Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 72 ПърваПърва ... 456781656 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 718
  1. #51
    ANIBAL
    Guest
    Да ,така е.Мисля,че като системата е толкова раздробена,такава мерка не и е нужна.Замисъла на този модел кошер е във всички части на кошера да има интервенция-бърза и лесна.Не и трябва гол рой.Освен, ако не се настани сам. :D

  2. #52
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Нещо не съм съгласен. Ползвам метода на Димари от няколко години за да осуетя роене преди акацията и смея да твърдя, че тези кошери са давали най-голяма продукция и от акацията и след това. Нещо не се вързва.
    Нормално. Различен климат. Различен по обем кошер(представи си плодник с 12 ДБрамки само пило, без мед през активния сезон). Различен пчелар.
    Какъвто и да е прилагания притивороеви метод той води или до временно прекъсване на отглеждането на пило или до изземване на част от пчелите (направа на отводки). Демари не е изключение- в един момент има дисбаланс. Предполагам че отделяш майката в коспус с изградени пити, не на основи. Това важи дори и в този случай, макар че прекъсването на снасянето е по-кратко, все пак част от пчелите не вземат участие в отглеждането на това пило - онези в отделния корпус.
    Какъвто и да е прилагания метод, той не прекратявя роевото настроение- просто предотвратява роенето. При Демари семействата най-бързо излизат от роево настроение - взависимост от външните условия - за около 10 дни. Това време е ценно.

    Климатът е първото нещо което трябва да се вземе впредвид при анализирането на дадено становище по определен въпрос при пчелите. Брат Адам винаги изтъква необходимостта за използване на методи на пчеларстване, свързани с по-малко време и труд/пчела която дава високи добиви при минимално количество усилия, и после чета "при нас седмичните прегледи са напълно задължителни...рядко минават десет дни без даден кошер да бъде отворен отново" (цитата е по памет)- ???????? WTF???? КАК ВЪОБЩЕ СЕ ВПИСВАТ ЕЖЕСЕДМИЧНИТЕ ПРЕГЛЕДИ С "МИНИМАЛНО КОЛИЧЕСТВО ТРУД"? - Отговорът е Климата.

    Та да се върна на климата. Целта на брат Адам е била - максимално(по-скоро оптимално) силни кошери по всяко време на годината, което означава никакво прекъсване на отглеждането на пило по каквито и да било причини през активния сезон. Семейства които са способни да вземат максимума от всяка паша - от най-ранната до най-късната. Климатът е такъв че никога не знаеш в кой момент ще спре да вали и дали ще има нектароотделяне - винаги готов за момента, когато това се случи. Момент, който може да трае както няколко дни, така и часове.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #53
    Наблюдател
    Регистриран
    23.05.2011
    Мнения
    11
    Новак но с мерак съм. Като аджамия допуснах рояк, който купих миналата година да се рои. Хванахме второто рояче и го сложих в нов сандък с три пити. И Сега се чудя какво да правя. Моля за съвет от човек с опит в тая насока. Може ли да го върна в стария сандък и как да стане това.

  4. #54
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от valio
    Новак но с мерак съм. Като аджамия допуснах рояк, който купих миналата година да се рои. Хванахме второто рояче и го сложих в нов сандък с три пити. И Сега се чудя какво да правя. Моля за съвет от човек с опит в тая насока. Може ли да го върна в стария сандък и как да стане това.
    Там има нова майка. Ако го върнеш има вероятност да избяга минути след като ги обединиш. Ако това стане късно вечерта може и да се получи, но според мен си го развивай и ще имаш още един.

  5. #55
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    А каква тема имало тука - пропуснал съм я. :D

    scutellator - две седмици без майка + премахване на маточници през роевия период = минимално количество работа + максимални добиви е точно толкова невярно,колкото това,че противороевите методи базирани на Демари и Пелетова система нямали място в съвременното пчеларство,защото със тях никога не се достигат максималните добиви.

    За съжаление живеем на голямо разстояние един от друг,инак щях да ти предложа да направим експеримент - като условието щеше да е,че аз няма да ти помагам,а само ще наблюдавам как ще премахваш маточници и съответно ти няма да ми помагаш,а само ще наблюдаваш т.е.двамата ще наблюдаваме (защото аз няма да си мръдна пръста да човъркам из кошерите) какво ще се случва със тях и модифицирания за моите условия Пелетов метод,който ще съм им приложил.

    Не разбрах,какво не ти харесва във този метод - казваш за едни 10 безценни дни,до които изобщо няма да стигнем,ако метода се приложи още преди семействата да изпаднат във роево настроение т.е.защо ми е да чакам?


    ........ всъщност честно като цяло много се разминаваме тука,това е страхотен метод,толкова елегантно,без стресово,бързо,със минимално количество работа и най-вече толкова ефикасен метод,до ден днешен аз не съм видял или чул - това със чистенето на маточниците отдавна е зад гърба ми,не съм запознат изобщо със трудовете на брат Адам,дори все се каня да те питам няма ли издадена книга на български,но относно този въпрос,не знам как ще ме убеди някой във преравянето на примерно 300 семейства през седмица,за да им чиста маточници и да ми говори за минимално количество труд ....... това е абсурд някакъв,аз съм работил така години наред и дори не искам да си припомням каква хамалогия е това,то просто в края на деня си като парцал.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #56
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    http://www.youtube.com/watch?v=cSUPg...eature=related
    Образователен филм относно роенето на пчелните семейства.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #57
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    28
    Според една друга теория, която я има описано обстойно в няколко броя на ABJ (American Beekping Journal), пчелите решават дали ще се роят около 6-8 седмици преди цъфтежа на ябълката. Изградената противороева методика се базира на твърдението, че всяко живо същество мисли първо за физическо оцеляване, а след това за размножаване. Според методиката, ако пчелите усещат че има задоволително количество храна в кошера започват да се подготвят за роене. Според изследователите, критерия за "достатъчно храна" е да има цял непрекъснат слой от мед (венец) над зоната на пилото. Методиката препоръчва в такъв случай да не се отнема храната (тъй като тя е необходима за развитието на пилото), а да се направи разместване с което зоната от мед над пилото да бъде накъсана с празни зони и да се направи шахматно разположение на мед с празни зони точно над самото пило. По този начин се стимулират пчелите като те чувстват, че запасите им са застрашително малки, забравят за роене и се втурват да събират мед.
    Според автора описал тази теория (Walt Wright) в продължение на около 20 години той не е имал роене. Освен това има сведения за стотици свои последователи в САЩ които прилагат този метод с отлични резултати. Част от тази теория е и т.н. "пролетнo затишие (дрямка)" при пчелите. Задоволените с храна пчели 6-8 седмици преди, до самото роене събират с 30% по-малко мед в сравнение с тези които се чувстват застрашени.
    Естествено други важни основни положения също са задължтелни - напр. достатъчно място в кошера, но според автора те са задължителни, но не достатъчни условия за превенция на роенето.

    Аз лично приложих този метод пролетта на 2011 като нямах роене от 4 кошера, но това според мен е много малък тест за да покаже дали идеята работи. Въпреки това постановките в методиката ми изглеждат разумни и мисля че има смисъл.

    При интерес бих се наел да посъбера и преведа прегледно от английски някоя и друга от статиите.
    Ето за сега няколко линка на английски
    http://goo.gl/fF7Gu
    http://goo.gl/FxBbE
    http://goo.gl/w4eYH

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от stan
    , пчелите решават дали ще се роят около 6-8 седмици преди цъфтежа на ябълката.
    Да неби да става дума за дни,а не за седмици,защото ми се струва малко не реално старите пчели да решават за роенето в края на февруари началото на март.А до ябълката семействата са направили смяната на старите с нови пчели.

  9. #59
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Няма грешка. Така пише. Ето тук теорията за трите Т (топло,тясно,тъмно) среща контратеория - голям обем.
    Отдавна е ясно че гладни пчели не се роят. Да обаче няма как да ги държиш "на ръба" по този начин (гладни в предроево състояние и натясно) за винаги (от личен опит) - щом дойде пашата трябва рязко да се увеличи обема за да има къде да сложат идващия нектар, иначе няма да мине много време и ще почнат да мислят за дърветата.
    Както изглежда липсата на меден венец имало още едно приложение....
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #60
    Наблюдател
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    28
    Хубавото е, че се симулира липса на ресурси, като всъщност те са си там и има достатъчно за изхранване на пилото. Ако теорията за "шахматното подреждане" работи, според мен е едно от най-лесните средства за прилагане, без да се правят радикални мерки, когато може би вече е късно. Лично на мен ми допада защото повечето други теории залагат на отнемане на част от пчелите, за да се успокои желанието за роене. Аз искам да си поддържам 3-4 кошера - не повече, тъй като съм съботно-неделен пчелар и не мога да си позволя всяка година да увеличавам броя на кошерите си, като правя постоянно отводки.

 

 
Страница 6 от 72 ПърваПърва ... 456781656 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •