Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 16 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 156
  1. #121
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    @Бърз
    Този Кас изглежда интересен, но за направата са нужни твърде специфични продукти и брани при специални условия. Няма как да го направя това и то сега.
    Относно храненето с големи количества сироп. Има логика в това, което си написал. Обаче мен ме притеснява, че такова голямо количество сироп може да вкисне при тези високи температури. То и сега тези 300-400 мл, които им сипвам през ден, не ги вземат напълно, а какво остава за 4-5 литра. Може би в по-хладни дни това може да се направи, но в жегата не бих рискувала да давам цели литри...
    Здравейте колега.
    Не съм компетен да давам безапелационен съвет, а само кое чел от по опитни хора и малко от своя скромната практика.
    1. Съставките от КАС-81 взимам от билкова аптека (защото мързелив да събирам)
    2. Един колега от Латвия, в своя клипче, споделя за начин по коя захранва. Също мързеливец )) и да не разхожда два пъти на пчелина, кога слага пчелогонка под медени надставки, слага хранилка с сироп (с слама). Пчели заминават в плодник и взимат сироп. Казва - "Нямал такива семействата, кои нямат сила да взимат 5 литра за 2-двата денонощния. (веднага след последната паша!) https://m.youtube.com/watch?v=Vx071dkpWUg (на 20:39)
    *Става дума - да обърнете внимание на достатъчна ли сила Вашите пчелни семейства, за зима.
    3. Относно вкисване на сиропа. Специално направени хранилки нямам. Пластмасови (700 мл.) тавани хранилки, за мен, голяма играчката - използвам само за билкови стимуланти (150-200 мл) наведнъж, на пролетно развитие (вече искам да пробвам външните, бургаски). Миналата годината захранвал с кофите (обърнати с надупчени капаци) - удобно, обаче БАВНО и остатъци на сироп вкисват. В 2013-15 години захранвал с торбички (за боклуци) - нищо не вкисва и БЪРЗО )) взимат сироп. Тази година (следваща седмица), пак продължавам захранвам с тези пакети. https://youtu.be/UUeLFaJl_88
    Успех!

  2. #122
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Здравейте колега.
    Не съм компетен да давам безапелационен съвет, а само кое чел от по опитни хора и малко от своя скромната практика.
    1. Съставките от КАС-81 взимам от билкова аптека (защото мързелив да събирам)
    2. Един колега от Латвия, в своя клипче, споделя за начин по коя захранва. Също мързеливец )) и да не разхожда два пъти на пчелина, кога слага пчелогонка под медени надставки, слага хранилка с сироп (с слама). Пчели заминават в плодник и взимат сироп. Казва - "Нямал такива семействата, кои нямат сила да взимат 5 литра за 2-двата денонощния. (веднага след последната паша!) https://m.youtube.com/watch?v=Vx071dkpWUg (на 20:39)
    *Става дума - да обърнете внимание на достатъчна ли сила Вашите пчелни семейства, за зима.
    3. Относно вкисване на сиропа. Специално направени хранилки нямам. Пластмасови (700 мл.) тавани хранилки, за мен, голяма играчката - използвам само за билкови стимуланти (150-200 мл) наведнъж, на пролетно развитие (вече искам да пробвам външните, бургаски). Миналата годината захранвал с кофите (обърнати с надупчени капаци) - удобно, обаче БАВНО и остатъци на сироп вкисват. В 2013-15 години захранвал с торбички (за боклуци) - нищо не вкисва и БЪРЗО )) взимат сироп. Тази година (следваща седмица), пак продължавам захранвам с тези пакети. https://youtu.be/UUeLFaJl_88
    Успех!
    Правите ли дупки на торбичките? Във видеото не видях да ги пробиват.

  3. #123
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    За 20 дни-по 450 яйца=9000=2 рамки с пило или 1 от летва до летва.Че това го правят и без подхранване...
    Здравейте колега.
    Намерих в тази статия http://nbps.press.bg/br27/2.htm
    "... основната задача след медосбора е да се вземат мерки за усилено есенно развитие на семействата, така че те да имат пило на поне 6-7 пити...
    ...колкото по - рано след главната паша започне подхранването, толкова ефекта е по-добър...
    ...Подбудителното подхранване се прави в продължение на 20-30 дни и не бива да продължава до късно през есента, а трябва да приключи 30-35 дни преди последното облитане на пчелите...
    ...само младите и излюпените през август, септември и октомври пчели ще презимуват успешно....
    ...есенното подбудително подхранване дава добър ефект само при следните условия:
    1.запаси мед - не по -малко от 8-10 кг.
    2. минимум 2-3 пити с цветен прашец..."

    И в втората десетдневка на октомври, като резултат, трябва да имамеза основни семейства:
    "...кошерите Дадан-Блат трябва да имат 8-9 пълни междини с пчели...
    "...многокорпусните (10 рамкови) на два корпуса като в горния корпус трябва да има повече мед..."
    ...мед не бива да бъде по-малко от 16 до 18 кг на семейство.(ако повече от 20 кл.+ пити с прашец, то на пролет развиването на пило става БЕЗ връзка с времето)*предишна статия*

    Освен това, след втората половина на октомври, препоръчително, ИЗОБЩО не трябва да има пилото в кошера, до начало/средата на февруари...

    Може да направим извод - сега имаме трите основнити "точки"за благополучно презимуване(грубо):
    1. Август - захранваня (побудителни + основните)
    2. Септември - третиране, контрол на преработен/запечатан сироп, в края на месец - ограничаване на майка за снасянето.
    3. Октомври - контрол на последното/основно излюпено пило и подреждане на плодника.

    Ела колега/колеги да се споделим с опит/предложения, предметно по "точки".

  4. #124
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от malkia.sandanski Виж публикацията
    Правите ли дупки на торбичките? Във видеото не видях да ги пробиват.
    Не, няма нужда. Пчели лесно прогризват пакет. Не е лошо да малко невелирате кошер, да евентуално не тече, ако случайно направили дупка от страната. И колкото възможно по малко да остане въздух в пакетите, кога завързате. Да не се притеснявате, правите по 1.5 - 2 литра пакет. (2-3 пакета слагате, след три дена проверите) Излиза много евтино, само малко навик трябва. Като започнат да бавят пчели - това вече "нахранени" )) Само да имат после време (2-3 седмици) за хубаво преработване и запечатване на сироп. И ако не искате да всички млади пчели в това участват (губят ензими от тяло пред зимата), то трябва да приключите с захранване до края на август.
    *Пакетчета работят, проверено.
    ...и още нещо - ако не искате после да псувате на проиводитела за торбички, взимите по голяма/дълга (обикновени за буклуци от СВА). Кога накъсате/пригответе, на един конец един възел, исплакните с вода кофичка (да не прилепват торбички) наливане до 2 литра, истисквате въздуха и завързвате втория конец. После смело слагате направо на рамки. За три години при мен само два пъти късали торбички над кошери (наливал по 4 литра). Нищо - никой ни загинал (мрежестия дъна), само под кошера подсипах малко пясок, да не стане кражба.

  5. #125
    Потребител
    Регистриран
    13.09.2016
    Мнения
    91
    Здр, да питам и аз. Кошерите ми са на 9 рамки и са пълни с мед в плодника, едно 50-60 процента всяка пита, някои и повече. Това дали ще им е множко или да си ги оставя така?

  6. #126
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Обаче има неща които свързани не с климата, а с биология на пчела и еднаково работят в различни климатични зони. Един пример, български колега пиши - http://lofant.com/grizhi-za-pchelnit...na-magazinite/
    Г-н Бърз уважавам мненията ви и ги следя с интерес. Обаче мисля че тази статия на българският колега не се връзва с тази статия на руските колеги относно Биологията на медоносната пчела тоест слабото семейство използва пашата за размножаване а силното за запасяване свързано е с изменение на анатомията тоест биологиата на пчелите. Дали за зимата трябва да гоним количество и дали не е за сметка на качеството на пчелите който ще зимуват с увеличаване на яйценосната дейност на майката чрез паша тоест повече от нормалното разбира се нямам в предвид гладуване на с-вото.
    Оптимальный размер (сила) пчелосемей
    Что такое сильная пчелиная семья?
    http://www.vancats.ru/Podvor_pchelov...PchelSemii.htm

    П.П.Умувам с цел не да ви опонирам а да чуя мнението ви аз също търся оптимално развитие на максимален брой здрави пчели за зимата.
    П.П.От колега работейки в Канада /понеже я цитирахте/ знам че първата половина на септември вадят медът и от плодника дават ударно по 10литра сироп за запасяване с идеята да се запасят майката да спре да снася пчелите да се ограничат само в едик корпус ЛР за да може да съберат по голямо количество пчели в зимовника при строго определена температура и влажност. Нямам идея дали това се практикува и на други пчелини или само на този който работи, но така практикуват години наред с около1000пчелни семейства и зимната смрътност им е в рамките на 10-15 % много рядко достига 25% и те го отдават на Нозема Церане.
    Този пост е редактиран от Георги 1974; 23.07.2017 в 21:28. Причина: Допълнение

  7. #127
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    ... мисля че тази статия на българският колега не се връзва с тази статия на руските колеги относно Биологията на медоносната пчела тоест слабото семейство използва пашата за размножаване а силното за запасяване свързано е с изменение на анатомията тоест биологиата на пчелите. Дали за зимата трябва да гоним количество и дали не е за сметка на качеството на пчелите който ще зимуват с увеличаване на яйценосната дейност на майката чрез паша тоест повече от нормалното...
    Здравейте колега.
    Предлагам да се разделим по "точки" основните моменти:
    1. Български колега пиши в статия основното за условия/препоръчителни параметри на сем-то преди зазимяване, а руснак основното за ефективност на семейство по време на паша. И ако нас сега интересува ПЪРВО, то трябва заедно търсим отговор по тоя вопрос (така ми изглежда логично)
    2. Колко то знам, при всички случаи , пчели АКТИВИЗИРАТ да хранят майка с млечце кога ИМА естествена, или направена от пчеларя паша/подхранване. В нашия случай, нисме искаме да направим "паша" на своите семейства.
    3. Имаме някакви МИНИМАЛНИ условия (температура на въздуха/здравословно състояние/минимален брой разностранни пчели - да изобщо може/не може майката да снася) и ОПТИМАЛНИ условия - свързани с БРОЙ яйца на денонощие.
    4. Обаче, кога вече имаме ЛАРВА, става дума за пълноценно ХРАНЕНЕ, да получим здравословно потомство (иначе в всичко предишно изобщо няма смисъл)
    ...
    Значе, ако ударим една черта, то на мен изглежда следващо:
    *с всички тези пчели, кои се родили ДО средата (основно) на август и загинат до зима, може да правим с тях, какво то искаме - а за нас трябва да попълним запаси с мед. (Прим. няколко пъти чел, за препоръчване от българските пчелари, да свършим ЗАХРАНВАНЕ до 15 август)
    *обаче, пчели (ЛАРВИ) от втората половина на августа + цял септември, трябва да бъдат хранени с МНОГО прашец и МАЛКО не инвертиран сироп - да попълнят своите "сланинки" за зима, а НЕ загубят от свое мастно тяло инвертаза (коя попълват през сезона от прашец) и отслабнат.
    *лаври в октомври - пчелите по дъно на пролет (това на всички известно)

    Т.е. ако "натиснем" до 15-20 август с ЗАХРАНВАНЕ, а после само с СТИМУЛИРАНЕ (пити с прашец + малко инвертиран сироп) продолжим до края на септември - мисля, няма да направим грешка. Колку ТОЧНО стимулираме? - в предвид на БРОЙ празни кафяви изградени основи и ПИТИ с пращец (перга) в кошера .. иначе ще имаме КОМПРОМИС с здравословно състояние на зимна пчелна генерация.

    ***така ми изглежда...))

    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    От колега работейки в Канада...
    Не знам, за кой точно колега говорите, но ако става дума за "МишаК" (Михаил Куцый), то има една компактна тема за неговата технология и практика - http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=3785
    Сигурно няма пчелар-руснак кой не чул това име...обаче, това вече изобщо друга "песен" ))

  8. #128
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Т.е. ако "натиснем" до 15-20 август с ЗАХРАНВАНЕ, а после само с СТИМУЛИРАНЕ (пити с прашец + малко инвертиран сироп) продолжим до края на септември - мисля, няма да направим грешка. Колку ТОЧНО стимулираме? - в предвид на БРОЙ празни кафяви изградени основи и ПИТИ с пращец (перга) в кошера .. иначе ще имаме КОМПРОМИС с здравословно състояние на зимна пчелна генерация.
    Брато,опитваш се да изведеш "теорема" и то по дати......Принципно си прав.Но в България има места на,които майките в някои години,около 15 август приключват с осеменяването и никаква стимулация не помага,освен,може би нова майка....Около 20 октомври съм имал по 4-6 рамки пило и не само,че не умряха,ами на пролет вкараха овошките с клоните в магазините.Принципно,след последна паша,пчеларя трябва да ПОМОГНЕ на пчелите да се подготвят за зимата,особено на "рекодистите".....А колко "помагаме" и дали "помагаме"-това е друг въпрос.....Таз година,ако "теоремата" сработи,догодина пчелите ще я направят на пух и пах.

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията

    Т.е. ако "натиснем" до 15-20 август с ЗАХРАНВАНЕ, а после само с СТИМУЛИРАНЕ (пити с прашец + малко инвертиран сироп) продолжим до края на септември - мисля, няма да направим грешка. Колку ТОЧНО стимулираме? - в предвид на БРОЙ празни кафяви изградени основи и ПИТИ с пращец (перга) в кошера .. иначе ще имаме КОМПРОМИС с здравословно състояние на зимна пчелна генерация.
    Здравей Бръз, извинявам се ако съм ви подвел с поста си.
    Въпросът който засегнахте е много важен!
    Относно Канада имах в предвид един приятел идеята бе че дадена технология може да гони икономически интереси а относно статията за силата на пчелното семейство имах в предвид че биологията на пчелното семейство е пряко свързана с неговата сила /като пчели и пило/ и пашата навън като /нектар и прашец/ и запасите вътре в кошера като мед и перга има и други фактори но те сега не са предмет на внимания например като недобра майка или някакво заболяване и т.н..
    Та темата на размисъл според мен е че трябва да имаме в предвид гореизброените условия сила на семейството паша и запаси и спрямо тях да постъпим най добре за пчелите ако е приключила пашата и дадена отводка има пило и няма запаси я похранваме за запасяване или взимаме от друга която има запас в излишък ама ако имаме силно семейство с много запаси и малко пило дали трябва да вземем медът от плодника и да даваме сироп с идеята да предизвикаме усилено яйцеснасяне при положение че в момента нямаме достатъчно качествени кърмачки /пчели само от 7-8-9- до 12 ден/. Според мен трябва индувидуална прецена спрямо гореизброените фактори.

  10. #130
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от malkia.sandanski Виж публикацията
    Благодаря. Прегледах английския превод на Google ( брей, те доста са си подобрили преводача) и като описание звучи добре, обаче каква е тази разфасовка 22 кг, няма ли някаква по-малка, за проба. Цената излиза ~98€.

    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Като им се дава ГОЛЯМА доза захарен сироп,пчелите го депонират в по горната част на рамката и го запечатват.....Дори и не го запечатват.Докато настъпят трайните студове,открития-не запечатан мед свършва и кълбото "захапва" захарния мед..Ето защо се подхранва с големи дози сироп.
    Какъв сироп обаче - разреден или 1:1 захар - вода?

    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Здравейте колега.
    1. Съставките от КАС-81 взимам от билкова аптека (защото мързелив да събирам)
    Как от аптеката, в рецептата пише

    • 50 гр. изсушени листа от пелин брани във фаза вегетация, като се избират млади растения до 40 см височина (около средата на април се бере).
    • 50 гр. борови връхчета - изсушени (берат се преди сокодвижението да е започнало, пролетта когато са около 2-3 см, заедно с около 1 см от старите бодлички).
    • 900 гр. изсушен пелин, бран във фаза цъфтеж (края на август ,началото на септември).

    Тук са описани специфични условия кога и как се бере. Тези от аптеката дали са брани при тези условия. Може би е важно щом като автора го споменава.

 

 
Страница 13 от 16 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •