Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 11 ПърваПърва ... 891011 ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 107
  1. #91
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Не се занимавай с тия решетки.... Дори да осемени майката 2-3 пити в магазина, пилото там ще привлича пчелите. Все едно както се вдига плодникова пита през магазина.

  2. #92
    Наблюдател
    Регистриран
    28.05.2017
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    Варна
    Стига бе адаш! Направо ме застреля! Благодаря за бързия отговор! Ще изчакам за други мнения и ще опиша и причината да реша да ги пробвам.

  3. #93
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    На половината от моите преди акацията сложих ханеманови, на другата половина - не. После сложих отгоре корпус с 10 основи и по 2-3 пити с пило без майката, да примамя пчелите горе. След десетина дни махнах решетките, защото, където бяха сложени, нищо не изградиха от новия корпус, а където нямаше ХР - изградиха почти всички основи и ги заляха с нектар. Яд ме е, че дадох толкова пари за пластмасови ХР на Лега, а ефекта от тях в моя случай беше негативен. Като тръгна акацията, ни майка, ни пило видях в горните корпуси, даже рових най-долу, да проверя има ли снесено нещо, защото бях свикнал да гледам пълни рамки с пило и прашец.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #94
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Ако беше демарирал( качил по един плодник с запечатано пило над ХР), а този корпус с основите беше сложил между два корпуса с прясно пило, сега нямаше да са по дърветата и щеше да имаш един корпус със мед. Решетките са полезни, стига да знаеш как да работиш с тях.

    Ласков самите кошери не са правилно направени и затова ти опира ХР, трябва да има разстояние да минават пчелите и от двете страни на решетката.

  5. #95
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Ласков, щом се учиш на пчеларство, научи се да разбираш езика на пчелите. Говори си с тях и те ще ти казват кое как. И сега са ти казали.

    П.п. На дадан блат ХР в масовия случай не му трябва. Ако целта е някаква екзотична - може.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #96
    Наблюдател
    Регистриран
    28.05.2017
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    Варна
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    ...Говори си с тях и те ще ти казват кое как. И сега са ти казали.
    Офф, казаха ми, ама проявих инат!

    Реших да пробвам тези решетки поради следната причина: Решил съм да си правя отводка. Проблем ми е намирането на майката. Една любезна госпожа-пчелар, ми каза как го прави тя: "Избирам и изваждам питите, които ще са отводка. С рязко тръсване изтръсквам пчелите от тях обратно в сандъка. Целта е майката, ако е на тях, да падне в плодника. Поставям ханеманова решетка и нов плодник отгоре, в който поставям питите за отводката и затварям кошера. След 2-3 часа взимам горния плодник. През това време част от пчелите са се качили през решетката върху питите за отводката."
    На мен ми се вижда изпълнимо

  7. #97
    А проба ли, да обърнеш решетката обратно?

  8. #98
    Наблюдател
    Регистриран
    28.05.2017
    Мнения
    8
    Пчеларски район
    Варна
    Моята е без дървена рамка. (изображение)

  9. #99
    По-добре е ако е обрамчена, но в този случай, опитай да си направиш някаква рамка, която да поставяш над решетката. Пчелите трябва да могат свободно да михават между нея и горните / долните летви на рамките. Иначе идеята ти за отводки е добра.

  10. #100
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Ако беше демарирал( качил по един плодник с запечатано пило над ХР), а този корпус с основите беше сложил между два корпуса с прясно пило, сега нямаше да са по дърветата и щеше да имаш един корпус със мед....
    И на мен така ми се искаше, ама как да съм сигурен, че заедно с плодниковия корпус няма да кача и майката над ХР ? Да я търся из корпуса е бавен процес, поне за мене, някои веднага знаят на кои пити да гледат, често майките са им белязани, ама не и моите все още. Така че реших да мина по мързелива технология, ама не би. Вече ХР само ако имам време да гледам из плодника. Иначе да, на доста кошери поставях корпуса с основите като втори, съчетано с ротация, по-бързо ги градят.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 10 от 11 ПърваПърва ... 891011 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •