Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 19 от общо 19
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от kapanakova
    Благодая Алекс, добре че има такива хора като теб и Евгени, да помагат, иначе съм си го закъсала от всякъде Евгени е страшен!!!
    Че е страшен страшен е ,но само когато го нажилят повечко :D :D

  2. #12
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2012
    Мнения
    13
    :D :D

  3. #13
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2012
    Мнения
    13
    Искам да споделя какви чудеса сътвори вчера Евгени!!!
    Благодаря ти отново!!!Прехвърли висящите далаци ,които бяха огромни,а имаше и скъсани, в обтелени рамки и прехвърли пчелите от кошера без дъно в сравнително читав кошер,който може да се премести наесен.Цялата работа я свърши сам,аз по-скоро пречех,но научих много важни неща в работата с пчелите-спокойно,плавно,кратко и съдържателно.Даже си имам и една отводка от един друг кошер,която ще проверя в неделя за маточници.Така че вече мога да ви се пиша начинаеща колежка.За десерт си имам първата "реколта" от мед и восък ...почти цял буркан :D :D :D Тка че, начинаещи колеги,ако имате питанки, обръщайте се към Евгени,дава практични съвети,а ако сте наблизо и помага. Благодаря ти , че те има! Ще пиша в понеделник.

  4. #14
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Цитат Първоначално публикувано от kapanakova
    Искам да споделя какви чудеса сътвори вчера Евгени!!!
    Благодаря ти отново!!!Прехвърли висящите далаци ,които бяха огромни,а имаше и скъсани, в обтелени рамки и прехвърли пчелите от кошера без дъно в сравнително читав кошер,който може да се премести наесен.Цялата работа я свърши сам,аз по-скоро пречех,но научих много важни неща в работата с пчелите-спокойно,плавно,кратко и съдържателно.Даже си имам и една отводка от един друг кошер,която ще проверя в неделя за маточници.Така че вече мога да ви се пиша начинаеща колежка.За десерт си имам първата "реколта" от мед и восък ...почти цял буркан :D :D :D Тка че, начинаещи колеги,ако имате питанки, обръщайте се към Евгени,дава практични съвети,а ако сте наблизо и помага. Благодаря ти , че те има! Ще пиша в понеделник.
    Да наистина Гената е отзивчив колега, който не го мързи да пише и съветва. Евала и на неговите учители.
    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    15.02.2011
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Чирпан, Ст.Загора
    Браво Гена справили сте се с далаците. Надявам се подробно да разкажете как е протекла цялата операция. Предполагам и снимков материал има
    Nil satis nisi optimum

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    За съжаление няма снимков материал, защото го правех за пръв път и вниманието ми беше изцяло върху преместването на далаците, а те бях 4 страхотни, жълти и огромни далаци хванати за покривната табла и висяха в два корпуса ДБ 12ки един върху друг и без дъно.
    Повдигнахме леко таблата и за наш късмет до корпусите има железен парапет, върху който легна едната страна на покривната табла, другата страна таблата сложихме да легне върху преносното сандъче, което сложихме върху корпусите и след това спокойно си действахме.
    Първия тръгнах да го режа плътно под таблата, което беше грешка, защото имаше огромен дебел меден венец, който натежа и допринесе за разцепването на далака на две парчета. Следващите ги изрязвах под венеца, като внимавах да не наранявам пилото и с тях се справихме по лесно. Страхотни далаци, жалко че не ги снимах. Но настана една лудница, много пчели и много капещ мед и това след 18 часа. Но не успяхме да предизвикаме нападение. Издърпах двата корпуса, на мястото сложих дъно и друг корпус и прехвърлих вече сложените в рамки далаци и стръсках пчелите от двата празни корпуса. После измихме терасата с вода и след час пчелите вече се бяха успоколи. С другото рояче се справихме доста по бързо, защото далаците бяха малки.
    Толкова жега беше, че плувах в пот целия и вечерта като се прибрах, с голямо удоволствие изпих в кварталната пицария 3 халби студена бира.
    И двамата с колежката останахме много доволни от свършената работа.
    Пожелавам и успех в пчелаството и да знае че винаги може да разчита на съветите ми.

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2012
    Мнения
    13
    Благодаря ,Гена , ще се възползвам!За колегите , съжалявам че не снимах, ама така се бях ошашкала,а и беше адска жега,че не ми е и хрумнало... е ще го имам в предвид за следващия път,макар,че искрено се надявам да няма следващ такъв и вече да съм подготвена за подобна ситуация. wink;

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    04.07.2012
    Мнения
    13
    Здрасти Гена,писах ти ,но не съм сигурна дали стигна до теб,така че пак пиша.За кошерите ми трябва съвет... и така почвам със големия в двора,той е добре,има си всичко на пръв поглед,ще го ровя по основно началото на септември .Да му слагам ли Варостоп или още е рано?!?Отводката ме притеснява преди две седмици като я отворих не видях майка,нямаше и снесени яйца иначе пчелите са спокойни има и мед и носят прашец. Големия рояк на долната тераса също е добре,много пчели, има мед,но нямаще място майката да снася,тъй като далаците не са правилно изградени,основите също,така че махнах една от основите и сложих една изградена пита за осеменяване до последната пита с открито пило.Малкия рояк на горния балкон ме притеснява,много е слабичък,почти няма пчели,при прегледа видях майката,една такава голяма,хубава и тя нямаше място за снасяне и махнах една проядена основа и сложих една пита за осеменяване и ги подхраних. Чудя се дали ако няма майка в отводката да не ги обединя с малкия рояк, ако има ,да подсиля рояка с една пита люпещо се пило от големия кошер?!? Дай идея,моля!!! Благодаря предварително!!! Поздрави

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Здравей, писах ти на лични.
    Нека и някой друг колега да даде съвет.
    А преди две седмици, до сега , за отводката, вече със сигурност има пило.
    От 8 ми юли както направихме отводката - 16 дни за излюпване на майката, 5-6 дни доозряване, излизане за оплождане, 5-6 дни за пронасяне , така че минава месец.
    Днес сме 9-ти, 100 процента има пило вече.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •