Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 47
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    12.07.2012
    Мнения
    74

    ПРОБЛЕМ С ИЗГРАЖДАНЕТО НА МАГАЗИННИТЕ ПИТИ

    Здравейте,
    нов съм във форума и не съм сигурен дали тук е мястото да задам питането си, моля ако не е модераторите да преместят темата.
    Сега и на въпроса ми. Закупих преди 2 месеца 3 отводки понеже имам голямо желание да се занимавам с пчеларство, но за съжаление се сблъсках с проблем. След като сложих преди две седмици магазините с восъчни основи, понеже нямам готово изградени пчелите в единия кошер не искат да се качат в магазина да градят, а в другия се качват, но мн малък брой и за две седмици са ми изградили само 2-3 пити и то няма и до половината. От къде идва проблема ? Надявам се хора които са се сблъсквали с този проблем да ми помогнат. Благодаря предварително

  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    28.05.2012
    Мнения
    73
    Пчеларски район
    Пловдив
    за да могат да ти помогнат по-добре, може би трябва да кажеш с коя система кошери работиш, отводките на колко пити са били, до колко си ги разширил до момента, колко междурамия има с пчели, хранил ли си ги, храниш ли ги, има ли паша?

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61

    Re: Проблем с изграждането на магазинните пити

    Цитат Първоначално публикувано от bgludost
    Здравейте,
    нов съм във форума и не съм сигурен дали тук е мястото да задам питането си, моля ако не е модераторите да преместят темата.
    Сега и на въпроса ми. Закупих преди 2 месеца 3 отводки понеже имам голямо желание да се занимавам с пчеларство, но за съжаление се сблъсках с проблем. След като сложих преди две седмици магазините с восъчни основи, понеже нямам готово изградени пчелите в единия кошер не искат да се качат в магазина да градят, а в другия се качват, но мн малък брой и за две седмици са ми изградили само 2-3 пити и то няма и до половината. От къде идва проблема ? Надявам се хора които са се сблъсквали с този проблем да ми помогнат. Благодаря предварително
    Отводките на колко пити са ти и пчели? Явно са слаби откъм пчела и затова не се качват да градят. Трябва яко подхранване със сироп за да има градеж.
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    12.07.2012
    Мнения
    74
    Съжалявам че не съм дал по подробна информация. отводките ги взех на 5 рамки, като кошерите са ми 2 ДБ 12 рамкови и 1 ДБ 10 рамков. Сложил съм магазини само на 1 ДБ 12 рамков и 1 ДБ 10 рамков понеже третия беше по слаб. 10 рамковия ми е с 10 плодникови рамки с добра дъстота на пчелите по рамките, а 12 рамковия ми е с 11 плодникови пити също с доста добра гъстото. Пчелите след като ги взех на 5 рамки, ги подхранвах около 2-3 седмици със захарен сироп през около 2-3 дена за да се развият по бързо семействата. Слагах им стройтелни рамки и ги изграждат и запълват с мед за около 1 седмица, а магазините стоят вече 2 седмици и само на единия има 2-3 слабо изградени пити. Плодниковите пити са ги надградили и са ги запълнили с мед и е запечатан. Дори разтоянието м/у плодниковите рамки и магазинните са го запълнили с восък и пълнят с мед. Дано да съм го обеснил добре sadsmile;

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    15.02.2011
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Чирпан, Ст.Загора
    свали по една пита от магазина да я "захапят" и я качвай горе след седмица - това може да приложиш на 12 рамковия който ти е на 11 в момента. За 10 р. друг вариант - махаш две пити от магазина и на тяхно място "провисваш" пити от плодника с пило. През това време сипвай по малко сироп. След седмица проверяваш дали са започнали да градят и ги връщаш обратно в плодника, а на тяхно място в магазина - основи. Не се притеснявай все пак е отводка. Каквото ти изградят си е от полза за следващата година. Макар че ако имаше добър приток на нектар нямаше да имаш проблем с усвояването на магазините.
    Nil satis nisi optimum

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    12.07.2012
    Мнения
    74
    Благодаря ти много за отговора petermar. Още днес ще направя това което ми каза. За жалост главната паша тука започва да превършва, но както каза и ти каквото изградят ще ми е от помощ за др година. Благодаря ти още веднъж и ще пиша след две седмици дали е имало ефект това. Има ли значение дали ще кача от плодника в средата или края на плодника пити и къде ще ги провеся в магазина?

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    15.02.2011
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Чирпан, Ст.Загора
    През една в средата съм забелязал е по ефективно, но ако пилото ти е разположено малко в страни гледай да е над него.
    Nil satis nisi optimum

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от bgludost
    Съжалявам че не съм дал по подробна информация....... Дано да съм го обеснил добре sadsmile;
    Съвета ми е следния,в някоя от магазинните пити ако има мед го хапнете със семейството,свали магазинните пити и ги сахрани ВСИЧКИТЕ до др.година
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337

    Re: Проблем с изграждането на магазинните пити

    Цитат Първоначално публикувано от bgludost
    Здравейте,
    нов съм във форума и не съм сигурен дали тук е мястото да задам питането си, моля ако не е модераторите да преместят темата.
    Сега и на въпроса ми. Закупих преди 2 месеца 3 отводки понеже имам голямо желание да се занимавам с пчеларство, но за съжаление се сблъсках с проблем. След като сложих преди две седмици магазините с восъчни основи, понеже нямам готово изградени пчелите в единия кошер не искат да се качат в магазина да градят, а в другия се качват, но мн малък брой и за две седмици са ми изградили само 2-3 пити и то няма и до половината. От къде идва проблема ? Надявам се хора които са се сблъсквали с този проблем да ми помогнат. Благодаря предварително
    Когато се налага да сложиш магазин,а нямаш,градиш една по една в семейството и като станат 5-6-7 го вдигаш на магазин,като основите ги слагаш през една.Много е гадно да стартираш от нулата!Знам го от личен опит!Слагаш за градеж и храниш!Успех
    1000 пчелари - 1000 технологии

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    12.07.2012
    Мнения
    74
    farar искаш да кажеш че преди да сложа магазина мога да слагам в плодника магазинни пити с восъчни основи и те да ми ги градят и в същото време да им слагам да ми градят и плодникови пити с восъчни основи ли? По принцип и аз си мислих за нещо подобно, но не бях чел никъде за това и не исках да експерементирам и с това. Но наистина има логика в думите ти. Те сигурно ще изградят и далак на рамката отдолу, но това даже ще е в плюс.Явно след като я изградят трябва да я махна и да сложа на неино място др преди да я снесла яйца в нея майката.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •