.

  7. #37
    Цитат Първоначално публикувано от vanHanegem
    "Апиинверт".
    само информативно, цената каква е

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Не е нужно да се налива в пити - времето все още е топло(даже горещо). Цената е 2.40 лв./кг.

  9. #39
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от ingivo
    .... някъква твърда храна има против вароатоза която се дава в същия период. Притеснявам се обаче за количествато на храната на някои от семействата .Нямам пити с мед които да им дам . При окончателното зазимяване как и какво да им налея в празни пити.Инвертен сироп нямам и няма да мога да направя тъй като нямям мед . Има ли някъква готова течна храна която мога да налея в празни пити и да им я дам при окончателното зазимяване?
    Има време до 15 септември!Сега ги храни!Какво чакаш?Дай им през ден по 700-800мл по гъстичък сироп/1,5 захар-1 вода/ и готово.След 15 септември не трябва да се дава нищо освен мед.Питките ги приготви за февруари колега.
    1000 пчелари - 1000 технологии

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    17
    КОЛЕГИ,нов съм в занаята и може би за това миналата година загубих1/2 от семействата си.Имам около 10-15 пити пълни с мед от тях.Въпросът ми е може ли да се дадат на по-слабите на мед семейства за допълване запаса за зимата?Питите са съхранени добре и меда в тях не е вкиснат.

 

 
Страница 4 от 16 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •