Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 16 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 156
  1. #111
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Зимуват пчелите които се люпят втората половина на август и септември месец,така,че подбудително подхранвай,когато влезем в август.Учудвам се,че нямаш приток на прашец.Явно при вас не е валяло поне 2 месеца.Аз не ползвам никакви заместители на прашеца винаги имам приток чак до октомври,само обикновен захарен сироп 2 части вода на 1 част захар и то само по 1 хранилка на седмица.Сега пилото е малко и времето е подходящо за третиране срещу акара.

  2. #112
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Здравей колега.
    Препоръчвам КАС-81 https://biopchelar.blogspot.bg/2016/10/81.html?m=1 Ветеринар идва при мен редовно на огледи, вече 3 години, и се чудя с моите третираня. Преди, освен КАС-81, използвал и мравечна киселината, обаче и от нея отказах.
    Пробвайте, 6-10 (литра!), според силата на семейството. Веднага по 3-4 литра (за един път )на седмица, докато още живи стари летящи пчели - да свършат последната работа в своя живот. Това третиране "дълго игрище", докато до акация не изедят остатъци (*на пролет не тритирам с нищо)
    Успех!

  3. #113
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    ...Още искам да кажа, защо препоръчвам попълненя на хранителни запаси и побудително есено захранване (а в моя случай и третиране) правим не по 200-300 мл. рядок сироп ежедневно (по българки начин) а по 3-4 литра и повече (как то правят руснаците и канадци), ВЕДНАГА след последната паша.

    Освен използването на "заминаващи" стари пчели има още причини. Хора ми препоручват, да гледам повече български пчеларски практики, а не руски, ако гледам тука пчели. И това е вярно. Обаче има неща които свързани не с климата, а с биология на пчела и еднаково работят в различни климатични зони. Един пример, български колега пиши - http://lofant.com/grizhi-za-pchelnit...na-magazinite/

    "...Ако се подхранват ежедневно, на едно пчелно семейство се дава по 200-250 г сироп, а ако се подхранват през ден, — по 500 г. Слабият ефект, който се получава при подхранване с малки дози храна, се обяснява с това, че в случая храната се взема само от малък брой пчели, а останалите пчели не получават храна и остават пасивни...

    ...Съвсем друг е бил резултатът, когато пчелните семейства са били подхранвани на два пъти с по 2-4 кг сироп наведнъж. При това положение много пчели са били в активно състояние и усилено са хранили майките, вследствие на което за период от 20 дни в едно семейство са били отгледани до 9000 млади пчели."

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    За последният абзац съм съгласен .

  5. #115
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    @дядо борю Така подхранваш но при какви запаси от нектарен мед? Мен това, което ме притеснява е, че пчелите ще вземат да складират сироп за зимни запаси. Някъде тук из форума четох, че това не било добре, но един юзър беше написал, че пчелите не зимуват добре на сиропени запаси само при грешки на пчеларя. Питах го какви са тези грешки, но не ми отговори.

    На мен засега плана ми е такъв. Първата половина на август подхранвам ударно със сироп с някакви добавки, BeeAgra или Lamons+. След това минавам само на инвертиран сироп BeeFonda, ако е нужно и колкото е нужно. Когато се излюпят зимните пчели казват трябват протеини, обаче какви протеини се дават, аз не знам добавки с протеини.
    Ами прашеца в кошерите наистина е малко, само в 3 кошера има по на 2 пити едностранно запълнено с прашец колкото длан. При останалите е колкото да си напудрят питите. Тази сутрин се позаседях при тях, около 30 мин, носеха прашец, но не много. Валя при нас преди около седмица, но малко, само колкото да намокри земята.

    @Бърз
    Този Кас изглежда интересен, но за направата са нужни твърде специфични продукти и брани при специални условия. Няма как да го направя това и то сега.
    Относно храненето с големи количества сироп. Има логика в това, което си написал. Обаче мен ме притеснява, че такова голямо количество сироп може да вкисне при тези високи температури. То и сега тези 300-400 мл, които им сипвам през ден, не ги вземат напълно, а какво остава за 4-5 литра. Може би в по-хладни дни това може да се направи, но в жегата не бих рискувала да давам цели литри.
    Благодаря за линковете, интересни неща научих.

    Знам за третирането сега срещу акар. Ще го направя. Но понеже темата е за храненето, не съм писала по въпроса. Аз затова оставих и майките на спокойствие, не съм давала на пчелите никакви стимуланти, нека да починат малко и без друго сега пчели не ми трябват. Да пазят сили за август.

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Колежке , вие си мислите едно , а пчеличките друго .
    Колкото до подхранването , аз го правя само с мед , а не с боклуци .

  7. #117
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Колежке , вие си мислите едно , а пчеличките друго .
    Колкото до подхранването , аз го правя само с мед , а не с боклуци .
    LOL

    Начи първо им вземаш меда, а после използваш техния си мед, който си им отнел, за да ги подхранваш? Ми... не е ли по-добре, като си имат достатъчно мед и не е нужно да им даваш "боклуци" изобщо да не им го вземаш и по този начин няма да имат нужда от подхранване?

  8. #118
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Кой е казал , че им взимам всичкият мед ?
    А , и в самото подхранване си има технология .
    Подхранването при пчелите не е самоцелно , както при прасетата .
    Не става , само да се буха в яслата .

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    ..вследствие на което за период от 20 дни в едно семейство са били отгледани до 9000 млади пчели."
    За 20 дни-по 450 яйца=9000=2 рамки с пило или 1 от летва до летва.Че това го правят и без подхранване.450 яйца за 24ч,това е нормалната скорост на осеменяване по това време.Само да им извъртиш 2 плодникови рамки и да им ги върнеш в средата леко напръскани с вода е достатъчно за 9000 яйца.
    Голямата доза сироп се свързва преди всичко с участието на старите пчели в преработката му и за запасяване.По на север от България,климътът е подходящ за отделяне на мана.Като им се дава ГОЛЯМА доза захарен сироп,пчелите го депонират в по горната част на рамката и го запечатват.Пчелите усещат,че запасите са достатъчни за зимуване и намаляват активността си,като вкарват значително по-малко манов,гроздов..нектар около и в бъдещата ложа.Дори и не го запечатват.Докато настъпят трайните студове,открития-не запечатан мед свършва и кълбото "захапва" захарния мед..Ето защо се подхранва с големи дози сироп.

  10. #120
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията

    Когато се излюпят зимните пчели казват трябват протеини, обаче какви протеини се дават, аз не знам добавки с протеини.
    Ами прашеца в кошерите наистина е малко, само в 3 кошера има по на 2 пити едностранно запълнено с прашец колкото длан. При останалите е колкото да си напудрят питите. Тази сутрин се позаседях при тях, около 30 мин, носеха прашец, но не много. Валя при нас преди около седмица, но малко, само колкото да намокри земята.
    Тази храна е супер.
    https://www.viitorsanatos.ro/utilaje...-22-68-kg.html

 

 
Страница 12 от 16 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •