Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 11 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 107
  1. #61
    Цитат Първоначално публикувано от Gogo
    В магазина от който си закупих кошерите, ми обясниха, че решетката им не се поставя върху рамките, а върху корпуса, затова не се налагало обрамчване. Това добре ли е?
    Да. Важно е обаче и горните рамки да не стъпват на нея

  2. #62
    Автор
    Регистриран
    14.05.2012
    Мнения
    138
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov
    Колеги, ако ние като Пчелари с главно П си позволяваме да имаме прорези, цептнатини, дупчици и т.н. по кошерите то по добре да станем кравари, там е позволено! Простете за искреността!

    Напълно съм съгласен колега без да обидя някого, пчелните семейства трябва да са добре отглеждани.

  3. #63
    Автор
    Регистриран
    14.05.2012
    Мнения
    138
    Колеги да ви попитам относно Ханемановата решетка, казаха ми че ако разредиш питите в магазина майката не снасяла яйца в тях и нямало нужда от решетката.

  4. #64
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Снася и още как, ако семейството не е готово да заеме магазина и да надгради килийките, тогава тя се качва и бая си наснася.
    Преглеждайте по често плодниците, осигурявайте място на майката да си снася и тогава тя няма да се качи в магазина. Поне докато не тръгне пашата, тръгне ли , тогава пчелите не и позволяват да се качи горе.

  5. #65
    Наблюдател
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    14
    Здравейте! Моля ако някой има възможност да качи снимка на обрамчена решетка.Варианти на рамка.Височини от долу от горе. Начин на закрепване.Благодаря!
    lz2iry 30 бр ЛР

  6. #66
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Здравейте! Имам следното питане за ХР, може би някой има подобен опит. Силен кошер - плодникът на 10 рамки, пълен с пчели, с поставена ХР и магазини. Днес го прегледах, в магазините има не-повече от 20 пчели, няма дори напръскано в магазина, няма маточници, само пило и пчели, които се блъскат долу и явно не им е приятно да минават през решетката. Наистина, времето е студено и дъждовно, явно няма нектар и пчелите не виждат зор да се качват. Пашата е липа, която не е цъфнала още, но ливадите са страхотни. Решетката е обикновена - телена с ламаринени скобички, каквато масово се продава по магазините. Дали решетката е нефелна или просто на магазините не им е дошло времето. Накрая взех, че напръсках питите с нектар, пък да става каквото ще.

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    А най-накрая ще вземеш и ще махнеш ХР.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  8. #68
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Когато има силна паша решетката не ги удържа.Ако пашата е слабичка може и въобще да не се качат в магазина.Аз ползвах с желание три години решетките , но ми мина мерака.Отдавна не ги ползвам.
    Пашите са слабички в планината и не ми е оправдано да ги ограничавам допълнително.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #69
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Какво очакваш след като няма приток на нектар плодникът им е достатъчен когато обаче се появи нектар първо ще запълнят всяка празна килийка в плодника и чак тогава ще се качат в магазина ,а ефекта на решетката се проявява именно тук като задържа майката насила в плодника.Ако все пак искаш да имаш повече от 20 пчели в магазина просто сложи две преградни дъски в плодника и свий плодника на 8 рамки и готово .

  10. #70
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Цитат Първоначално публикувано от mityo79 Виж публикацията
    Колеги да ви попитам относно Ханемановата решетка, казаха ми че ако разредиш питите в магазина майката не снасяла яйца в тях и нямало нужда от решетката.
    Слагаш магазините напречно на плодника и майката не се качва горе. За пчелите не е проблем да слагат нектар по магазините .Но това е възможно, ако кошера е с равни диагонали.Примерно ДБ12.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

 

 
Страница 7 от 11 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •