Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 86
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.

    ЧЕРНИ ПЧЕЛИ !?

    Здравейте ,Колеги!
    Някой от вас отглежда ли "черни пчели"?
    На два пъти се сблъсквам с тях.Преди десетина години в един от кошерите ми започнаха да преобладават черни агресивни и склонни към грабеж пчели.Смених майката и всичко отшумя.
    Сега за втори път стигам до сблъсък с тези пчели.В началото на юни имах две отводки на 3 и 4 пити.Един ден забелязах усилен летеж от двата кошера и се зарадвах,че така добре са тръгнали.Реших да ги отворя и да добавя пити, основи.При отварянето забелязах , че пчелите са черни без ивици на коремчето или слабо прозиращи такива.Трупаха се по питите с мед, а открито пило нямаше.На дъното на кошера купчинка пчели в която намерих и белязаната майка.Крадяха.
    В яда си убих няколко и затворих останалите крадци в кошера.
    От начало исках да сипя сироп с отрова в хранилките и да чуя кой колега ще изпищи ,но сърце не ми даде да го направя.Обичам пчелите дори и като ме е яд.И с другата отводка положението беше същото.Преглътнах.
    Направих си нови отводки с роеви маточници взети от едно и също семейство.
    Три майки приличат на майка си, четвъртата черна!
    Ще чакам да видя как ще тръгне семейството.
    В нета за черните пчели пише ,че са аборигенна порода за Северна Европа и Русия.
    Някой знае ли в България това чудо да е внасяно?
    Възможно ли е да съществува в диво състояние като местна пчела?
    Някой колега има ли подобни наблюдения?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2011
    Мнения
    31
    Моите са по тъмни и дребни от на един колега с пчелин близо до мен, но нито са агресивни, а дори смятам че работят по добре от неговите, майките дори са по едри от неговите /нямам стари пити/.
    Той е развил пчелина си от месни пчели, а моите са от еленския балкан от рояци, не смятам че са лоши или диви, а просто местната приспособена към условията пчела.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Това е характерно за крадливите пчели.
    Моя комшийка се оплакваше, че имало в село пчелар, който не си поглежда пчелите и от негова посока идвали черни пчели и нападали по слабите семейства.
    Аз не съм се сблъсквал с този проблем.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Интересно е от къде са се пръкнали тези пчели.Не искам да ги отглеждам защото кошерите ми са на 5м. от къщата.Имал съм едри тъмно кафяви пчели ,но с видими жълто -кафяви пръстенчета и нямат нищо общо с това което забелязах сега.Пчелите за които пиша са черни, с почти незабележими светли пръстенчета.
    Ако не са вкарвани с цел подобряване на расата ,значи са местни.Ако са местни, какво става с единствената запазена местна пчела "родопската"?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #5
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Най-вероятно са кавказки мелези. Старите местни пчели също са били черни ( според всички прочетени от мен книги в които се споменават), но окосмяването при тях е било кафяво, докато при кавказките - сиво-кафяво. Някогашната местна пчела е била напълно изместена от последните преди около 50-ина години (по простата причина че това се е предлагало на пазара - кавказко-италианска кръстоска)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #6
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Аз също имам една маика която е абсолютно черна, много тъмна. И много трудно откриваема измежду другите пчели, понеже се слива с тях, докато другите се открояват.
    Но нямам аблюдения за други отклонения.
    При есенния преглед, ще я отбележа в пчеларския дневник за да мога да правя сравнение с другите за напред.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    23.03.2013
    Мнения
    11
    Аз също имах един кошер с черни пчели.Майката я търсих часове наред.Помня,че беше рой и се беше хванал на близко дърво.Не бяха агресивни спрямо други кошери.Цвета на пчелите не ми направи особено впечатление,защото знам за породата "черна камчийска пчела".Наскоро продадох няколко семейства вкл. и въпросното "черно"семейство.

  8. #8
    Цитат Първоначално публикувано от satana1982
    Аз също имах един кошер с черни пчели.Майката я търсих часове наред.Помня,че беше рой и се беше хванал на близко дърво.Не бяха агресивни спрямо други кошери.Цвета на пчелите не ми направи особено впечатление,защото знам за породата "черна камчийска пчела".Наскоро продадох няколко семейства вкл. и въпросното "черно"семейство.
    Я разкажи нещо за тази порода, че аз за пръв път чувам за нея.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    23.03.2013
    Мнения
    11
    Всъщност не се изразих правилно-не бих я нарекъл порода,а хората от региона я наричат така-черна камчийска.От баща ми също съм чувал,че така й казват,но не се отличава нито с агресия,нито са по напористи в търсене на паша.Майката беше много тънка и много трудно се откриваше(не беше белязана)Сещам се,че местното пчеларско дружество се казва "Камчийска пчела"

  10. #10
    Ако попаднеш пак на такива, ще съм благодарен, ако направиш някоя снимка и я публикуваш във форума.

 

 
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •